Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Myanmar’daki darbe karşıtı protestolarda ölü sayısı artıyor

Ordunun darbe ile yönetime el koyduğu Myanmar’da, halk gösterilere devam ediyor. Eylemleri bastırmak için Myanmar ordusunun gerçek mermi kullanmaya başladığı protestolarda, gözaltı ve ölü sayısı artıyor.

+A -A
09:13 04-03-2021

Ordunun darbe ile yönetime el koyduğu Myanmar’da, halk gösterilere devam ediyor. Eylemleri bastırmak için Myanmar ordusunun gerçek mermi kullanmaya başladığı protestolarda, gözaltı ve ölü sayısı artıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Myanmar Özel Temsilcisi Christine Schraner Burgener, darbe karşıtı gösterilerde sadece bugün 38 kişinin öldüğünü ve şimdiye kadar 50'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Düzenlediği basın toplantısında konuşan Burgener, “Myanmar bugün en kanlı gününü yaşadı” dedi. Sadece bugün 38 kişinin öldüğünü bildiren Burgener, “'Darbeden beri 50'den fazla kişi hayatını kaybetti, çok sayıda kişi yaralandı” açıklamasında bulundu. Şimdiye kadar yaklaşık bin 200 kişinin gözaltına vurgulayan Burgener, uluslararası topluma birlik olma ve Myanmar'daki darbeye karşı çıkma çağrısı yaptı. 

Çin ve Rusya'nın, Myanmar'daki darbe ve sonrasında yaşananların Myanmar'ın iç meselesi olduğu yönündeki açıklamaları hakkında değerlendirmede bulunan Burgener, ''Bu bir iç mesele değil ve bölgedeki istikrarı etkiliyor. Çin ve Rusya'nın bu konuda birlik olunmasının önemini anlamasını umuyorum'' dedi. 

Associated Press: “ABD’nin ihmalkarlığı”

Associated Press ajansının analiz haberinde; darbe, yaklaşık 10 yıl önce Myanmar'dan bir başarı hikayesi olarak övgüyle söz eden ABD'nin, bu ülkeye yönelik politikasında ihmalkarlığının sonucu olarak yorumlandı. Haberde, eski ABD Başkanı Barack Obama yönetiminden itibaren Güneydoğu Asya ülkesinde sivil yönetimin yeniden inşasının, Washington'ın bir dış politika başarısı olarak görüldüğü ancak Myanmar'ı demokrasiye ikna etmeyi hedefleyen tutarsız çabaların, ülkedeki Müslüman azınlıklara yönelik sistematik baskıyla bu çöküşü hazırladığına dikkati çekildi.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et