Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Türkiye&Fransa kırgınlığı

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 5 aylık aranın ardından görüştü. Video konferans üzerinden gerçekleşen görüşmede Türkiye-Fransa ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

+A -A
12:57 04-03-2021

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 5 aylık aranın ardından görüştü. Video konferans üzerinden gerçekleşen görüşmede Türkiye-Fransa ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı.

5 aylık aranın ardından gerçekleşen görüşmede uzun bir aranın ardından yeniden görüştüklerini dile getiren Erdoğan, "İki güçlü NATO müttefiki olarak Avrupa'dan Kafkaslara, Orta Doğu'ya ve Afrika'ya uzanan geniş coğrafyada güvenlik, istikrar ve barış çabalarına önemli katkılar sağlayabiliriz” dedi. Türkiye ve Fransa arasında imzalanan Ankara Anlaşması’nın üzerinden 100 yıl geçtiğine değinen Erdoğan, Türkiye-Fransa ilişkilerinde liderler arası diyaloğun önemli olduğuna vurgu yaptı. Terör örgütleriyle mücadelede ortaklaşa adım atılması gerektiğini dile getiren Erdoğan, “Türkiye ve Fransa'nın dayanışma içinde hareket etmesini arzu ediyoruz” dedi.

Görüşme sonrası Fransa’dan “güven” vurgusu

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, parlamento oturumunda gerçekleştirdiği konuşmasında Türkiye-Fransa ilişkilerini değerlendirdi. “Artık hakaret yok ve söylemler daha güven verici" diyen Le Drian, Türkiye'nin Fransa'ya ve AB’ye karşı söylemlerinin daha güven verici olduğunu ancak Türkiye’nin somut adımlar atana kadar ilişkilerin kırılgan kalacağını söyledi.

Türkiye’nin NATO üyeleriyle ilişkileri normalleştirmeye yönelik hamleler yaptığını belirten Le Drian, “Ankara; Suriye, Libya, Doğu Akdeniz ve diğer konulardaki politikaları nedeniyle Paris ile defalarca anlaşmazlık yaşadı ancak NATO üyeleri şubat ayında ilişkileri normalleştirmeye yönelik bir yol haritası üzerinde çalıştıklarını söylediler” dedi. Türk sondaj gemilerinin Doğu Akdeniz’deki Kıbrıs sularında sondajını sonlandırmasının ve Yunanistan ile müzakerelere yeniden başlamasının olumlu gelişmeler olduğunu vurgulayan Fransa Dışişleri Bakanı, “İlişkiler kırılgan çünkü anlaşmazlıklar listesi çok uzun, ancak Türkiye ile sağlıklı bir ilişki istiyoruz. Bu adımların atılması gerekiyordu ve atıldı. Yaklaşımlarımızı buna göre benimseyeceğiz fakat şimdilik sadece söylemler var” ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA, Dünya

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et