Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Rus güvenlik şirketi Wagner, Afrika’da yayılıyor

Rus güvenlik şirketi Wagner’in yerel orduları eğitmek, bazı kişileri korumak, isyancılarla mücadele etmek ve sıcak noktalarda altın, elmas ve uranyum madenlerini korumak, karşılığında ise bazı imtiyazlara sahip olmak, madenleri kullanmak gibi nedenlerden dolayı Afrika ülkelerinde konuşlandığı ve yayılma politikası izlediği iddia ediliyor.

+A -A
14:30 05-03-2021

Rus güvenlik şirketi Wagner’in yerel orduları eğitmek, bazı kişileri korumak, isyancılarla mücadele etmek ve sıcak noktalarda altın, elmas ve uranyum madenlerini korumak, karşılığında ise bazı imtiyazlara sahip olmak, madenleri kullanmak gibi nedenlerden dolayı Afrika ülkelerinde konuşlandığı ve yayılma politikası izlediği iddia ediliyor.

Amerikan Bloomberg Ajansı, ismini vermediği bazı kaynaklara dayanarak, Wagner paralı askerlerinin halihazırda; Sudan, Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya, Zimbabve, Angola, Madagaskar, Gine, Gine Bissau, Mozambik ve muhtemelen de Kongo Demokratik Cumhuriyeti'nde konuşlandığını belirtiyor. Libya'da Halife Hafter’in yanında yer alan Rus güvenlik şirketi Wagner’in, Moskova'nın çatışma ve gerginlik alanlarında ‘hibrit savaşa’ dayanan yeni politikasının bir parçası olarak birden fazla Afrika ülkesinde yayıldığına dikkat çekiyor.

Ajans; Wagner’in, yerel orduları eğitmek, önemli isimleri korumak, isyancı veya terörist gruplarla mücadele etmek ve sıcak noktalarda altın, elmas ve uranyum madenlerini korumak amacıyla Libya, Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan ve Mozambik'te konuşlandırıldığının ihtimalden fazlası olduğu ve bu hizmetler karşılığında, ülkelerdeki mineralleri ve doğal mirası kullanmak, silah, teknoloji ve askeri hizmet tedarik etmek için bazı imtiyazlara ve ruhsatlara sahip olduğu kaydediliyor.

Altın ve elmas madenlerinden pay aldığı iddia ediliyor

Ajansın analizinde, Orta Afrika'da 2018'den bu yana askeri eğitmen adı altında yüzlerce Rus askeri ile yaklaşık 450 Wagner unsurunun bulunduğu kaydediliyor. "The Africa Report" isimli site ise Orta Afrika'da Wagner şirketi tarafından sağlanan binden fazla "askeri eğitmen" olduğunu ifade ediyor. Wagner’in, çeşitli alanlardaki kurumların güvenliğini sağladığı, Cumhurbaşkanlığı Muhafızlarının ve ordunun eğitiminde öncü bir rol oynadığı bildiriliyor. Wagner şirketi mensuplarının faaliyetlerinin sadece güvenlik alanıyla sınırlı kalmadığı; ülkedeki altın ve elmas madenlerini koruduğu ve gelirlerin bir kısmını alıkoyduğu ifade ediliyor. Wagner şirketinin, ülkede çeşitli şirketler adı altında; güvenlik, madencilik veya siber güvenlik gibi birçok alanda faaliyet gösterdiği de belirtiliyor.

2017 yılından bu yana Sudan’da altın arıyor

Sudan ve Batı medyasında yer alan haberlere göre, Wagner şirketi Sudan'daki altın arama faaliyetlerine "Meroe Gold" ve  "M Invest" şirketleri adı altında 2017 yılında başladı. Wagner ayrıca Sudan ordusundaki askerler ile Darfur bölgesindeki Hızlı Destek Kuvvetlerine de eğitim verdi. Port Sudan'dan Hartum'a ve Darfur'a kadar birçok Sudan şehrinde faaliyet gösterdiği kaydedilen Wagner şirketinin bazı Batı ve yerel medya kuruluşlarının haberlerine göre, Sudan'dan Orta Afrika'ya havalimanları ve sınırlar üzerinden silah ve personel taşıdığı iddia ediliyor.

Libya’da 2 bin asker bulundurduğu iddia ediliyor

ABD ile Birleşmiş Milletler'e bağlı kaynaklar, çoğu Rusya, Doğu Ukrayna ve Sırbistan'dan olmak üzere Libya'da Wagner'a bağlı yaklaşık iki bin paralı askerin bulunduğu ifade ediyor. Wagner'in Suriye'de denetlediği "DEAŞ avcıları" ile "Sanad Koruma ve Güvenlik Hizmetleri" isminde iki güvenlik şirketinden işe aldığı Suriyeli paralı askerler de bulunduğu iddia ediliyor. Wagner'in, keşif ve gözetleme için hafif insansız hava araçlarından (İHA) keskin nişancı tüfeklerine; Pantsir füze ve uçaksavar topçu sisteminden MiG-29 hava muharebe ve savunma uçağı ile Suhoy Su-24 tecrit ve saldırı uçağına kadar nitelikli silahlara sahip olduğu kaydediliyor. Kaynaklar, Wagner'in Rus ordusunun Libya'da NATO'nun "yumuşak" güney kanadında bir deniz üssü ile iki hava üssü için zemin hazırladığını kaydediyor.

Mozambik’te de yer alıyor

Wagner silahlı askerlerinin, Hint Okyanusu'nun kıyısındaki Mozambik'in kuzeyinde zengin doğal gaz sahalarına sahip bölgede de yayıldığı öne sürülüyor. Ülkede 2019'dan bu yana Wagner'la anlaşma yapmış 160 ila 300 arasındaki Rus bulunurken bunların İHA'lar, yüksek teknolojili askeri veri analiz araçlarıyla donatılmış olduğu ifade ediliyor. Wagner unsurlarının ayrıca Afrika'daki en büyük yatırım alanı olan, uluslararası büyük şirketlerin açık deniz gaz sahalarından yararlanmak için 60 milyar dolar yatırım yaptığı Cabo Delgado Bölgesindeki Mocimboa da Praia liman kenti ile Cabo Delgado Bölgesi yakınlarındaki Nacala ile Namialo bölgelerinde konuşlandığı öne sürülüyor.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et