Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Lebalep tartışması

+A -A
13:38 24-02-2021
Aklayanlar

Ak Parti Sözcüleri:
"İnsan sağlığını riske atmadan, tedbirlere uyarak kongreleri demokrasi şölenine çeviriyoruz"

Ak Parti Yöneticileri:
"Geçen yıllarda başka illerden kongrelere izleyici taşınırdı. Salgın nedeniyle seyirci alınmıyor ya da çok çok sınırlı. Sadece delege, kadın, gençlik kollarından katılım olsa da en az 1.500 kişinin katılımıyla kongreler toplanıyor"

Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin:
“Çok büyük bir hassasiyet var. Ama Cumhurbaşkanımızın bizzat katıldığı kongrelerde insanlarımızın çok büyük teveccühü, büyük bir alaka oluyor. Yoksa derlenip, toplanıp oraya getirilmiş bir yapıdan bahsetmiyoruz.”

 

Karalayanlar

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:
"Virüsle mücadele eden sağlık çalışanlarımızın yüzüne nasıl bakacaksınız? Sen memnunsun da milyonlarca esnafımızın, vatandaşın günahı ne? Dükkânının kapısını açtırmayıp, açlığa mahkum ettiğiniz esnafı, çalışanları kongre salonlarını lebalep doldurarak mı doyuracaksınız?"

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu:
“Malum kongreleri var. Onların deyimiyle 'lebalep' dolu. Orada Covid-19 hiç olmuyor. O kongrelere gitmiyor, kahveci dükkânı açınca oraya gidiyor. İki kişi lokantaya gidip yemek yesin yok olmuyor. Esnafın hali perişan. Bir çalışma diyor ki; lokantacılar esnaf 16 gün para girmezse bunlar batar. Kaç 16 gün geçti?”
 

Gerçek Ne?

Farsçada, “tıklım tıklım, silme dolu” gibi anlamlara gelen, Eski Türkçede de kullanılan “lebalep” kelimesi, bu aralar koronavirüs nedeniyle uygulanan sosyal mesafe tartışmalarının anahtar kelimesi.

Ak Parti Olağan İl Kongreleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tarifiyle “lebalep” dolup taşınca koronavirüs önlemleri kapsamında hayatın bir parçası haline gelen “3M: maske, mesafe, musluk” kuralıyla ilgili akıllarda soru işaretleri oluştu.

Gri gerçek

Geçtiğimiz Aralık ayında Türkiye’de koronavirüs vaka sayısı 30 bini geçmişti. Bunun üzerine önlemler sıkılaştırıldı:

Hafta içi 21.00’den sabah 05.00’e kadar, hafta sonu 10.00 - 17.00 arası market alışverişi dışında Türkiye’de sokağa çıkma kısıtlaması var.

Ayrıca akşam 21.00 sonrası ve tüm hafta sonu boyunca alkollü içecek satışı yasak.

Restoran, kafe, kahvehane gibi mekanlar, paket servisi dışında hizmet veremiyor ve sendika, dernek gibi kurumların da genel kurulları yasak. Eğlence sektörü ise tamamen kapalı.

Ayrıca cenaze namazları ve nikah törenleri 30 kişi ile sınırlı tutuluyor.
 

Siyasi partilerin genel kongrelerindeki gelişmeler:
Ak Parti, Mart ayında yapılması planlanan 7. Olağan Büyük Kongre öncesi il ve ilçe kongrelerine salgın nedeniyle iki kez ara vermişti. Ardından 13 Ocak’ta birden fazla ilde aynı anda il kongrelerine başlandı. Bunlara Cumhurbaşkanı Erdoğan da bizzat katıldı. Son olarak 24 Şubat günü İstanbul’da yine Erdoğan’ın katılımıyla kongre düzenleniyor.

Cumhuriyet Halk Partisi ve İYİ Parti geçtiğimiz sene kongrelerini açık havada ve sadece delegelerin katılımıyla gerçekleştirdi. DEVA Partisi ve Gelecek Partisi ise seyircisiz kongre düzenledi.

 

Paylaş:
Yorum Yap:

Doğan

20:34 01-03-2021

kongreye girişte son 24 saate ait negatif sonuç bakıldı buda bir gerçektir

Doğan

20:34 01-03-2021

kongreye girişte son 24 saate ait negatif sonuç bakıldı buda bir gerçektir

Doğan

20:34 01-03-2021

kongreye girişte son 24 saate ait negatif sonuç bakıldı buda bir gerçektir

Doğan

20:34 01-03-2021

kongreye girişte son 24 saate ait negatif sonuç bakıldı buda bir gerçektir
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et