Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

AB, ‘LGBT+ özgürlük bölgesi’ ilan edildi

Avrupa Parlamentosu (AP), Polonya ve Macaristan'daki LGBT karşıtı politikalara yanıt olarak Avrupa Birliği’ni (AB) "LGBTİ+ özgürlük bölgesi" ilan etti.

+A -A
13:08 12-03-2021

Avrupa Parlamentosu (AP), Polonya ve Macaristan'daki LGBT karşıtı politikalara yanıt olarak Avrupa Birliği’ni (AB) "LGBTİ+ özgürlük bölgesi" ilan etti.

Avrupa Parlamentosu, Macaristan Başbakanı Viktor Orban'ın homofobik açıklamaları ve Polonya'da bazı belediyelerin kendilerini 'LGBT'siz bölge' ilan etmesinin arından Avrupa Birliği'ni (AB) "LGBTİ+ özgürlük bölgesi" ilan etti. Parlamento üyelerinin büyük bölümünün desteklediği kararda, AB sınırları içerisinde LGBT'li bireylere yönelik her türlü nefret ve ayrımcılığın, AB Temel Haklar Şartı ile temel insan hakları sözleşmelerine aykırı olduğu açıklandı. 141’e karşı 492 oyla alınan kararın, LGBT’li bireylere karşı Macaristan ve Polonya’nın takındığı tavır sonrasında gelmesi, AP’nin yanıtı olarak görüldü.

Avrupa Parlamentosu’ndaki oylama öncesi Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, "Kendin olmak ideoloji değildir. Kimliğindir. Onu kimse senden alamaz. AB evindir. AB, LGBTİQ özgürlük bölgesidir" tweeti attı.

Polonya'daki belediyeler AB programından çıkarıldı, Macaristan düzenleme üzerine çalışıyor

Polonya'da yüze yakın belde aldıkları kararla kendilerini "LGBT'siz bölge" ilan etmişti. İktidardaki milliyetçi-muhafazakar Hukuk ve Adalet Partisi (PiS) de AB'ye yönelik "Polonya'nın gelenek ve değerlerine aykırı LGBT ideolojisini beslemek" suçlamasında bulunmuştu. Macaristan’da da Başbakanı Viktor Orban'ın homofobik açıklamalarda bulunarak, "LGBTİ+ çılgınlığı" demişti. Macaristan'daki yasal düzenlemelerin LGBTİ+ bireylerin temel haklarını önemli ölçüde engellediği belirtilerek, Macaristan'daki anayasa değişikliği ile evli olmayan çiftlerin evlat edinme hakkından mahrum bırakıldığına da dikkat çekildi. Kararla birlikte AB sınırları içinde LGBT+ bireylerin hoşgörüsüzlük, ayrımcılık veya zulüm korkusu olmaksızın yaşamalarının ve cinsel yönelimleri, cinsiyet kimlikleri, cinsiyet ifadeleri ve cinsiyet özelliklerini kamuya açık şekilde sergilemelerinin güvence altına alındığı vurgulandı.

Ayrıca AB Komisyonu, kendisini "LGBT'siz bölge" ilan eden Polonya beldelerinden bazılarını AB programlarından çıkarmıştı. AB içinde Macaristan da cinsel azınlıkların haklarını kısıtlamakla suçlanıyor. Macaristan hükümeti, ebeveynlik ve cinsiyet tanımlarını eşcinseller ve trans bireyler aleyhine olacak şekilde anayasaya alacak bir yasa üzerinde çalışıyor.

AP’deki sağcılar kararı propaganda olarak gördü

AP’deki muhafazakar ve milliyetçi partiler kararı eleştirdi. AP’yi propaganda yapmakla suçlayan sağcılardan Polonya PiS partisinden AP üyesi Ryszard Legutko, kararı "absürt", parlamentoyu ise "büyük bir ideoloji makinesi" olarak değerlendirdi. Aile politikalarının sadece üye ülkelerin kendi ulusal alanı olduğunu savunan Legutko, "Polonya'daki beldelerin geleneksel aileleri savunmaya ve çocukların cinsiyet teorileri ve saçmalıklarla indoktrine edilmesini reddetmeye hakkı olduğunu" söyledi. 

Kararın arından Avrupa Parlamentosu'nda Muhafazakar Reformist Grup üyesi Polonyalı Pole Ryszard Legutko ise, AP'nin kararına tepki gösterdi. Batı Avrupa'nın anaokulundan itibaren "ideolojik propaganda" yaptığını savunan Legutko, "Bu ideolojinin okullarımıza, anne-babaların isteklerine karşı gelmesini istiyor muyuz?" dedi.

ILGA: Türkiye dahil birçok ülkede homofobik söylem artıyor

Dünya toplam 600’dem fazla LGBT kuruluşunu çatısını altında toplayan Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği (ILGA), siyasetçiler tarafından yapılan homofobik ve transfobik söylemin artış gösterdiğini açıkladı. ILGA’nın Avrupa teşkilatının yayımladığı rapora göre, Türkiye'nin de olduğu Avrupa ve Orta Asya'daki 15'ten fazla ülkede, hem resmi açıklamalar hem de basında nefret söyleminde artış olduğuna dikkat çekildi. Raporun Türkiye ile ilgili kısmında, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın Cuma hutbesinde yaptığı değerlendirmeler hatırlatılarak, Covid-19 pandemisi nedeniyle LGBT+ topluluğunu sorumlu tutan açıklamalar olduğuna yer verildi.

Kaynak: BBC Türkçe, DW Türkçe, Cumhuriyet

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et