Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Gıda fiyatlarındaki artış sürüyor

Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları şubat ayında yüzde 2.57 oranında arttı ve grubun yıllık enflasyonu 0.29 puan yükselerek yüzde 18.40 oldu. Yıllık enflasyon işlenmiş gıda grubunda 1.61 puan artışla yüzde 19.72’ye yükselirken, işlenmemiş gıda grubu baz etkilerle 1.07 puan azalarak yüzde 17.01’e geriledi.

+A -A
16:20 04-03-2021

Gıda ve alkolsüz içecek fiyatları şubat ayında yüzde 2.57 oranında arttı ve grubun yıllık enflasyonu 0.29 puan yükselerek yüzde 18.40 oldu. Yıllık enflasyon işlenmiş gıda grubunda 1.61 puan artışla yüzde 19.72’ye yükselirken, işlenmemiş gıda grubu baz etkilerle 1.07 puan azalarak yüzde 17.01’e geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) şubat ayında Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) yüzde 0.91 arttığını ve yıllık enflasyonun yüzde 15.61 olduğunu açıklamasının ardından TCMB'nin Şubat Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu da yayımlandı. Raporda gıda fiyatlarında yaşanan artış dikkat çekti.

Raporda yer alan verilere göre, gıda enflasyonu işlenmiş gıda fiyatları öncülüğünde artarken, bu gelişmede alt kalemler itibarıyla çiğ süt alım fiyatlarındaki artışın yansımaları, et fiyatları ve uluslararası tarımsal emtia fiyatlarının etkisi gözlendi. Şubat ayında taze meyve-sebze enflasyonu bir miktar gerilerken, diğer işlenmemiş gıda grubunda et fiyatlarındaki artışlar sürdü. Çiğ süt referans fiyatındaki ayarlamanın gecikmeli etkileri de süt fiyatlarına yüzde 5,17 yansıdı.

Katı-sıvı yağlardaki yüksek oranlı artışlar sürdü. Bu gelişmelerle, taze meyve-sebze dışı gıda grubu yıllık enflasyonu yüzde 20.75’e yükseldi. Ocak ayında alkollü içeceklerden alınan ÖTV’nin artırılmasının sarkan etkisiyle alkollü içecekler grubunun yıllık enflasyonu şubat ayında 2.31 puan artarak yüzde 20.79 oldu.

Üretici fiyatları Şubat’ta 1.22 arttı

Üretici fiyatları şubat ayında yüzde 1,22 yükseldi. Yıllık enflasyon 0.93 puan artarak yüzde 27.09 oldu. Üretici fiyatlarındaki artışın, global emtia fiyatlarındaki artışlar ve tedarik sürecindeki sorunlardan dolayı olduğu gözlendi. Şubat ayında Türk lirasındaki değerlenmeye rağmen petrol, kimyasal ürünler, gıda, ağaç ve mantar ve kağıt gibi girdi sağlayıcı sektörlerde yüksek oranlı fiyat artışları devam etti. Bu doğrultuda petrol ve ana metal hariç imalat sanayi fiyatlarının eğilimi gerilemekle birlikte yüksek seviyesini korudu.

Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, yıllık enflasyon enerji ve dayanıksız tüketim malları grubunda yükselirken, ara malı ve dayanıklı tüketim gruplarında yataya yakın seyretti, sermaye malı grubunda ise geriledi. Aylık bazda ise sermaye malı grubu dışındaki bütün alt gruplarda fiyatlar yükselirken, özellikle dayanıksız tüketim malları fiyatlarındaki artış dikkati çekti. Ara malları grubu fiyat artışında tekstil iplik ve elyafları, ahşap ürünler, inşaat sektörü ile bağlantılı ürünler ve kağıt ürünleri öne çıktı.

Haberleşme enflasyonu yükseldi

Rapora göre, hizmet fiyatları şubat ayında yüzde 1,04 arttı. Grubun yıllık enflasyonu 0.22 puan yükselerek yüzde 11.74 olarak gerçekleşti. Bu yükselişte haberleşme ve lokanta-otel grupları etkili olurken, yıllık enflasyon ulaştırma grubunda geriledi, kira ve diğer hizmetlerde ise yataya yakın seyretti. Bu dönemde özel iletişim vergisinin yüzde 7,5’ten yüzde 10’a çıkarılmasının etkisiyle, cep telefonu görüşme ve internet ücretine bağlı olarak haberleşme hizmetleri enflasyonu yükseldi

İlaç zammı, Mart’a yansıyacak

Raporda yer alan verilere göre temel mal fiyatları şubat ayında yüzde 0.12 geriledi, grup yıllık enflasyonu 1.52 puan artışla yüzde 21.70 oldu. Yıllık enflasyon, giyim ve ayakkabı ile dayanıklı mallarda yükselirken, diğer temel mallarda yatay seyretti.

Giyim ve ayakkabıda sezon indiriminin geçen seneye kıyasla sınırlı olması nedeniyle yıllık enflasyon 4.27 puan artarak yüzde 6.18’e yükseldi ve temel mal grubu enflasyonunu yukarı çeken ana sürükleyici oldu. Referans fiyat uygulamasına bağlı olarak, aylık yüzde 6.09 artan ilaç fiyatları daha olumlu bir görünümün önüne geçtiği belirtilen raporda, "İlaç fiyatlarındaki artışın bir kısmının mart ayı rakamlarına yansıyacağı not edilmeli" ifadesi kullanıldı.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et