Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü Türkiye beklentilerini yükseltti

OECD’nin "Mart Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu" yayımlandı. Raporda, aşılar ve ilave mali desteklerin etkisiyle önemli ölçüde iyileşme görüldüğü belirtilerek, aralık ayında %4,2 olarak açıklanan 2021 küresel ekonomi büyüme tahmininin yüzde 5,6’ya, Türkiye ekonomisine yönelik büyüme beklentisinin de %2,9’dan % 5,9'a yükseltildiği görüldü.

+A -A
14:32 09-03-2021

OECD’nin "Mart Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu" yayımlandı. Raporda, aşılar ve ilave mali desteklerin etkisiyle önemli ölçüde iyileşme görüldüğü belirtilerek, aralık ayında %4,2 olarak açıklanan 2021 küresel ekonomi büyüme tahmininin yüzde 5,6’ya, Türkiye ekonomisine yönelik büyüme beklentisinin de %2,9’dan % 5,9'a yükseltildiği görüldü.
 

OECD’nin Mart Ara Dönem Ekonomik Görünüm Raporu’nda şu ifadeler yer aldı:

“Küresel ekonomik görünüm, etkili Kovid-19 aşıların kademeli olarak uygulanması, bazı ülkelerde ek mali destek açıklanması ve ekonomilerin salgının yayılmaması için uygulanan kısıtlamalarla daha iyi başa çıktığına dair işaretlerin yardımıyla son aylarda önemli ölçüde iyileşti.” Kovid-19’a karşı aşıların kademeli uygulanmasının ve ABD başta olmak üzere bazı ülkelerde ilave mali desteklerin küresel ekonomik görünümde önemli ölçüdeki iyileşmeye yardımcı olduğu da belirtildi.

 

Risk vurgusu ve öneriler

Raporda, Kovid-19 kısıtlamalarının bazı ülke ve sektörlerde kısa vadede büyümeyi geciktirdiği belirtildi. Ekonomiye yönelik büyük risklerin devam ettiğine yer verilen raporda, ülkelerde aşılamanın daha hızlı ilerlemesinin kısıtlamaların daha çabuk kaldırılmasını, güven ve harcamaların artırılmasını sağlayacağına vurgu yapıldı.

OECD'nin uyarısı: “Aşılamada yavaş ilerleme ve mevcut aşıların etkisiz kaldığı yeni virüs mutasyonlarının ortaya çıkması daha zayıf bir ekonomik toparlanma, daha büyük istihdam kayıpları ve daha fazla şirket iflasıyla ile sonuçlanır.”

Ekonomik toparlanmanın güçlendirilmesi için aşılamada hızlanmanın çok önemli olduğu belirtilen OECD raporunda; fırsatları ortaya çıkarmak, ekonomik dinamizmi geliştirmek ve güçlü, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir toparlanmayı teşvik etmek için tüm ülkelerde geniş kapsamlı yapısal reformlara ihtiyaç olduğunun altı çizildi.

OECD’nin 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin ekonomik büyüme öngörülerine de yer verilen raporda, aralıkta 2021 için yüzde 4,2 olarak açıklanan küresel ekonomide büyüme tahmini yüzde 5,6’ya yükseltildi. Bu rakam, 2022 için de yüzde 3,7’den 4’e çıkarıldı.   

Daha önce 2021 için yüzde 3,2 olarak açıklanan ABD ekonomisinin büyüme tahmini 6,5'e, 2022'de ülke ekonomisinin büyüme tahmini de yüzde 3,5’ten 4’e revize edildi.

Avro Bölgesi için 2021’de öngörülen yüzde 3,6'lık büyüme tahmini yüzde 3,9’a, gelecek yıl için de yüzde 3,3’ten 3,8’e yükseltildi.

İngiltere ekonomisi için 2021 yılı büyüme tahmini yüzde 4,2’den 5,1’e, gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini yüzde 4,1’den yüzde 4,7’ye çıkarıldı.

 

Çin için öngörülen büyüme tahmini düştü

Çin ekonomisine yönelik bu yıl için daha önce yüzde 8 olarak açıklanan büyüme tahmininin 0,2 puan aşağı çekilmesi dikkati çekti. Çin ekonomisinin bu yıl yüzde 7,8, 2022'de yüzde 4,9 büyüyeceği öngörülüyor. Nisanda başlayan mali yıl için büyüme tahmini Hindistan için yüzde 7,9’dan 12,6’ya revize edildi. Meksika için bu yıla yönelik büyüme tahmini 3,6’dan 4,5’e ve Arjantin için 3,7’den yüzde 4,6’ye çıkarıldı. OECD raporunda, Türk ekonomisine yönelik aralıkta bu yıl için yüzde 2,9 olan büyüme tahmini de 5,9’a yükseltildi. Türkiye ekonomisinin gelecek yıla ilişkin büyüme tahmini ise yüzde 3,2’den yüzde 3'e çekildi. 

Kaynak: AA

 

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et