Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Covid-19 aşısında Afrika hariç mi?

+A -A
17:00 16-02-2021
Aklayanlar

Düşük gelirli ülkelerin payı 25 doz aşı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus: “Şimdiye kadar en az 49 yüksek gelirli ülkede 39 milyon dozdan fazla aşı uygulandı. Düşük gelirli bir ülkeye ise sadece 25 doz verildi. Açık konuşmam gerekiyor, dünya feci bir ahlaki çöküşün eşiğinde.”

Dünyada 50'ye yakın ülkede 24 milyonu aşkın kişiye Covid-19 aşısı yapıldı. Bu ülkeler arasındaki tek Afrika ülkesi, aşılama programına 10 Ocak'ta başlayabilen Seyşeller.

WHO Acil Durumlar Programı Direktörü Mike Ryan aşıların tek başına salgını sona erdiremeyeceğine dikkati çekti. Dünya genelinde geçen hafta Kovid-19 nedeniyle 93 bin kişinin yaşamını yitirdiğine dikkati çeken Ryan, virüs kaynaklı küresel ölümlerin yakında haftada 100 bini geçmesinin beklendiğini aktardı. Mevcut ölümlerin yüzde 47'sinin Amerika kıtasında gerçekleştiği bilgisini paylaşan Ryan, Avrupa'da ise ölümlerin hala yüksek seviyede olduğunu ifade etti.

Afrika Hastalıklardan Koruma ve Kontrol Merkezi'nin başkanı John Nkengasong, düzenlediği basın toplantısında, bazı devletlerin ihtiyaçlarından 4-5 kat daha fazla aşı sipariş verdiğini hatırlatarak bu ülkelere ellerinde kalan aşıları Afrika'ya yollamaları çağrısında bulundu. WHO, Mart 2021'e kadar Afrikalıların yüzde 3'ünün, önümüzdeki sene sonuna kadarsa yüzde 20'sinin aşılanacağını öngörüyor. 

Karalayanlar

Gelişmiş ülkeler aşıların yarısını aldı

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, şu ana kadar AB vatandaşları için 2 milyar doz potansiyel Covid-19 aşısı sağlandığını belirtti. Von der Leyen, "Bu hepimizi korumak için fazlasıyla yeterli" dedi.

Avrupa Birliği'nin 27 üye ülkesi ve diğer beş zengin ülke aşıların yarısını satın almak için sözleşme imzaladı. Bu ülkeler dünya nüfusunun yüzde 13'ünü oluşturuyor.

AB ülkelerinde aşılamaların yavaş ilerlediği eleştirileri de yapılıyor. Bazı AB üyesi ülkeler, yaşanan gecikmeyi "kabul edilemez" olarak tanımladı. İsveç, Danimarka, Finlandiya, Litvanya, Letonya ve Estonya sağlık bakanları, Avrupa Komisyonu'ndan "teslimatların zamanında yapılabilmesi için istikrar ve şeffaflık sağlanması" amacıyla Pfizer ve BioNTech'e baskı kurmasını istedi.

AB ülkeleri, Birleşik Krallık, İsviçre, Kanada, ABD ve İsrail gibi gelişmiş ülkeler toplu aşı kampanyalarında başı çekiyor. Nüfusunun neredeyse yüzde 20'sini aşılayan İsrail, aşılama çalışmalarında dünyada ilk sırada. Kanada ise kişi başına 5 doz aşı alımı yaptı, Birleşik Arap Emirlikleri nüfusunun yüzde 11'ini halihazırda aşıladı.

Gerçek Ne?

“Fazladan verilen aşı siparişleri Covax'a aktarılasın”

Dünya Sağlık Örgütü'nün (WHO) öncülüğünde kurulan ve Covid-19 aşılarına dünya çapında hızlı ve eşit erişim garanti etmeyi amaçlayan COVAX küresel mekanizması, aşı dağıtımına gelecek ay başlayacak.

WHO’dan yapılan çağrıda, fazladan sipariş edilen aşıların COVAX'a aktarılması talep edildi. Geçen hafta COVAX programı kapsamında, aşıya ulaşmada dış yardıma ihtiyacı olan 92 ülke için gerekli olan 7 milyar dolardan 6 milyon doların toplandığı açıklanmıştı.

WHO ve aşı yanlısı uluslararası grupların destek verdiği Covax inisiyatifine şu ana dek 180’den fazla ülke katıldı.

Bu ülkelerin 92’si düşük ve orta gelirli ülkeler ve buralara gidecek aşıların maliyeti, bağışçılar tarafından karşılanacak.

Afrika için aşı temin etmenin önündeki en büyük engel finansal yetersizlik olarak belirtiliyor.

WHO verilerine göre salgın Afrika'da hızla yayılıyor. Yılın ilk haftasında bulaşma hızının yüzde 19 arttığı kıta, virüsün yayılma hızı sıralamasında ilk sıradaki Kuzey Amerika'yı takip ediyor.

Paylaş:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et