Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

İngiliz Kraliyet Ailesi’nin başı ırkçılık iddialarıyla dertte

Prens Harry ve eşi Meghan Markle çifti, İngiltere Kraliyet Ailesi'ni ırkçılık ile suçladı. Çiftin, maruz kaldıkları ırkçılığa karşı sarayın tepkisiz kaldığını dile getirmesinin ardından sosyal medyada "monarşinin kaldırılması" ile ilgili söylemler, İngiliz Kraliyet Ailesi’ni zora soktu.

+A -A
13:41 09-03-2021

Prens Harry ve eşi Meghan Markle çifti, İngiltere Kraliyet Ailesi'ni ırkçılık ile suçladı. Çiftin, maruz kaldıkları ırkçılığa karşı sarayın tepkisiz kaldığını dile getirmesinin ardından sosyal medyada "monarşinin kaldırılması" ile ilgili söylemler, İngiliz Kraliyet Ailesi’ni zora soktu.

İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in torunu Sussex Dükü Harry ve eşi Sussex Düşesi Meghan Markle, ABD’de CBS kanalında katıldıkları bir programda İngiltere Kraliyet Ailesine yönelik suçlamalarda bulundu. Kraliyetteki görevini bıraktıktan sonra ünlü televizyon sunucusu Oprah Winfrey'e verdikleri röportajla ilk kez konuşan çift, maruz kaldıkları ırkçılık sonrası sarayı sessiz kalmakla suçladı. Anne tarafından siyahi olan Meghan Markle ile evlendikten sonra oluşan ırkçı söylemlere karşı, kraliyet ailesinden hiç kimsenin yanlarında durmadığını ve tepki göstermediğini dile getiren Prens Harry, aileden destek görmek yerine bazı aile bireylerinin ırkçı tavırlarına maruz kaldıklarını da söyledi.

Röportajda Prens Harry kraliyet ailesindeki görevlerinden ayrılmasında aile içindeki anlayışsızlığın etkili olduğunu belirtti ve annesi Prenses Diana'nın 1997'deki ölümünü hatırlatarak, tarihin tekerrür etmesinden korktuğunu açıkladı. Babası Prens Charles'ın kendisinin telefonunu açmadığını ifade eden Harry, "Babaannem Kraliçe Elizabeth ile bugüne kadar 3 kez telefonda konuştuk, babamla da 2 kez konuştuk ancak sonra telefonlarıma cevap vermemeye başladı" diye konuştu.

Meghan Markle ise, "Ben hamileyken, bebeğimin prens ya da prenses olmasını istemediler. Bebeğime güvenlik tanınmayacağını söylediler. Oğlum doğduğunda ten renginin ne kadar koyu olacağına dair konuşmalar oluyordu ve bundan endişeleniyorlardı" dedi. Kraliyet ailesi içindeki yaşantıda çok mutsuz olduğunu ve intiharı düşündüğünü açıklayan Markle, “Artık yaşamak istemiyordum” açıklamasında bulundu.

“Monarşiyi kaldırın”

Haberin İngiltere’de yayılmasının ardından sosyal medyadan kraliyet ailesine yönelik tepkiler yükselmeye devam etti. İngiltere’deki sosyal medya kullanıcıları "AbolishTheMonarchy" (Monarşiyi kaldırın) etiketiyle tepkilerini gösterdi. Etiket, İngiltere'de Twitter gündeminde ilk sıralarda yer aldı. İngiltere'de monarşinin kaldırılması yönünde kampanya yürüten "Republic (Cumhuriyet)" adlı grubun Twitter hesabından yapılan açıklamada ise, Markle'ın açıklamalarıyla beraber İngiliz monarşisinin, Prens Edward'ın sevdiği kadınla evlenebilmek için 1936'da tahtan çekilmesinden sonra en kötü krizini yaşadığı belirtilerek, "İster İngiltere'nin isterse de kraliyetin genç üyelerinin iyiliği için olsun, bu çürümüş kurumun gitmesi gerekiyor" açıklamasında bulundu.

Başbakan sessiz kaldı

Başbakanlık Ofisi’nin düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin konuya ilişkin sorularına sessiz kalan İngiltere Başbakanı Boris Johnson, “Kraliyet ailesi hakkında bundan sonra da yorum yapmayacağım. Söyleyeceğim en iyi şey, Kraliçe'ye ve onun ülkemizle İngiliz Milletler Topluluğu'nda oynadığı birleştirici role her zaman büyük bir hayranlık duyuyorum” şeklinde konuştu. Ana muhalefetteki İşçi Partisi de konuya ilişkin, "gerçekten üzücü ve şoke edici" açıklamasını yaparak, "Irkçılık iddiaları varsa Saray'ın son derece ciddiyetle ele alması ve tam olarak soruşturması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et