Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Çip krizi büyüyor, Oyak Renault Mart ayında ikinci kez üretime ara verdi

Küresel çip krizi otomotiv sektörünü zorlamaya devam ediyor. Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, 15-22 Mart tarihleri arasında üretime ara vereceklerini duyurdu. 1-8 Mart tarihleri arasında da üretime ara veren firma, mart ayında ikinci kez üretimi durdurdu.

+A -A
13:46 10-03-2021

Küresel çip krizi otomotiv sektörünü zorlamaya devam ediyor. Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, 15-22 Mart tarihleri arasında üretime ara vereceklerini duyurdu. 1-8 Mart tarihleri arasında da üretime ara veren firma, mart ayında ikinci kez üretimi durdurdu.

Küresel otomotiv endüstrisinde yaşanan çip krizi sektörleri etkilemeye devam ediyor. Oyak Renault, Bursa'daki fabrikasında tedarik sıkıntıları nedeniyle üretimde kesintiye gideceğini açıkladı. Böylelikle firma bir ayda ikinci kez üretimi durdurdu. Konuyla ilgili açıklama yapan Oyak Renault Genel Müdürü Antoine Aoun, bileşen tedarikinde yaşanan küresel krizin Türkiye'ye de yansıdığını belirtti. Küresel otomotiv endüstrisindeki şirketler, özellikle Avrupa'daki otomobil üreticileri, elektronik bileşen eksikliği nedeniyle üretime ara vermek zorunda kalıyor diyen Aoun, “En son teknolojileri kullandığımız Oyak Renault Otomobil Fabrikalarında, yaşamakta olduğumuz küresel kaynaklı elektronik bileşen tedarik sıkıntısı nedeniyle üretim programımızda değişiklikler yapmak zorunda kaldık. Oyak Renault olarak 15-22 Mart tarihleri arasında üretime kısa bir ara vereceğiz” açıklamasında bulundu.

Çip konusunun sektör için hayati öneme sahip olduğunu dile getiren Aoun, “Bursa’da ürettiğimiz yeni Clio, Clio E-tech ve Megane Sedan'da ve Mekanik Fabrikamızda en son teknolojileri kullanıyoruz. Bu da fabrikamızı yüksek hacimli elektronik bileşenlere ihtiyaç duyan başlıca üretim tesislerinden biri haline getiriyor” diye konuştu.

Sektör pandemide talep azalması ile etkilenmişti

Dış kaynaklı krizleri en etkili şekilde yöneterek, aranın ardından üretime üç vardiya olarak devam edeceklerini kaydeden Aoun, “Kovid-19 pandemisi, küresel otomotiv pazarında talep daralmasını beraberinde getirdi. Bunun yanında, küresel tedarik zincirinde, özellikle de elektronik bileşen tedarikinde görülen sorunlar, üretimi olumsuz yönde etkiliyor” dedi. Daha önce birçok krizle karşı karşıya kaldıklarını vurgulayan Aoun, “Doğal olarak, dünya genelinde yaşanan elektronik bileşen arz sorunundan biz de etkileniyoruz. Daha önce birçok krizle karşı karşıya kaldık. Fabrikamızın en güçlü yönü, çevik ve esnek üretim kabiliyetimiz. Bu özelliğimiz sayesinde, hızlı müdahalelerle dış kaynaklı krizleri en etkili şekilde yöneteceğiz” ifadelerini kullandı.

Dünyada yüz binlerce üretim kaybı yaşanacağı öngörülüyor

Küresel ölçekte birçok markanın üretimini etkileyen ve Ford, Toyota, Fiat Chrysler Automobiles,Nissan, Honda, Volkswagen ve Daimler gibi şirketlerin üretime ara vermesine sebep olan çip tedarikindeki krizin, sektörde yüz binlerce adetlik kayıp yaratması öngörülüyor.

IHS Markit’in analizine göre, küresel otomotiv sektörünün çip krizi nedeniyle 2021'in ilk çeyreğinde 672 bin adet kayıp yaşayacağı öngörüldü. AutoForecast Solutions tarafından yapılan araştırmada ise, küresel otomotiv endüstrisinin çip tedariki nedeniyle 2021 yılında 964 bin adetlik kayıp yaşaması bekleniyor.

Kaynak: AA, Habertürk

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et