Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Fırıncılar şikayet etti, 'halk ekmek kuyrukları siyasi' mi ?

+A -A
13:59 25-02-2021
Aklayanlar

İstanbul Halk Ekmek Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama:
"İstanbul'da 17 bin 406 aile her gün 3 ekmeği ücretsiz alıyor"
"Halk Ekmek'in pazar payı sadece yüzde 6, bundan neden rahatsızlık duyuluyor?"
"Halk Ekmek 1978 yılından beri faaliyette ama ilk defa kuyruklar oluştu. Bu kuyrukların fotoğrafı birilerini rahatsız ediyor."
"Ekrem İmamoğlu göreve gelmeden önce ambalajlı ekmekler hariç sadece somun ekmek üretimi için 800 bini hiç geçmemiştir ama biz şu an günlük 1 milyon 4500 bin ekmek üretiyoruz."
"Fırınlarda sadece kırık, dökük ve israf edilen ekmeklerin toplamı yaklaşık 2.5 milyon. Halk ekmeğin İstanbul'da üretip sattığı somun ekmek 1 milyon 400 bine daha yeni çıktı. Pazar payı bu kadar küçükken Fırıncılar Derneği sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne sataşmak, Halk Ekmek'e çomak sokabilir miyiz, bu hizmetten mahrum edebilir miyiz diye bunu yapıyor."
 

Karalayanlar

İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği (EKÜDER) Başkanı Ahmet Zeki Sarıhan:
"Biz ucuz ekmek satılmasına karşı değiliz"
"Halk ekmek, halkı ekmeğe muhtaç göstermek istiyor"
"Vatandaşa ekmek noktasında samimiysek belediye başkanımız öncülük yapsın", "askıda ekmek" uygulamamızı daha kapsamlı hale getirelim muhtarlardan gerçek ihtiyaç sahipleri tespit edilsin biz de istedikleri kadar ücretsiz ekmek verelim."
"Fırıncılar İstanbul'da 150 bin noktada ekmek satıyor. Bırakın kulübeleri 10 bin bakkalda satışa çıkın. Neden çıkmıyorlar? Çünkü orada kuyruk yok, görüntü yok."

 

Gerçek Ne?

Geçtiğimiz günlerde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi'nde 'Yeni halk ekmek büfelerinin teklifi' konusunda Ak Parti ve Cumhuriyet Halk Partili Milletvekilleri arasında yaşanan tartışma henüz durulmuşken, ekmek kavgası yeniden alevlendi.

Son zamanlarda yaşanan uzun kuyruklar ile kamuoyuna yansıyan İHE büfeleri, İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği'nin şikayetiyle farklı bir boyut kazandı. İHE, halkı ekmeğe muhtaç göstermek istiyor" diyerek yapılan şikayete, İHE Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama, İstanbul'da 17 bin 406 aileye her gün 3 ekmeği ücretsiz veriyoruz. Halk Ekmek'in pazar payı sadece yüzde 6, bundan neden rahatsızlık duyuluyor?" dedi.

Gri gerçekler

İstanbul'da İHE büfelerinde satılan normal ekmeğin 250 gramı 1 TL, fırında ise 240 gram ekmek 1.75 TL.

İstanbul İstatistik Ofisi tarafından hazırlanan İstanbul Barometresi Ocak ayı raporunda yer alan bilgiye göre, ankete katılan İstanbulluların yüzde 85.8'i İHE satışlarını destekliyor. Katılımcıların yüzde 7.4'ü satışları desteklemediğini belirtirken, yüzde 6.8'i de kararsız olduğunu bildiriyor.

Halk Ekmek satışı gerçekleştirilen büfe sayısı aynı kaldığı dikkate alınarak, İHE'nin son 5 yılın Kasım ayındaki satış rakamları:
2016 Kasım: 716 bin 286 adet/gün
2017 Kasım: 631 bin 752 adet/gün
2018 Kasım: 992 bin 648 adet/gün
2019 Kasım: 841 bin 8997 adet/gün
2020 Kasım: 1 milyon 84 bin 716 adet/gün
 

Paylaş:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et