Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Türk girişimci, gıda raf ömrünü doğal yollarla uzatıyor

Gıda firmalarının üretim ve satış sonrası süreçte yaşadığı raf ömrü sorununa doğal bir çözüm geliştirildi. Arkim Kimyevi Maddeler'in kurucu ortağı Elif Güngör Reis, buldukları çözüm sayesinde üreticilerin uluslararası standartlara uygun temiz etiketli ürünler üretebildiğini ve istedikleri raf ömrünü doğal yollarla sağlayabildiğini söyledi. Bu doğal çözüm sayesinde beş yıl içinde ortalama 36 milyon kilogram gıda israftan kurtarılmış.

+A -A
15:45 05-03-2021

Perakende sektöründe en büyük sorunlardan biri gıdaların raf ömrü sorunu olarak öne çıkıyor. Bu sorunu çözmek için kullanılan birçok gıda koruyucu ürün sağlık nedeniyle endişelere sebep olurken, insan sağlığına zarar vermeyecek alternatif gıda koruyucuları üzerine de çalışmalar sürüyor. Elif Güngör Reis'in kurucu ortağı olduğu Arkim şirketi de gıdaların raf ömrünü uzatan doğal gıda koruyucuları üreterek sektöre katkı sağlıyor. 

Reis, yaptığı açıklamada, 2011 yılında, "Yumurta Kabuğundan Doğal Antibakteriyel Elde Edilmesi Projesi" ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı desteği almaya hak kazandığını ve şirketin bu destekle kurulduğunu söyledi. Reis, "Arkim, mevcutta gıda üreticileri tarafından kullanılan potasyum sorbat, sodyum benzoat ve natamisin gibi kimyasal koruyuculara alternatif doğal gıda koruyucusu olan 'ArCa Doğal Antibakteriyel'in patent sahibi ve üreticisi." diye konuştu. 

Uzak Doğu’ya ihracat yapılıyor

Elif Güngör Reis, 2007 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği bölümünden mezun olmuş. O dönem gıda katkı maddeleri alım satım işiyle ilgilenmeye başladığını belirten Reis kariyer seyrini şöyle anlatıyor: "2009 yılında kendimi geliştirmek adına İstanbul Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünde yüksek lisansa başladım. Aynı bölümde doktora öğrenimine devam etmekteyim. Gıda sektöründe yaklaşık 14 yıldır hizmet vermekteyim. Kalite yönetim sistemi, hijyen kontrolü gibi alanlarda kendimi geliştirerek sektöre hizmet vermeye devam ediyorum." 

2011 yılında yüksek lisans tez aşamasına geldiğinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının "Teknogirişim Sermaye Desteği"ne başvurarak Arkim Kimyevi Maddeleri kuran Reis, 2013 yılında TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) desteği alarak yüksek saflıkta bir bileşen elde ettikten sonra 2014 yılında İTÜ Çekirdek desteğini aldıktan alarak ürünlerini tamamen ticarileştirdiklerini söylüyor. 

İTUNOVA TTO Patent desteği ve Singapur Ticaret Bakanlığı’na bağlı IPI Singapur iş birliği ile ürünlerini Uzak Doğu’ya ihracat ettiklerini kaydeden Reis, Hamdi Ulukaya'nın seçtiği ve New York'a davet ettiği altı kurumdan biri olduklarını anlattı:

"2019 yılında Hamdi Ulukaya Girişimi’nin seçtiği 6 firmadan biri olarak New York’a davet edildik ve eğitim sonunda bölgede satış ofisimizi kurduk. Geçtiğimiz yıl ise Yıldız Holding ve Sente Ventures’dan yatırım alarak büyümeye devam ediyoruz. Ekibimiz, Prof. Dr. Muzaffer Yaşar yönetim kurulu başkanlığında, halen doktora öğrencisi ve icra kurulu başkanı olan ben ve 3 Ar-Ge personeli ve yurt dışında Singapur, Malezya, Endonezya, Myanmar, Tayland ve Vietnam’da bulunan yaklaşık 50 kişilik bir satış ekibinden oluşuyor."

Hedef: temiz etikette öncülük ve global kurumsallaşma 

Geliştirdikleri ürün sayesinde firmaların üretim ve satış sonrası süreçte yaşadığı raf ömrü sorununa doğal bir çözüm getirdiklerini anlatan Reis, bu sayede üreticilerin uluslararası standartlara uygun temiz etiketli ürünler üretebildiğini ve istenilen raf ömrünün doğal yollarla sağlanabildiğini vurguladı. Arkim'in 2020 yılında 75 bin ABD doları ciro gerçekleştirdiğine dikkati çeken Reis, "Toplamda yerel ve globalde 50’nin üzerinde müşterimiz mevcut. 5 yıl içinde ortalama 36 milyon kilogram gıdayı israftan kurtardık." ifadelerini kullandı. 

Kovid-19 salgını sürecinde yaptıkları çalışmalara da değinen Reis, "1 dakika içerisinde ortalama 10 bin bakteriye etki edebilen ürünümüz, birçok gıdanın üretiminde ve sebzelerin dezenfeksiyonu gibi uygulamalar ile hem endüstride hem de evde güvenle kullanılabiliyor. Tüketicilerimiz için kısa bir süre içerisinde bağışıklık sistemini destekleyen doğal gıda takviyelerini de hem ülkemizde hem de globalde piyasaya süreceğiz." diye konuştu.

Reis, Dünya Fikrî Mülkiyet Örgütü (WIPO) tarafından 2018 yılında "En İyi Akademik Patent Ödülü"nü aldıklarını, Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından düzenlenen İnovalig 2019'da da KOBİ'ler dalında İnovasyon Sonuçları Kategorisi’nde Türkiye ikincisi olduklarını belirterek, "Kapasitemizi artırmak, daha çok insana ulaşmak ve daha çok ülkeye ihracat yapmak istiyoruz. Üreticilerin doğal ürün alternatifi olduğunu anlatmak istiyoruz. Uzun vadede ise temiz etiket öncüsü, birçok doğal katkı maddesi, gıda takviyesi ve ilaç etken maddesini üretebilen global bir firma haline gelmek istiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et