Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Kripto paralarda çöküş

Elon Musk’ın açıklamaları, ABD’nin Binance ile ilgili soruşturma haberi ile düşüşe geçen kripto paralar, Çin’in ‘Bitcoin ödeme sistemlerinde kullanılmasın’ açıklamasından sonra sert düşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ay 65 bin dolara yaklaşan Bitcoin, 33 bin dolar seviyesine kadar geriledi.  

+A -A
15:49 19-05-2021

Kripto paralarda sert düşüş sürüyor. Fiyat hareketliliği ve denetimsizlikle birçok kez gündeme gelen kripto paralar; Elon Musk’ın açıklamaları, ABD’nin Binance ile ilgili soruşturma haberi ve Çin’in ‘Bitcoin ödeme sistemlerinde kullanılmasın’ açıklamasından sonra tarihi seviyede geriledi. Geçtiğimiz ay 65 bin dolara yaklaşan Bitcoin, 33 bin dolar seviyesine kadar geriledi. Yaşanan son değer kayıpları ile birlikte Bitcoin’deki son 1 haftalık düşüş yüzde 45’i aştı.

Çin’de finans kuruluşlarına kripto yasağı
Çin, finans ve ödeme hizmeti veren kuruluşların kripto para işlemi yapmasını yasakladı. Konuya ilişkin olarak Çin Bankacılık Birliği, Ulusal İnternet Finans Birliği ile Ödeme ve Takas Birliği’nden ortak olarak yapılan açıklamada bankalar ve online ödeme kanallarının müşterilerine kripto paralarla ilgili bir hizmet sunamayacağı belirtildi. Bildiride son dönemde kripto para birimlerinin sert biçimde yükselip düştüğü ve spekülatif işlemlerin arttığı vurgulanarak bu durumun bireylerin varlıklarının güvenliğini tehdit ettiği ve normal ekonomik - finansal işleyişe zarar verdiği ifade edildi.

Bildiride ayrıca kripto para işlemlerinin risklerine değinilerek sanal para birimlerinin ‘gerçek değer’le desteklenmediği, fiyatların kolayca manipüle edildiği ve işlem kontratlarının Çin yasalarınca koruma altına alınmadığı belirtildi.

Bitcoin kritik seviyenin altında
Capital Advisors CEO’su Michael Purves, Bitcoin'in OCak ayında ralliye başladığı seviye olan 42 bin doların önemli olduğunu belirtmişti. Purves, Bitcoin fiyatının bu seviyenin altına inmesiyle daha fazla kaybın yaşanacağını fakat üzerinde kalırsa da destek bularak yeni bir ralliye başlayabileceğini söylemişti.

Blokzincir ağırlıklı bir fon olan Amplify Transformational Data Sharing ETF’ini takip eden SentimentTrader’dan Dean Christians ise 48 bin 750 dolar sınırını yakından takip edeceğinin altını çizerek “Eğer Bitcoin o seviyenin üzerine çıkmayı başaramazsa... Bir köşeye yazın” demişti.

Kaynak: BBC Türkçe, Bloomberg

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et