Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Erdoğan ile Biden görüştü, pozitif mesajlar verildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, kritik NATO Zirvesi’nde bir araya geldi. Görüşme sonrası ilk teması değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık” derken, ABD Başkanı Biden, “Çok iyi bir toplantıydı” yorumunda bulundu.

+A -A
10:11 15-06-2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ABD Başkanı Biden, kritik NATO Zirvesi’nde bir araya geldi. Erdoğan ile Biden arasında lider sıfatıyla ilk yüz yüze görüşme olma özelliği taşıyan temas, 45 dakika sürdü. Görüşme sonrası ilk teması değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık” derken, ABD Başkanı Biden, “Çok iyi bir toplantıydı” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Joe Biden, NATO Zirvesi kapsamında, NATO Karargahı'nda bir araya geldi.

İki liderin saat 19.00'da başlayan basına kapalı görüşmesi, 45 dakika sürdü.

Baş başa görüşmenin ardından heyetler arası görüşmeye geçildi.

Erdoğan ve Biden'ın, NATO Zirvesi kapsamında NATO Karargahı'nda başkanlık ettikleri heyetler arası görüşme 40 dakika sürdü.

Erdoğan: İş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık
Görüşme sonrası değerlendirmelerde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun yıllara dayalı dostluklarının bulunduğu Biden ile gündemlerinde yer alan konularla ilgili kapsamlı görüş alışverişinde bulunduklarını aktardı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti:

"Hem görüş ayrılığı yaşadığımız meseleleri hem de ortak çıkarlara sahip olduğumuz alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldık. Etkin iş birliğine ihtiyaç duyduğumuz coğrafyalarda yapacağımız ortak çalışmaları Sayın Biden ve ekibi ile görüştük. Türkiye bu bölgelerde aldığı inisiyatiflerle DEAŞ'la mücadeleye destek vermenin yanında NATO'nun sınırlarının ve müşterek çıkarlarımızın da savunucusu olmuştur. Bu görüşmede salgın sonrası ortaya çıkacak yeni fırsatları da dikkate alarak aramızdaki ekonomik potansiyelin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için atılabilecek adımları değerlendirdik. İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde doğrudan diyalog kanallarını etkin ve düzenli şekilde kullanma hususunda mutabık kaldık."

İki ülke arasındaki mevcut ikili iş birliği ve bölgesel istişare mekanizmalarının yeniden canlandırılması gerektiğinin altını çizdiklerini vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Neticede son derece yararlı ve samimi bir görüşme oldu. Her alanda karşılıklı saygı ve çıkara dayalı verimli bir iş birliği döneminin başlaması noktasında güçlü bir iradenin olduğunu görüyorum. Sayın Biden'la önümüzdeki dönemde bu hedefler doğrultusunda iş birliğimizi artıracağız. Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, tam tersine iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin bir görünüm sergilediğini düşünüyoruz. Avrupa-Atlantik coğrafyasının barış, refah ve güvenliğine büyük katkı yapmış olan Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin bundan sonra da aynı hassasiyetle çalışmalarını yürüteceğine inanıyoruz."

Biden: Çok iyi bir toplantıydı
ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından gazetecilere kısa bir açıklama yaptı. Görüşmeyi takip eden Beyaz Saray'a akredite muhabirlerin bildirimine göre, Biden, görüşmede neler konuşulduğuna ilişkin, "Çok iyi bir toplantıydı" yorumunda bulundu.

Reuters: İpucu vermediler
ABD Başkanı Joe Biden ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan arasındaki görüşmeye ilişkin bir analiz yayımlayan Reuters, "İki lider görüşmeleri pozitif ve verimli olarak niteledi ancak ilişkilerdeki sorunları nasıl aşacaklarına dair ipucu vermedi" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et