Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Çok yüksek riskli il sayısı 58’e yükseldi, kısıtlamalar geri geldi

Çok yüksek riskli illerin sayısı 58’e çıktı. 1 Mart’ta başlayan normalleşme süreci bu iller için son bularak, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar başladı. Kabine toplantısı sonrasında açıklanan yeni tedbirlere göre, tüm Türkiye’de Lokanta ve kafeler renk ayrımı olmaksızın yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek, Ramazan ayında tüm Türkiye’de hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

+A -A
09:14 30-03-2021

Çok yüksek riskli illerin sayısı 58’e çıktı. 1 Mart’ta başlayan normalleşme süreci bu iller için son bularak, hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaları tekrar başladı. Kabine toplantısı sonrasında açıklanan yeni tedbirlere göre, tüm Türkiye’de Lokanta ve kafeler renk ayrımı olmaksızın yüzde 50 kapasiteyle çalışabilecek, Ramazan ayında tüm Türkiye’de hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında illerin vaka durumları ve koronavirüs salgınına karşı yeni tedbirleri açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma sınırlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecektir” dedi. Kırmızı kategorideki iller için sadece Pazar günü olan hata sonu kısıtlamalarının artık cumartesi ve Pazar günü olarak uygulanacağını belirten Erdoğan, “Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye'de yüzde 50 kapasite ve belirlenen diğer kurallara uygun şekilde çalışabilecektir. Kapanma saati sonrası ve sokağa çıkma günlerindeki paket servis hizmeti mevcut haliyle devam edecektir” diye konuştu.

Alınan yeni tedbirlere göre;

  • Türkiye'nin tamamında sokağa çıkma kısıtlaması akşam 21.00 ve sabah 05.00 olarak haftanın her günü devam edecek.
  • Kırmızı kategorideki (çok yüksek riskli) illerde sadece Pazar günü uygulanan sokağa çıkma sınırlaması artık Cumartesi ve Pazar günü olarak sürecek.
  • Turuncu kategorideki (yüksek riskli) illerde Cumartesi 21.00 ile Pazartesi 05.00 arasında sokağa çıkma yasağı uygulaması devam edecek.
  • Ramazan ayı boyunca tüm Türkiye'de hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak.

Ramazan ayında lokanta ve kafelere ek destek
"Ramazan ayında ise hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız” diyen Erdoğan, şöyle devam etti: "Bu mübarek ay boyunca ülke genelinde hafta sonları sokağa çıkma sınırlaması uygulayacağız. Sadece ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandırılacaktır. Yine ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız. Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 lira nakdi ödeme yapacağız. Vatandaşlarımızdan bayramla birlikte her alanda özgürlüğümüzü gönlümüzce yaşayacağımız bir Türkiye fotoğrafına kavuşmak için bu süreci dikkatle ve hassasiyetle değerlendirmeye davet ediyorum. Rabbim yar ve yardımcımız olsun."

Aşılamada 15 milyona ulaşıldı
Toplantıda, salgına ilişkin tüm gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde değerlendirdiklerini belirten Erdoğan, "Aşılamada ileri yaşlardan başlayarak 15 milyon rakamına ulaşmamızın etkilerini sahada görmeye başladık. Bu sayede ileri yaş gruplarının vaka, hasta ve yoğun bakım rakamları içindeki oranları belirgin şekilde azaldı. Genel olarak da her ne kadar vaka sayıları artsa da yatan hasta ve yoğun bakım hastası oranları aynı düzeyde yükselmiyor. Buna rağmen vaka ve hasta, bunun yanında vefat sayılarının artması bizi mevcut uygulamaları gözden geçirmeye mecbur bırakmaktadır” dedi.

Salgının, uygulamaya koydukları tedbirlerden etkilenen kesimler başta olmak üzere herkesin hayatında çeşitli zorluklara yol açtığını vurgulayan Erdoğan, "Sağlık altyapımızın gücü sayesinde kimi ülkelerde hala etkisini sürdüren felaket görüntüleri ile hamdolsun karşılaşmadık. Tedbirleri kimi zaman sıkılaştırarak, kimi zaman gevşeterek salgının olumsuz etkilerini en az seviyede tutmaya gayret ettik. Salgınla mücadelede en önemli araçlardan biri olan aşılama çalışmalarında da oldukça ileri bir seviyedeyiz" diye konuştu.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et