Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Askeri helikopter kazasında 11 asker şehit oldu

Millî Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Tatvan’a gitmek üzere Bingöl’den havalanan askeri helikopter, Bitlis’te düştü. Kaza sonrası Bakanlığın açıklamasına göre 9 asker hayatını kaybetmiş, 4 asker de yaralı olarak kurtulmuştu. Ancak daha sonra yapılan iki ayrı açıklamada, hastaneye kaldırılan askerlerden ikisinin de yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.

+A -A
06:54 05-03-2021

Millî Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre Tatvan’a gitmek üzere Bingöl’den havalanan askeri helikopter, Bitlis’te düştü. Kaza sonrası Bakanlığın açıklamasına göre 9 asker hayatını kaybetmiş, 4 asker de yaralı olarak kurtulmuştu. Ancak daha sonra yapılan iki ayrı açıklamada, hastaneye kaldırılan askerlerden ikisinin de yaşamını yitirdiği bilgisi verildi.

Dün saat 13.55’te havalanan Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na ait Cougar tipi helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiş, Milli Savunma Bakanlığı 18.25’de kaza haberini resmi sosyal medya hesaplarından ve web sitesinden duyurmuştu.

Kazada ve kaza sonrası yaşama veda eden 11 şehit için sabah saatlerinde Elazığ’da bir tören düzenleneceği bildirildi. Törenin ardından hayatını kaybeden askerler memleketlerine uğurlanacaklar.

Kaza ile ilgili yapılan açıklamalar

İncelemelerde bulunmak üzere Bitlis'e giden Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar’dan ilk açıklamalar:

“İlk bilgilere ve görgü tanıklarının ifadelerine göre kazanın ani değişim gösteren olumsuz hava şartları nedeniyle meydana geldiği değerlendirilmektedir. Kesin nedeni, ayrıntılı inceleme sonucunda belirlenecektir.”

Millî Savunma Bakanlığı:

Kaza kırıma uğrayan helikopterdeki 11 kahraman silah arkadaşımız şehit oldu, 2 kahraman silah arkadaşımız yaralandı.

Bingöl'den Tatvan'a gitmek üzere saat 13.55’te kalkış yapan Kara Kuvvetlerimize ait Cougar tipi bir helikopter ile saat 14.25’te irtibat kesilmiş, helikopterdeki kahraman silah arkadaşlarımızdan 9’unun şehit olduğu, 4’ünün yaralandığı belirlenmiştir.

Açıklamanın tamamı

Kazada hayatını kaybedenler arasında Elazığ 8. Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş'ın da olduğu bildirildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Korgeneral Erbaş'ın oğlu Yiğitalp Erbaş ile telefonda görüşerek taziyelerini iletti.

NATO Genel Sekreteri'nden taziye

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nu aradı ve helikopter kazasından dolayı taziyelerini iletti. Türkiye'deki yabancı misyon temsilcileri de başsağlığı dileklerini iletti.  
 

Kaza sonrası siyasi partiler ve liderlerin mesajları

Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı R. Tayyip Erdoğan

Bingöl’den Tatvan’a gitmekte olan askeri helikopterin Bitlis’te elim bir kazaya uğrayarak düşmesi sonucu 11 vatan evladımız şehit oldu. Kahraman şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Kederli ailelerinin ve aziz milletimizin başı sağolsun.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu

Bitlis’ten gelen acı haberle yüreğimiz dağlandı. Askeri helikopterin düşmesi sonucu şehit olan askerlerimize Allah’tan rahmet, aileleri ve yakınlarına başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize acil şifalar diliyorum. Milletimizin başı sağ olsun!

 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli

Bingöl’den Tatvan’a gitmek için bugün öğleden sonra kalkış yapan Kara Kuvvetleri’ne ait askeri bir helikopter bir müddet sonra kaza kırıma uğramıştır. Üzülerek ifade etmeliyim ki, 8’inci Kolordu Komutanımız Korgeneral Osman Erbaş’la birlikte dokuz kahramanımız şehit olmuştur.

 

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener

Bitlis Tatvan'da askerî helikopterin düşmesi sonucu şehit olan kahraman evlatlarımıza Yüce Allah'tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifalar diliyorum.

 

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan

Bitlis’te meydana gelen askeri helikopter kazasını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Kazada hayatını kaybeden 9 şehidimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu

Milletimizin başı sağ olsun! Tatvan’da meydana gelen helikopter kazasında şehit olan kahraman askerlerimize Allah’tan rahmet, yaralı askerlerimize acil şifa diliyorum. Şehitlerimizin ruhları şad, mekanları cennet olsun.

 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu

Bingöl'den gelen acı haberle yüreğimize ateş düştü. Bingöl'den Tatvan'a gitmekte olan askeri helikopterimizin düşmesi sonucu şehit düşen kahraman evlatlarımızın her birine Allah'tan rahmet diliyor, acılı ailelerine sabr-ı cemil niyaz ediyorum. Milletimizin başı sağolsun.

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et