Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Uzaktan çalışma yaygınlaşıyor, uzmanlar kalıcı olacağını öngörüyor

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün düzenlediği toplantıda ele alınan uzaktan çalışma modelinin daha fazla yaygınlaşacağı öngörülüyor. Model ile ilgili doğabilecek sıkıntıları değerlendiren uzmanlar, uzaktan çalışmanın, çalışanlar için belirli riskler doğurmaması için önlemler alındığına dikkat çekiyor.

+A -A
13:54 05-03-2021

Uluslararası Çalışma Örgütü’nün düzenlediği toplantıda ele alınan uzaktan çalışma modelinin daha fazla yaygınlaşacağı öngörülüyor. Model ile ilgili doğabilecek sıkıntıları değerlendiren uzmanlar, uzaktan çalışmanın, çalışanlar için belirli riskler doğurmaması için önlemler alındığına dikkat çekiyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından, "İnsana Yakışır İş ve Cinsiyet Eşitliği Perspektifinden Evde Çalışma" konulu çevrim içi toplantıyla uzaktan çalışma modeli ele alındı. Toplantıda, "Evde Çalışma: Görünmezlikten İnsana Yakışır İşe" başlıklı ILO'nun global düzeyde hazırladığı rapor ile konunun Türkiye özelinde işlendiği "Evden İçeri Bir Dünya: Türkiye'de Ev-Eksenli Çalışanlar" başlıklı rapor üzerinde analizler yapıldı.

Toplantıda konuşan Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder, uzaktan çalışma modelinin çalışanlar ve iş verenler açısından zaman kaybı, ulaşım giderleri gibi pek çok sorunun çözümüne katkı sağladığını, çalışanların iş ve aile yaşamındaki uyuma da imkan verdiğini dile getirdi. Çalışma hayatında son dönemde meydana gelen dönüşüm ve iletişim teknolojilerinin, mekana ve zamana bağlı kalmayan çalışma modellerini de hızla yaygınlaştırdığını söyleyen Önder, “Bu çalışma biçimi bir yönüyle ağır engelli ya da bakım sorunu nedeniyle çalışma yaşamı dışında kalan bireylerin çalışma hayatına katılımı konusunda önemli bir sosyal politika aracı olarak da değerlendirilebilir. Bu yönüyle çalışma hayatının tüm tarafları açısından özellikle bakım yükümlülükleri nedeniyle istihdama katılmakta zorluk çeken veya ara vermek durumunda kalan kadınlar açısından avantajlı olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

Uzaktan çalışanların, iş yerindeki diğer çalışanlarla aynı haklara sahip olmalarının esas olduğuna vurgu yapan Önder, İş Kanunu'nun sağladığı iş güvencesi, kıdem tazminatı, yıllık izin, hafta tatili ve fazla çalışma gibi düzenlemelerin, uzaktan veya yerinden çalışanlar arasında eşit uygulanmak zorunda olduğunun altını çizdi. İş veren sorumluluklarının aynı şekilde devam ettiğini vurgulayan Önder, şöyle devam etti: “Aslında bu açıdan baktığımızda İş Kanunu'muzdaki düzenleme, ILO'nun 177 Sayılı Sözleşmesi'ne de uyum sağlıyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını, gerek part-time çalışma, denkleştirme, telafi çalışması gibi esnek çalışma biçimleri, gerekse uzaktan çalışma gibi esnek çalışma modellerine toplumun uyum sağlamasına ve bu çalışma modellerinin son derece hızlı bir şekilde özellikle Türkiye için yaygınlaşmasına neden oldu. Öncesinde hem çalışanlar hem de iş verenler tarafından tereddütle karşılanırken şimdi salgın bitse bile bu çalışmanın eskisinden daha yoğun ya da hibrit bir şekilde devam edeceğine yönelik kanaatlerimiz var."

“Önlemlerin alındığını düşünüyoruz”

Gerçekleşen toplantıda konuşan bir diğer isim olan ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, ILO'nun 177 Sayılı Evde Çalışma Sözleşmesi'nin kabulünün 25. yıl dönümü olduğunu anımsattı. Salgınla birlikte hayata daha fazla giren evden çalışmanın, salgın sonrasında daha yaygın biçimde devam edeceğini aktaran ILO Türkiye Ofisi Direktörü Numan Özcan, “Bu sebeple de ILO olarak, aslında evden çalışmanın kimse için ama özellikle de kadınlar için düşük ücretli, sosyal güvenlik sisteminin dışında kalınan, haftalık ve yıllık izinlerin, sağlık ve güvenlikle ilişkili önlemlerin yeterince alınmadığı bir çalışma biçimine dönüşmemesi için acilen birtakım önlemler alındığını düşünüyoruz” açıklamasında bulundu. Modelin giderek yaygınlaştığına dikkat çeken Özcan, “Tüm evde çalışanların görünmezlikten çıkartılarak insana yakışır işe geçiş yapmalarını sağlamak için birlikte çalışmanın zamanı geldiğini düşünüyoruz" dedi.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et