Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

22 milyonda kalan özelleştirme geliri, 33 yılın en düşük seviyesinde

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), verilerine göre 2020 yılında 80 özelleştirme ihalesi gerçekleşti. Bu özelleştirmelerden 22 milyon dolar gelir elde edilirken, 1987’den bu yana en düşük seviyenin kaydedilmesi dikkat çekti.

+A -A
12:44 10-03-2021

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB), verilerine göre 2020 yılında 80 özelleştirme ihalesi gerçekleşti. Bu özelleştirmelerden 22 milyon dolar gelir elde edilirken, 1987’den bu yana en düşük seviyenin kaydedilmesi dikkat çekti.

ÖİB'nin 2020 Faaliyet Raporu'na göre, 2 elektrik üretim santrali, 1 liman ve muhtelif sayıdaki taşınmaz olmak üzere çeşitli alanlarda 80 özelleştirme ihalesini tamamlandığı 2020 yılında, 22 milyon dolarlık özelleştirme geliri elde edilerek, son 33 yılın en düşük seviyesi gözlendi. Geçmiş yıl taksitleriyle birlikte özelleştirmeden 2020'de sağlanan gelirin 677 milyon dolar olduğu aktarılan raporda, hazineye yapılan transfer tutarının ise aynı dönemde 588 milyon dolar olarak gerçekleştiği paylaşıldı. Özelleştirme uygulamalarında uzun vadeli sektörel öncelikler çerçevesinde halka arzlar dahil, alternatif modeller kullanılarak ekonomik katma değer bazlı planlamaya geçileceğinin bildirildiği raporda, 2020 yılında özelleştirme kapsam ve programında yer alan elektrik üretim tesisleri, limanlar, yasal metroloji kapsamındaki periyodik muayene hizmetleri ve taşınmazların özelleştirilmesine bu yıl devam edilecek bilgisi paylaşıldı.

Toplam gelir 70 milyar doları aştı

1986-2020 döneminde idare tarafından gerçekleştirilen özelleştirme uygulamalarının toplam tutarının 70.4 milyar dolar olduğu belirtilen raporda, Türkiye'nin özelleştirme gelirlerinde 2013 yılında 12.5 milyar dolarla en yüksek seviyede gerçekleşmesi dikkat çekti.

Bu yıl tamamlanacak santral ve limanlar var

Raporda enerji özelleştirmeleri kapsamında, geçen yıl kurulu güç toplamı 4.6 megavat olan Ahiköy-1 ve Ahiköy-2 hidroelektrik santrallerinin ihale sürecinin tamamlandığı bilgisi aktarılırken, bu özelleştirmelerden 11 milyon lira özelleştirme geliri elde edileceği bildirildi. Özelleştirme programında bulunan 13 hidroelektrik santrali için ihale hazırlık çalışmalarının devam ettiğini bilgisi verilirken, Cumhurbaşkanı kararları ile özelleştirme kapsam ve programına alınan Gebze Dilovası Doğal Gaz Santrali ile İstanbul'daki Esenyurt Doğal Gaz Santrali'nin özelleştirilmelerine ilişkin hazırlık çalışmalarının sürdüğü aktarıldı.

Güllük Limanı'nın 45 yıllığına özelleştirilmesine ilişkin ihale sürecinin tamamlandığı bilgisi yer alan raporda; Taşucu Limanı ve Liman Geri Sahası'nın özelleştirilmesine ilişkin hazırlık çalışmaları da sürdüğü, Fenerbahçe-Kalamış Yat Limanı'nın imar planlarına ilişkin dava süreçleri tamamlandığı, Gökçeada Kuzu Limanı'nın işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilmesine ilişkin ihalede hazırlık sürecinin devam ettiği ve bu yıl içinde tamamlanacakları bilgisi yer aldı.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et