Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Galatasaray’da kim haklı?

+A -A
11:15 25-05-2021
Aklayanlar

Mustafa Cengiz’i destekleyenler
Galatasaray’da Mustafa Cengiz’in göreve geldiği günden bu yana yönetim ile teknik heyet arasında yaşanan anlaşmazlıklar, camiada deprem etkisi yarattı. Başkan Mustafa Cengiz’i destekleyenler başkanın zor bir süreçten geçtiğini dillendirirken, Fatih Terim’in Galatasaray’a zarar verdiğini söylüyor.

Gazeteci Hıncal Uluç
“Bir Galatasaraylı olarak söylüyorum. Galatasaray şampiyonluğu hiç hak etmedi. Galatasaray Başkanı’ndan içimizdeki düşman diye söz eden bir teknik direktör ve buna karşı ses çıkarmayan bir camianın şampiyonluk hakkı yoktur. 3 kere averaj fırsatını teperek şampiyonluğu engelleyen kişi Fatih Terim’dir. Fatih Terim, Galatasaray’ın seçilmiş başkanın tanımayan ve Galatasaray’ı tek başına yöneten maaşlı bir elemandır.”

“Mustafa Cengiz hayatıyla mücadele ediyor. Şu anda yoğun bir kemoterapi görüyor. Öyle bir başkan için içimizdeki düşman diyebilmek ne demek! Mustafa Cengiz, Galatasaray’ın iğrenç gidişatını değiştiren adamdır. Futbolcunun biri Mustafa Cengiz’e hakaret ediyor, Fatih Terim ses çıkarmıyor… Eski Fatih Terim onu direkt kadro dışı bırakırdı. O adam kovuldu diye gazetelerde Mustafa Cengiz eleştiriliyor çünkü bazı gazetelerde Fatih Terim’in özel muhabirleri var, onun istediğini yazarlarsa Florya’ya girebiliyor, Galatasaray’dan haber alabiliyorlar. Galatasaray’ı kendine getiren, hatırlatan kişidir Mustafa Cengiz… Arkadaşı olarak Mustafa Cengiz’in aday olmasını istemiyorum, dinlenmesi gerekiyor.”

Spor yazarı Erman Toroğlu
“Fatih Terim bu kafa yapısıyla Galatasaray'da teknik direktörlük yapmaya devam edecekse, Galatasaray'ı felakete sürükler. Galatasaray kongreye gidecek. Şu andaki başkan konuşuyor, kendisine göre doğru olan şeyleri anlatmaya çalışıyor. Aday olur olmaz başkan adayı olanlar 'Biz seçilirsek hep beraber Fatih hocayı getirelim' diyorlar. Yani bu başkan adayları Galatasaray'da kukla başkan olmaya hazırlar. Fatih Terim ne derse 'emredin padişahım' diyecekler. Bir tek Mustafa Cengiz konuşuyor. Niye? Çünkü yaşadı, başından bazı şeyler geçti ve 'Kral çıplak' diyor. Kardeşim siz neden bahsediyorsunuz? Adam ölümden korkmuyor, Terim'den mi korksun?”

“Beşiktaş'a bir başkan geldi; Sergen'i getirdi, paraları düşürdü, kendi yağıyla kavruldu ve büyük başarı elde ettiler. Fatih Terim ne istediyse yapıldı. Yönetim devre arasında bile 5 oyuncu aldı. Bırakın bu transferleri adam Galatasaray'a büyük hizmetler verdi. Florya deyin, Ada deyin, Kemerburgaz deyin. Galatasaray'a yaptığı en büyük hizmet de bu başkan kasadan para çalmadı. Kasadaki gelirleri kendine harcamadı! Terim bu yönetime isyan edip düşman diyor ve bu düşmanlarla çalışıyor. Neden? Çünkü o zaman gider de yerine bir teknik adam gelir, doğru iş yapar, doğru takım kurar, bir de şampiyon olursa, bir kez daha Galatasaray’a gelemeyecek. Terim şu anki görüntüsüyle kendi geçmişine leke sürüyor.”

Spor yorumcusu Adnan Aybaba
“Fatih Terim’in egosu, hangi başkana neler yapabileceği, taraftarları etkisi altına alması gibi birçok konu var ama sağlık her şeyin önünde gelir. Galatasaray başkanı ağır bir süreçten geçiyor, Allah şifalar versin. Başkanın en kötü gününde parasını, ekmeğini verdiği şahıs onun ziyaretine bile gitmiyor. Fatih Terim’e soruyorum; sende vicdan var mı? Sen hiç üzülmüyor musun, arlanmıyor musun? Zorda olan bir başkan için en önde gidip destek olman gerekiyor mu? Yaptıkların Mustafa Cengiz’den ne kadar nefret ettiğin gösteriyor… Fatih Terim her şeyi başarısızlığını örtmek için yaptı. Galatasaray’ın geldiği nokta bellidir; Fatih Terim başarısızdır. Sevgili başkan adaylarına sesleniyorum, Fatih Terim her şeyimiz diye konuşuyorsunuz öyle mi? O zaman gidin Fatih Terimi Galatasaray’a başkan yapın.”

Teknik Direktör Ahmet Akcan
“Mustafa Cengiz’in ağzından hiç söylenmemiş şeyler, medyada konuşuldu ve yorumlandı. O yorumların içinde yönetim ve teknik heyeti tahrik edici söylemler vardı.”

Karalayanlar

Fatih Terim’i destekleyenler
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz ile teknik heyet arasındaki gerilimde Cengiz’in yaptığı, “Fatih Terim ile çalışmayı düşünmüyorum” açıklaması Galatasaray camiasını ikiye böldü. Teknik Direktör Terim’i destekleyenler kaybedilen şampiyonluk için Mustafa Cengiz’i suçlarken, Cengiz’in Galatasaray’ı kaosa sürüklediğini belirtiyorlar.

Galatasaray'ın eski başkanı Faruk Süren
"Mustafa Cengiz'e söyleyecek bir laf bulamıyorum çünkü Galatasaray'ı bir kaosa sürüklemekte... Çok büyük zarar veriyor. Nasıl düzelir bilmiyorum. Fatih Terim ile çalışmayacağım dediği ortamda zaten 27-28 günü kalmış. Kendi aday da değil... O çalışmayacak peki Terim onunla çalışacak mı?"

"Neticede mahkeme kararı ile başkanlıkta... Bizim anayasamıza göre de ibra olmamıştır ve tüzüğü hazırlayan komisyonda da imzası vardır. Allah şifa versin ama hastalığını kullanıyor. Onun umudu, pandemi devam etsin. Genel kurullar ertelensin."

Galatasaray eski Başkanı Ünal Aysal
"Mustafa başkan 3 senedir görevde. Bence artık gerekli donanıma ve deneyime sahip. Etik olarak ben ona bir şey tavsiye edemem. Bir dost olarak görüşüp sohbet edebilseydim, kendisine, 'Galatasaray'da her şeyden önce etik değerlere, örf ve adetlere çok dikkat etmek gerekir.’ derdim. Başkanlar eskiden buna çok dikkat ederdi. Ben de çok dikkat ettim. Bana kalırsa Galatasaray'ın bu alışkanlığını Mustafa başkan zamanında kaybettik. Galatasaray'da uzlaşma organları vardır. Divan kurulu ve genel kurula dönüp oradan destek alması gerekirdi. Bunu yapacağına, karşılıklı bir hasım ilişkisi başladı. Bu da Mustafa başkana faydalı olmadı. Galatasaray'a ve kurumsal yapıya çok zararlı oldu. İnşallah bundan sonra gelecek yönetimler gerekli onarımı yapar ve camiamızı yeniden birleştirecek adımları atarlar."

Gazeteci Fatih Çekirge
“Fatih Terim’in Galatasaray için yaptıklarına saygı duyarım. Terim, Türk futboluna Avrupa’da lig atlatmıştır. Egosu yüksek, diyebilirsiniz. Kendisini yukarıda görüyor, diyebilirsiniz. Ama bilin ki dünya çapında bütün teknik adamlarda böyle bir ego vardır. Ego ile “mantıksız hırsı” karıştırmayalım. Ego olmadan bir başarı nasıl olacak? Başkan ne derse “evet efendim” diyen bir teknik adam, o takımı yönetemez. Futbolculara o savaşma ruhunu veremez. O yüzden Fatih Terim üzerinden başkanlık yarışması yanlıştır.”

Galatasaray başkan adayı Eşref Hamamcıoğlu
“Kaçan şampiyonluğun sorumlusu yönetim ve başkandır. Teknik direktörünüz Fatih Terim ile tartışmaları basın önünde ve sosyal medya aracılığıyla yapamazsınız. Motivasyon açısından Terim ve ekibi 1-0 geride başlamıştır. Fatih Terim’in yerine başkası olsaydı, çoktan bırakıp gitmişti. 8 puan fark varken başka takımlar hoca gönderiyordu. Buna rağmen Galatasaray şampiyonluğu averajla kaçırdı. Kimse inanmıyordu, densizlikler olmasaydı bunlar başımıza gelmezdi. Fatih Terim, Galatasaray'ın futbol aklıdır. Bir semboldür. O kadar büyük bir olgunluğa erişti ki ‘daha üst mevkilerde de görev almalıdır' demiştim. Arkasında duruyorum.”

Galatasaray başkan adayı Metin Öztürk
"Fatih Terim'in buz kovasının üstünde oturduğu fotoğrafı gördüm ve gerçekten üzüldüm. Ama orada taraftara ya da futbolcuya mesaj vermedi. Sadece bu yönetime tepkisini gösterdi. Kendisi çok yalnız. Hoca, canı sıkıldığı için rakip takımın başkanı ya da federasyonla uğraşmıyor. O da sahanın içinde kalmak istiyor. Ama o kadar yalnız ki bugün stada gittiğinizde kulüpte belki başkanı, belki de genel sekreteri bulursunuz, kulübe kimse uğramıyor. Başkan ısrarla bu koşulda kulübü yönetmeye çalışıyor. Başkan sağlık sorunlarını gerekçe göstererek 2 ay önce istifa etseydi kahraman olurdu.

Spor yazarı Levent Tüzemen
“Galatasaray’da bir kaos ortamı var… Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz’in Fatih Terim’le ilgili açıklamaları doğru değil. Keşke Başkan Mustafa Cengiz, Fatih Terim’le ilgili düşmanca konuşmasaydı. Fatih Terim’in yayımladığı mektubunda Cengiz’e acil şifalar dilemesi, Galatasaraylılığının göstergesidir.”

Gerçek Ne?

Mustafa Cengiz: Fatih Terim ile asla sözleşme uzatmam
Geçtiğimiz günlerde basın toplantısı düzenleyen Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Teknik Direktör Fatih Terim ile yola devam etmeyi düşünmediğini belirterek, "Fatih Terim ile asla sözleşme uzatmam" dedi. Terim'in kendileri için "düşman" ifadesini kullandığını kaydeden Cengiz, "Sevgili Fatih Terim hocamız konuşurken beni buz gibi etti. Arkadaşlarla beraberdik. Yusuf Günay yerinden fırladı. Benim gözlerim fal taşı gibi açıldı. 'İçerideki ve dışarıdaki düşmanlar' dedi. 'Birtakım kuruluşlar' deyip sonra doğrudan beni hedef alarak 'düşman' ifadesini kullanıyor. Biz düşmanız. O anda istifa etmeliydi, ona o yakışırdı. Bu işlerin uzatma çabaları, indirim çabalarıyla alakası yok. Tam tersine para istemiyor" açıklamasında bulundu. Hastalığı sırasında Terim'in kendisine "geçmiş olsun" demeye gelmediğine dikkati çeken Cengiz, "Oğlumu aradın güzel laflar ettin. 'Onun için oynayacağız' dedin. Onun için 8 kere yenildik. Bir kere gelseydin, vallahi bekledim. Ben düşmansam, arkadaşlarım düşmansa o zaman onun bu yönetimle işi yok. Adam yazıyor 'Fatih Terim büyüktür, Galatasaray kırmızı çizgimiz' diye. Genel kurulun seçtiği yönetim kurulu kim? Sen genel kurula hakaret ediyorsun. Ey Fatih Terim bizi kim seçti, genel kurul... Sen sadece genel kurula havale edebilirsin" diye konuştu. Fatih Terim’in onursal başkan gibi konuştuğunu bildiren Cengiz, “Sadece bana ayar çekmiyor; gelecek yönetimlere de 'dikkat edin, parayla gelin, cebinizde para varsa gelin' diyor. 4 adayın 'sen kimsin bize ayar veriyorsun' demesi lazım.” İfadelerini kullandı.

Fatih Terim: Talihsiz basın toplantısından üzüntü ile haberdar oldum
Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz'in ‘Fatih Terim ile asla sözleşme uzatmam’ dediği basın toplantısına sosyal medya hesabı üzerinden yayımladığı bir mektup ile cevap veren Fatih Terim, “Talihsiz basın toplantısından milyonlarca Galatasaraylı gibi ben de üzüntü ile haberdar oldum. Mevcut başkan hakkında şu an için yapabileceğim tek şey, kendisine acil şifalar dilemek olacaktır” ifadelerini kullandı.

Fatih Terim’in mektubu:
“Galatasaray Spor Kulübü Başkanı'nın Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadı'nda düzenlediği talihsiz basın toplantısından, milyonlarca Galatasaraylı gibi ben de üzüntü ile haberdar oldum. Artık rutin bir hal alan ve zaman zaman kapalı kapılar ardında küçük gruplar özelinde, zaman zaman ise kamuoyu önünde açık şekilde tarafıma, çalışma arkadaşlarıma ve oyuncularıma yöneltilen ithamlara vereceğim cevapların ne yönde olacağına ilişkin oluşan merakın farkındayım. Ancak, mevcut başkan hakkında şu an için yapabileceğim tek şey, kendisine acil şifalar dilemek olacaktır.”

Mustafa Cengiz-Fatih Terim gerginliği nasıl başladı?
26 Ocak 2019 Ozan Kabak’ın satışı
Ozan Kabak’ın transfer edilmesinin ardından konuşan Fatih Terim, ''Ozan'ın gitmesini istemedim. Sayın başkan ve yönetici arkadaşlar idari olarak karar verdi. Yapılacak iki şey vardı: ya izin vermek ya da başka bir şey. O başka bir şeyi Galatasaray taraftarına söz verdiğim için yapmadım'' demişti. Yönetim ise Fatih Terim’e, “Bir stopere 4 milyon Euro verdik. Rodrigues'in satışından 4 milyon Euro kaldı. İki forvet bir stoperi başka nasıl alacağız. Ozan'ı o yüzden sattık" yanıtını verdi.

Arda Turan anlaşmazlığı
Arda Turan'ın geri dönmesini isteyen Fatih Terim, "Ben zaten kararımı söyledim. Bu sadece teknik bir karar değil" dedi. Mustafa Cengiz bu açıklamalardan 5 gün sonra "Bu konunun kapanmasını istiyoruz. Arda gündemimizde yok, bunu söylemekten bıktım" cevabını vermişti. Yönetim ile Terim arasında tartışmalara konu olan transfer 5 Ağustos 2020 günü açıklanmıştı.

Sözleşme sorunu
Üst üste iki kez şampiyon olan Galatasaray'ın kupa töreninde Cengiz'den Terim'e sözleşme sürprizi geldi. 5 yıllık olarak açıklanan sözleşmenin daha sonra opsiyonlu 2+3 şeklinde olduğu ortaya çıktı.

Genç futbolcu anlaşmazlığı
Ekim 2020’de Galatasaray'ın evinde Alanyaspor'a 2-1 yenilmesini Mustafa Cengiz, "Keşke Kerem, Oğulcan ya da Ali Tavuz Kol gibi gençlerle mücadele edip de yenilseydik..." yorumunda bulunmuştu. Eleştirilerin ardından Fatih Terim ise, "Her şeyin farkındayım. Yönetimden kimsenin arkasında değilim" açıklamasında bulunmuştu.

Belhanda krizi
Yönetim ile teknik heyetin arasını açan bir diğer konu, 2017 yılından bu yana Galatasaray forması giyen Younes Belhanda oldu. 7 Mart tarihinde Türk Telekom Stadı'nda Demir Grup Sivasspor ile oynanan maç sonrasında BeIN Sports'a verdiği röportajda, kar yağışından etkilenen saha zemini için yönetimi eleştiren Belhanda, "Hiç durmadan Twitter'da, Instagram'da kendini seyretmemek, basında olup bitenlere bakmamak lazım. Gel statla ilgilen. Sahada oynayan biziz. Dolayısıyla hafta sonu burada oynayabilmemiz için her şeyi yapmaları gerekiyor. Antrenman merkezimiz bile buradan iyi" demişti. Belhanda’nın yönetime yaptığı eleştirilere Fatih Terim’in de destek vermesi, oyuncunun Galatasaray’dan gönderilmesi ve yönetim ile Terim arasında yaşanan gerginliğin daha da tırmanmasına sebep olmuştu.

Şeref ve haysiyet tartışması
Nisan ayında beraberlikle sonuçlanan Karagümrük maçının ardından GS TV'de sert açıklamalar yapan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, “Bir golümüz verilmediğinde, 10 futbolcumuz itiraz etmeliydi. Yedlin sakatlandığında 10 oyuncumuz başında olmalıydı. Galatasaray'ın ayağa kalkması gerek. Özellikle futbolcuların haysiyet ve şereflerini hatırlamaları gerek. Türkiye'nin en büyük camiasını temsil ediyorlar. Ölümüne mücadele etmeleri gerekir” açıklamasında bulunmuştu. Terim ise "7446 benim sicil numaram. Yani ben hareket halindeki trene yoldan binmedim. Galatasaray'ın değerlerine sahada emeğini veren, formasını ıslatan, Galatasaray'ı temsil eden herkese de kimse kolay kolay dokunamaz" ifadeleriyle cevap vermişti. Galatasaraylı futbolcuların ise Mustafa Cengiz’in açıklamalarının ardından bir toplantı gerçekleştirerek antrenmana çıkmama kararı aldıkları fakat bu kararı uygulamadıkları haberlere yansımıştı.

Tartışmalar Galatasaray’ı ikiye böldü
Yaşanan “şeref ve haysiyet” tartışmalarının ardından Beyaz Futbol isimli TV programının Twitter hesabından yaptığı, “Sizce Mustafa Cengiz mi haklı Fatih Terim mi?” anketine katılanlara göre, Galatasaray’da oluşan tartışmalarda Mustafa Cengiz haklı bulunmuştu. 18 binin üzerinde kişinin katılım sağladığı ankette, “Sizce Mustafa Cengiz mi haklı Fatih Terim mi?” sorusuna katılımcıların yüzde 52.2’si Mustafa Cengiz cevabını verirken, yüzde 47.8’i Fatih Terim’i haklı bulduğunu belirtmişti.

Gerginliğin zirve yaptığı Mart ve Nisan ayında 15 puan kaybedildi
Galatasaray’da çeşitli anlaşmazlıklardan dolayı yönetim ile teknik heyet arasında yaşanan gerginlik, Mart ve Nisan aylarında Belhan’da kriziyle zirveye ulaştı. Belhanda’nın yönetimi eleştirmesi, Fatih Terim’in konuya sessiz kalması ile tırmanan yönetim ile teknik heyet arasındaki gerginlik sonucunda şampiyonluğun önemli adayları arasında yer alan Galatasaray, üst üste puanlar kaybetti. Mart ve Nisan aylarında 3 mağlubiyet, 3 beraberlik alan kulüp, söz konusu aylarda toplam 15 puan kaybederek şampiyonluk yarışında önemli yara aldı.

1 averajla giden şampiyonluk
Süper Lig 2020-2021 sezonunda son haftaya kadar taşınan şampiyonluk yarışını kulüp içirişinde yaşanan tartışmalara rağmen sürdüren Galatasaray, averajla şampiyonluğu kaçırdı. Sezonun son 9 karşılaşmasında yenilgisi bulunmayan Galatasaray, son 6 karşılaşmanın ise tamamını kazandı. İkili averajda eşit durumda bulunan iki takımdan Galatasaray sezonunu 84 puan ve +44 averajla tamamlarken, Beşiktaş ise şampiyonluğa 84 puan ve +45 genel averajla ulaştı.

Paylaş:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et