Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Oy birliği ile ekmek kavgası

+A -A
10:28 29-04-2021
Aklayanlar

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde yaşanan ve kamuoyu gündemini uzun süre meşgul eden İstanbul Halk Ekmek (İHE) büfeleri konusunda yaşanan tartışmalar, farklı bir boyutla tekrar gündeme geldi. Yaşanan tartışmalarda İBB yönetimi ve muhalefet partili siyasiler, Ak Partili ilçe belediyelerin yeni kurulan Halk ekmek büfelerini engellediğini belirtiyor.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu
“Cumhuriyet tarihimizde hiç görülmemiş bir şey oldu. Ekmek pahalı, vatandaş alamıyor. Açlık ile tokluk arası bir dilim ekmek oldu bu ülkede. Ekrem İmamoğlu ekmek büfeleri açıyor vatandaş ucuz ekmek alsın diye ama engel olunuyor. Bir dilim ekmeğe savaş açtılar. Böyle bir ibret tablosunu Türkiye hiç yaşamadı.”

İBB Sözcüsü Murat Ongun
"Bugüne kadar İstanbul genelindeki 533 Halk Ekmek büfesinin 100'e yakını CHP'li belediyelere yerleştirilmişti ve hiçbir sorun yaşanmamıştı. Şimdi İBB Meclisi'nden oybirliğiyle geçen büfelerin Ümraniye ve Üsküdar'da engellenmesini anlamak mümkün değil."

“İhtiyaç analizi yaparak İstanbul'un çeşitli noktalarına kurduğumuz Halk Ekmek büfeleri, Üsküdar'da olduğu gibi, İBB Meclisi kararına rağmen bazı ilçe belediyeleri tarafından kaldırılmak istenmekte. Halkımızın ucuz ve sağlıklı ekmeğe ulaşmasını hiçbir güç engelleyemez.”

“Üsküdar’dan sonra Ümraniye’de de büfelerimiz yerleşti. Normalleşme iyidir... Halk Ekmek Büfeleri asla tartışma konusu yapılmamalı. Büfeler halka hizmet için var ve bu karar İBB Meclisi’nin ortak kararıdır. Bunda emeği olan bütün meclis üyelerine ve İBB Başkanımıza teşekkürler.”

Ümraniye’de yaşanan büfe tartışmalarından sonra
İHE Yönetim Kurulu Başkanvekili Özgen Nama

“Vatandaş burada toplanmaya başladı ve tepkili… Maalesef Ümraniye Santral Metro durağı çıkışında yine bir hukuksuzlukla karşı karşıyayız. Ancak tarihe not düşmek isterim ki Halk Ekmek tarihi mücadeleler tarihidir. Halkın ekmeğini engelleyemeyeceksiniz. Halkın ekmeği kutsal davamızdır.”

“Yoksullukla mücadele etmek için halka sağlıklı ve ucuz ekmek götürmek için İstanbul’un her mahallesine halk ekmek büfelerini götüreceğiz. Bu konuda çok kararlı ve ısrarlıyız, bunu başaracağız.”

CHP Kahramanmaraş Milletvekili Ali Öztunç
“Tok açın halinden anlamaz diye tam da bunlara denir! Halkın oyuyla seçilip sefahat süren AKP’liler, hırsları uğruna halkın ekmeğine engel oluyor! Ramazan günü kuldan utanmıyorsunuz, Allah’tan da mı korkmuyorsunuz? Bırakın Halk Ekmek’le uğraşmayı, halkın yoksulluğuna çare bulun!”

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu
“Ekmeği bölelim, hayırda da birleşelim. Halk Ekmek büfelerimiz, vatandaşların yoğun talep ettiği ve ihtiyaç tespiti yaptığımız noktalarda; şehit ve gazi yakınları, engelliler, dul ve yetim aileleri tarafından işletilecek. Bu sürece katkısı ve emeği olan herkese teşekkürler.”

İBB İyi Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan
“Halkla inatlaşmanın sonucu sandıkta görülür! Üsküdar Belediyesi’nin İBB’nin yeni Halk Ekmek büfesi kurmasını engellemesine vatandaşlar tepki gösteriyor.”

Karalayanlar

Ak Partili siyasiler ve ilçe belediyeleri mecliste alınan karar gereği İBB’nin, kurulacak yeni büfelerin yer tahsisi için ilçe belediyelerden onay alması gerektiğini dile getiriyor. Kimilerine göre “ekmek üzerinden şov”, kimilerine göre “halka yapılan hizmete engel” olarak yorumlanan İHE Büfeleri hakkında çıkan tartışmalarla ilgili taraflar ne dedi, anketler ne gösteriyor, gerçekler ne?

İBB AK Parti Grup Başkanvekili ve Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu
“Halk Ekmek üzerinde sürekli algı ve manipülasyon yapılıyor. CHP ve provokatörlerine sesleniyorum, Halk Ekmek konusundan size ekmek çıkmaz. İstanbul’da Halk Ekmek’in kapasitesini 20-30 binden 3 milyona çıkartan Ak Parti’dir. Temel soru da şudur; CHP bugüne kadar Halk Ekmek ile ilgili bir kuruşluk yatırım yaptı mı? Üretim kapasitesini bir tane arttırdı mı? Elbette hayır. CHP yapmaz, yıkar.”

“Mecliste Halk Ekmek büfelerinin sözleşmesinin yenilenmesi konuşuldu, büfeleri yeniledik. Yeni büfeler açılsın denildi, gerekli izinleri verdik. Mecliste oy birliği ile alınan karar çerçevesinde büfelerin nereye konulacağı konusunda ilçe belediyelerinden uygunluk görüşü alınması sonucuna varılmıştı. Soruyorum; ilçe belediyelerinden uygunluk görüşü aldınız mı? Gecekondu yapar gibi ‘Her tarafa büfe koyacağım’ derseniz, bu şehir nasıl yönetilir! Mesele eğer Halk Ekmek ise mecliste önerdiğimiz gibi Halk Ekmek’in satışını bakkallara verelim. Ak Parti olarak Halk Ekmek’e bunun iznini verdik. Halk Ekmek konusunda gerekiyorsa daha ayrıntılı bir çalışmayı mayıs ayında başlatacağız.”

Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Yıldırım
"Şu anda Ümraniye sınırları içerisinde 35 noktada Halk Ekmek satış noktası bulunmaktadır. Kent kültürü içerisinde mobil satış büfelerinin ihtiyaca göre uygun noktalara koyulması gerekmektedir. Bir oldu bitti ile büfelerin koyulması ve 'ben yaptım oldu' zihniyetiyle bir yere varılması imkansızdır. Ülkemiz zor günlerden geçerken bu tarz olaylarla siyasi rant elde etmeye çalışmak en hafif tabirle basitliktir. Ümraniye halkı bizi gayet iyi tanımaktadır. Algı operasyonlarıyla Ümraniyelileri kandıramazsınız.”

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen
"Büfelerin şehit yakınları gazi ve engellilere verilmesi, ilçe belediyesinin imar ve şehircilik yönünden uygun görüşünün alınması gerekiyor. Soruyoruz; Belediyemizden böyle bir görüş, onay aldınız mı? Şehircilik, yönetim anlayışınız bu mu!”

Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Yavuz Selim Tuncer
"İstanbul Büyükşehir Belediyesi hukuksuz iş yapıyor. Elimde İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Mart 2020 tarihli kararı var. Bu Meclis kararı der ki; 'İstanbul'un herhangi ilçesinde konacak olan Halk Ekmek büfesini ilçe belediyesinin imar ve şehirciliğe, estetiğe uygun bir şekilde onaylayacağa yere konur.”

Murat Ongun’un açıklamaları üzerine Tuncer:
"Ekmeğin siyaseti olmaz bu doğru ama belediyenin hukuku olmak zorunda! Meclis kararında büfelerin yerleştirileceği alanın ilçe belediyesince uygun görülmesi gerektiği yazıyor. Önce meclis kararını çiğne sonra mağdur edebiyatı yap. Ne güzel İstanbul be…"

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe
“İBB yine ucuz siyaset peşinde! İBB Meclisi'nde oybirliğiyle alınan karar gereği; Halk Ekmek büfeleri için ilçe belediyesinden görüş alması gereken İBB, gecekondu gibi büfe yerleştiriyor. Zabıta gelince de "Engelleniyoruz!" diye veryansın edip kameralara oynuyor.”

Gerçek Ne?

2021 yılının ilk aylarında İBB Meclisi’nde yaşanan Halk Ekmek büfesi tartışmaları, yeni büfelerin açılmaya başladığı bugünlerde yeniden alevlendi. Ocak ayında alınan kararla 142 yeni Halk Ekmek büfesinin açılma çalışmaları, İBB ile Üsküdar ve Ümraniye Belediyesi’ni karşı karşıya getirdi.

İHE Büfelerinin yer tahsisi konusunda İBB ile Üsküdar ve Ümraniye belediyeleri arasında tartışmalara yol açan konu, İBB Zabıtaları ile ilçe belediye zabıtaları arasında arbedelerin yaşanmasına neden oldu.

Tartışmalar nasıl başladı?
220 gramlık ekmeğin fırınlarda 1.75 TL iken İHE Büfelerinde 250 gram ekmeğin 1 TL’ye satılması 2020 yılının sonunda İstanbul Ekmek Üreticileri Derneği (EKÜDER) ile İBB arasında tartışmalara konu olmuştu. EKÜDER, İBB’yi, “İHE, halkı ekmeğe muhtaç göstermek istiyor” diyerek şikayet etmişti. Halk Ekmek büfelerine 142 büfe daha eklenmesi talebi İBB Meclisi’nde aylarca tartışma konusu olmuş ve 2021 yılının ilk ayında alınan kararla onaylanmıştı. O günlerde de iktidar ve muhalefet partileri arasında tartışmalara konu olan İHE Büfeleri son olarak ‘yer tahsisi konusunda’ tartışması ile gündemde.

Üsküdar ve Ümraniye ilçe belediyeleri İBB ile karşı karşıya geldi
İBB Meclisi'nde oybirliği ile alınan karar doğrultusunda 142 yeni ekmek büfesinin şehit yakınları, gaziler, engelliler, dul ve yetimler tarafından işletilmesi karara bağlanmıştı. İBB, karar sonrasında yeni Halk Ekmek büfelerini açmaya başladı ancak bazı ilçelerde ‘yer tahsisi konusunda’ anlaşmazlıklar yaşandı. 24 Nisan Cumartesi günü Üsküdar'ın Ünalan ve Bulgurlu mahallerine yeni büfelerin kurulması sırasında Üsküdar Belediyesine bağlı zabıtaların yeni kurulan büfeleri kaldırmak istemesiyle tartışmalar yaşanmıştı. Ardından Ümraniye'de, İBB'nin yetki alanındaki noktaya konulmak istenen yeni Halk Ekmek büfesine Ümraniye Belediyesi izin vermedi. Büfenin konulacağı alana Ümraniye Belediyesi Zabıtası kamyonet çekerek durdurdu. Gelişen olayların ardından İBB zabıtası ile Ümraniye Belediyesi zabıtası arasından arbede yaşandı.

Ümraniye Belediyesi: “İBB yer tahsisi konusunda hukuksuz hareket ediyor”
İlçe belediyeleri İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nin 12 Mart 2020 tarihli kararla, ilçe belediyesinden İmar ve Şehircilik yönünden görüş alınmak kaydıyla Halk Ekmek büfesi koyma yetkisini İstanbul Halk Ekmek A.Ş.'ye verildiğini bildiriyor.

Meclis kararına göre İBB’nin ilçe belediyesinden uygun görüş alması gerekiyor
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde alınan karara göre İBB, yeni kurulacak 142 Halk Ekmek büfesi için imar ve şehircilik yönünden ilçe belediyelerden uygun görüş alması gerekiyor.

İBB Meclisi’nde alınan karar:
“Belediye Meclisinin 12.03.2020 tarih ve 387 sayılı Kararıyla tahsisine karar verilen 117 adet Halk Ekmek büfesine ilaveten, ekteki listede adresleri bulunan 142 adet noktada ilgili ilçe belediyesinden imar ve şehircilik yönünden uygun görüş alınmak kaydıyla Halk Ekmek büfesi koyma yetkisinin İstanbul Halk Ekmek A.Ş’ye verilmesi oybirliği ile kabul edildi.” Kaynak↗

İstanbulluların yüzde 85.8’i Halk Ekmek satışlarını destekliyor
İstanbul İstatistik Ofisi tarafından hazırlanan İstanbul Barometresi Ocak ayı raporunda yer alan bilgiye göre, ankete katılan İstanbulluların yüzde 85.8'i İHE satışlarını destekliyor. Katılımcıların yüzde 7.4'ü satışları desteklemediğini belirtirken, yüzde 6.8'i de kararsız olduğunu bildiriyor. Kaynak↗

Paylaş:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et