Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

ABD 1,9 trilyon dolar ile kurtulacak mı?

Biden hükümetinin Trump'dan zorlu bir görev devraldığı görüşünün ağır bastığı ABD'de, 1,9 trilyon dolarlık ekonomik canlandırma paketini Temsilciler Meclisi onayladı. Tasarı, Senato'da… 

+A -A
07:29 01-03-2021
Amerikan Kurtarma Planı Senato'da.

'Ülke halkını aşılamaya, Amerikalılar'ın ceplerine 1400 dolar koymaya, milyonlarca Amerikalı'nın kaybetmek üzere oldukları işsizlik yardımlarının süresini uzatmaya, ailelerini besleyen milyonlarca Amerikalı'ya yardım elini uzatmaya, çocukları okullara güvenli şekilde göndermeye, eyalet ve yerel yönetimlere toplu işten çıkarmaları önlemek için ihtiyaç duydukları bütçeyi sağlamaya bir adım daha yaklaştık'

Sözler ABD Başkanı Joe Biden'dan. Biden hükümetinin Trump'dan zorlu bir görev devraldığı görüşünün ağır bastığı ABD'de, 1,9 trilyon dolarlık ekonomik canlandırma paketini Temsilciler Meclisi onayladı. Tasarı, Senato'da… 

Temsilciler Meclisi'nde Demokratlar çoğunlukta ve iki üye dışında tüm Demokratlar pakete destek verdi. Cumhuriyetçiler ise pakete karşı çıktı. Amerikan Kurtarma Planı, 212'ye karşı 219 oyla kabul edilerek oylanmak üzere Senato'ya gönderildi.

Beyaz Saray'da açıklama yapan Biden: 

'Şimdi tasarı Senato'ya gönderildi ve Senato'nun da hızlı bir şekilde adım atacağını umuyorum. Eğer şimdi, kararlı, süratli ve cesurca hareket edersek, nihayet bu virüsün önüne geçebiliriz. Nihayet ekonomimizi yeniden hareketlendiririz. Bu ülkenin halkı çok fazla ve çok uzun süre acı çekti. Bu acıları dindirmeliyiz. Amerikan Kurtarma Planı tam da bunu yapıyor.' diyerek bu pakete atfettiği önemi bir kez daha dile getirmişti. 

Paketin içindekiler

  • ABD vatandaşlarına 1.400 dolarlık nakdi yardım.
  • Haftalık 400 dolarlık federal işsizlik yardımlarının ağustos sonuna kadar sürmesi.
  • Pandemi döneminde kira, ev kredisi ödemelerinde zorluk çekenlere destek.
  • 18 yaş altı çocuğu bulunan ailelere 1 yıl, her ay yardım.
  • Covid-19 aşı ve test imkanlarının artırılmasına 70 milyar dolar. 
  • Okul ve üniversitelerin yeniden açılması için finansal destek.
  • Küçük işletmelere ve belirlenecek bazı sektörlere hibeler. 
  • Yerel yönetimlere finansal destek.
  • Asgari ücretin saatlik 7,5 dolardan 15 dolara çıkarılması.

Cumhuriyetçiler ve iki demokrat neye itiraz ediyor?

Pakete karşı çıkan Cumhuriyetçilerin ve iki Demokratın öncelikli itirazı, kurtarma planının aşırı maliyetli olması. İtiraz edenler tasarıyı 'gereksiz büyük' ve 'Demokratların öncelikleriyle dolu' olarak nitelendiriyor. Ayrıca Cumhuriyetçiler tasarıda yer alan saatlik asgari ücretin 15 dolarak çıkarılmasıyla ilgili maddeye karşı çıkılıyor.

ABD'de son durum

Ülkede salgın nedeniyle yaklaşık 10 milyon kişi işini kaybetti ve işsizlik oranı %10'lara yükseldi. Ayrıca koronavirüs nedenli ölümlerin sayısı 500 bini geçti. Güncel verilere göre ABD dünyada en fazla vakanın görüldüğü ülke.

Gelişmelerin altın ve petrole etkileri

1,9 trilyon dolarlık Amerikan Kurtarma Planı'nın ABD Temsilciler Meclisi'nden geçmesi, altın ve petrol fiyatlarının yükselmesine neden oldu. 26 Şubat Cuma günü son 8 ayın en düşük seviyelerine gerileyen spot altın fiyatı 1 Mart Pazartesi sabahı itibarıyla 1.750 doların üzerinde seyrediyor. Brent petrol de 1 doların üzerinde artış gösterdi ve 66 dolara yaklaştı.

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et