Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Fenerbahçe beIN mücadelesi

+A -A
17:45 04-03-2021
Aklayanlar

Digiturk Spordan Sorumlu Grup Başkanı Rashed Al-Marri:

  • "beIN Sports'un tarafsızlığını sorgulayan, çalışanlarımızı hedef gösteren açıklamalar ve aleyhimize yürütülen kampanyalar, bu yönde yorum yapanlar da dahil olmak üzere, Türk futbolunun tüm paydaşlarına zarar vermektedir. Bu saldırıların sona ermesini ve tansiyonun daha fazla yükselmemesini temenni ediyoruz."
  • “Devam eden asılsız suçlamalara rağmen, Türk futbolunun en köklü ve değerli camialarından biri olan Fenerbahçe ve tüm Süper Lig kulüpleriyle, her başarılı spor liginin temelini oluşturan karşılıklı iyi niyet, güven ve yapıcı geri bildirimlere dayalı çok daha güçlü bir ilişki kurmayı ümit ediyoruz." Kaynak↗

Kurumun Fenerbahçe’ye açtığı dava metninden:

  • Ocak ve şubat aylarında maç öncesi ve sonrası Fenerbahçeli futbolcu ve antrenörlerin giydiği tişörtlerdeki görseller, saha kenarında yer alan reklam panolarında beliren görseller, beIN Group’un marka haklarına tecavüz niteliğinde ve haksız rekabete yol açıyor.

BeIN kurumsal açıklamasından:

  • Dünyanın önde gelen yayıncılarından beIN SPORTS olarak, Türk futbolunun marka değerini artırmak adına şeffaflığın önemine inanıyoruz. 
  • Küresel bir yayıncı olarak VAR sistemi ile ilgili tüm uluslararası ve yerel prosedürlere göre çalışma deneyimine sahip olan beIN SPORTS, TFF’nin verdiği yetki ve öngördüğü yayın talimatına uygun faaliyet göstermektedir.
  • beIN SPORTS’un VAR hakemlerinin kararları üzerinde herhangi bir etkisi veya kontrolü söz konusu değildir. 
  • VAR Odası ile stadyumlar arasındaki görüntü iletimi TFF’nin yetkilendirdiği kurum tarafından, beIN SPORTS’un müdahalesi mümkün olmayacak şekilde gerçekleştirilmektedir.
  • VAR hakemleri tüm pozisyonlara erişebilmektedir ve yayıncı olarak bizim bu görüntülere müdahale etmek gibi bir yetkimiz kesinlikle yoktur.

Karagümrük - Konyaspor maç yayını sırasında Fenerbahçe aleyhine yapılan küfürlü tezahürat için

  • Fark edilmeden yanlışlıkla yayınlanan ve hemen kaldırılan Fenerbahçe aleyhine tezahürattan dolayı tüm Fenerbahçe camiasından içtenlikle özür dileriz. İlgili tezahürat derhal sistemden çıkarıldı. Gerekli önlemler hızla alınacak.

 

Karalayanlar

"Yayıncı kuruluş davranışlarına devam ettiği taktirde hayatlarında görmediği kadar ağır bir şekilde boykotla karşılaşacaktır. Taraftarımız hazır olsun, bizden sinyal beklesin. Yayıncı kuruluş bu durumu ya düzeltecek ya da biz de ona göre davranacağız. Demek siz Fenerbahçe'nin ne demek olduğunu bilmiyorsunuz. Hodri meydan" 

"Sezon başından beri Fenerbahçe ile yayıncı kuruluş arasında bir sorun olduğu sır değil. Bir özür açıklaması yapıldı. Fakat onu samimi bulmuyoruz. Hatta açıklamanın saatine baktığınızda bile başka nedenler arayabilirsiniz.” (Açıklama, saat 19.05’de yapılmıştı. 

Fenerbahçe’ye hakaret içeren tezahüratların yayın sırasında duyulmasına ilişkin: "Fenerbahçe Spor Kulübü olarak yayıncı kuruluşun ısrarlı ve kararlı bir şekilde bizzat kendi tercihi olan bu duruma karşı her türlü ilişki düzeyinde misliyle tepki vereceğimizi camiamızın ve kamuoyunun bilgilerine sunarız" 

Sezon başından bu yana; sınırını ve haddini aşan karar ve yaklaşımlarından dolayı yayıncı kuruluşu en üst düzeyde pek çok kez uyardık. Tek beklentimiz yayıncı kuruluşa yakışan şekilde 'objektif, adil, tarafsız' bir politika

Peş peşe yaşanan tüm olayları teknik bir hata vb. söylemlerle açıklamaya çalışmak Fenerbahçe camiasının aklıyla alay etmektir.

Fenerbahçe aleyhine atılan adımların artık kasıtlı şekilde akıl almaz boyuta getirildiği ve bu dakikadan sonra düzelmesinin kesinlikle mümkün olmayacağı netlik kazanmıştır. Kaynak↗

VAR tartışmalarına ilişkin: "Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz" 

"Maç önü ve maç sonu röportajlarımız yayıncı kuruluş tarafından yayınlanmamıştır. Biz katılım gösterdik." 

"Teknik Direktörümüz ve oyuncularımız kurallar doğrultusunda maç önü ve maç sonu röportajlarına katılmışlardır. Röportajların şu ana dek yayınlanmamış olması yayıncı kuruluşun tercihidir."

Maç özetleri, VAR gösterimleri gibi konularda yapılan hatalardan, maç yayını esnasında Fenerbahçe'ye küfür edilen tezahüratların yayınlanması gibi durumlardan daha önce Galatasaray Kulübü'nde çalışan ve teknik direktör Fatih Terim'in yardımcılığını yapan Hande Sümertaş sorumlu.

 

Gerçek Ne?

Fenerbahçe neden maçlarını yayınlayan beIN’e “Adil ol” (beFAIR) çağrısı yapma ihtiyacı duydu? Yayıncı kurum, kendini savunup özür dileyen pozisyondan davacı pozisyona nasıl geçti? Aklayarak, Karalayarak yapılan açıklamalar ve Gri Gerçekler…   

Bugüne kadar olanlar:

Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim'in medya ilişkilerini yöneten Hande Sümertaş, Galatasaray’daki görevinden istifa ederek beIN Sports'un medya hakları direktörlüğü görevine getirilmişti.

Bir süre sonra, Fenerbahçe, VAR görüntülerinin Hande Sümertaş’ın isteği ile manipüle edildiğini öne sürdü.

Bunun üzerine yayıncı kuruluş, resmi web sitesinden yaptığı duyuruda; VAR hakemlerinin üzerinde etki yarattıkları yönündeki iddiaların gerçek dışı olduğunu vurgulamıştı.

VAR nedir: Video Asistant Referee yani Video Hakem Uygulaması, futbol karşılaşmaları sırasında hakemi tereddütte bırakan ya da oyuncuların yoğun itirazda bulunduğu bir pozisyonda, hakemin ekran başında pozisyonların tekrarını izleyen diğer hakemlerle kulaklık aracılığıyla iletişim kurduğu ve onlardan gelen bilgiye göre karar verdiği bir sistem. Kaynak↗

TFF Hakem İşleri Müdürü ve VAR Koordinatörü Barış Şimşek VAR’ı anlatıyor.

Diğer taraftan Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu’na Kasımpaşa-Fenerbahçe maçı sonrası, iki pozisyonda VAR’ın kullanılamamasıyla ilgili tepki göstermiş ve şunları söylemişti: “VAR konusu sıkıntı olmaya devam ediyor. Şaşırmaktan çok endişeleniyoruz. Bunun üstüne TFF'nin kurullarının aldığı enteresan kararlar...”

Haberi beIN, resmi web sitesinde yayınlamıştı.

Yayıncı kuruluş beIN Sports ile Fenerbahçe Spor Kulübü arasında Ocak 2021’de bir gerginlik yaşandı. Gerekçesi; Karagümrük - Konyaspor maç yayını sırasında Karagümrük taraftarının Fenerbahçe'ye hakaret eden tezahüratlarının duyulmasıydı.

Fenerbahçeli taraftarlar olay yaşanır yaşanmaz sosyal medyadan tepki gösterdi. Kısa bir süre sonra Fenerbahçe Spor Kulübü sert bir açıklama yapmış ve bu durum üzerine beIN Sports özür mesajı yayınlamıştı. Özür mesajında “Fenerbahçe camiasından içtenlikle özür dileriz.” İfadesi yer alıyordu.

Özür mesajının tamamı

Gelen özre rağmen Fenerbahçe yetkilileri ve oyuncuları, maçlar sonrası verdikleri röportajlarda tepkilerini yinelemeye devam etti. Ayrıca yayıncı kuruluşun özür mesajını Galatasaray’ın kuruluş yılına atıfla 19.05’de yayınladığı iddia edilerek buna da tepki gösterildi.

beIN Sport ise futbolcuların durumla ilişkili tişörtler giyerek verdikleri röportajları yayınlamadı ve kurumun bu uygulamasına sarı lacivertliler ayrıca tepki gösterip açıklama yaptı.

Açıklama metni

Tüm bu yaşananların ardından yayıncı kuruluş, Fenerbahçe’nin tepkisine neden olduğu belirtilen iki çalışanını işten çıkardığını duyurdu ve konuyla ilgili Fenerbahçe’nin de bilgilendirildiği belirtildi.

Fenerbahçe, yayıncı kuruluşun içerisinde Fenerbahçe aleyhine çalışan bir grubun olduğunu iddia ederek tepkilerini sürdürdü. Futbol takımı, saha kenarlarında yer alan reklam panolarında beIN logosunu uyarlayarak 'beFair' yazısını yayınlattı.

Ayrıca, futbolcular maç öncesi ısınmaya 'beFair' yazılı tişörtlerle çıktı. Hem giysilerde hem de saha kenarı reklam panolarında "Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz", "Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık" sloganları çıktı.

Bunun üzerine beIN Media Group şirketi, Fenerbahçe Futbol A.Ş., Fenerbahçe Spor Kulübü ve Fenerbahçe Spor Kulübü Derneğine “markaya tecavüz” istemli bir dava açtı. 

Geçtiğimiz günlerde açıklanan mahkeme kararı: beIN’i protesto amaçlı giyilen tişört, eşofman ve reklam panolarında kullanılan, “be FAIR”, “Rejiye ve yönetmene müdahale istemiyoruz” ve “Talebimiz adil ve tarafsız yayıncılık” sloganlarının ticari amaç taşımaması ve ticari herhangi bir fonksiyona hizmet etmemesi nedeniyle markaya tecavüz olmadığına karar verildi. Diğer yandan Fenerbahçe'den, beIN markasını manipüle etmeyi bırakmasını ve tahrif edilmiş logoyu oyuncuların giydiği ürünlerde ve saha reklam alanlarında kullanmaktan vazgeçmesini istedi.

Hatırlatma: Geçtiğimiz Ağustos ayında Spor Toto Süper Lig'de takımlar için belirlenen harcama limitlerine taraftarlardan yoğun tepkiler gelmişti. Özellikle Fenerbahçe taraftarları, #beinsportsiptal etiketiyle Twitter üzerinden yayıncı kuruluşla olan üyeliklerini sonlandırma çağrısı yapmıştı. Yaşanan son gelişmelerden sonra ise Fenerbahçe Başkaın Ali Koç’a boykot sorusu yöneltildi. Koç, henüz düşünmediklerini ama taraftarın hazırlıklı olması gerektiğini belirtti.

 

Paylaş:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et