Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Gidemediği Hollywood'dan ödülü kargoyla geldi

Ödüllü kısa filmlere imza atan yönetmen Cevahir Çokbilir, savaştan kaçan bir asker ve karıncanın mağaradaki yaşantısını beyaz perdeye aktardığı "Karınca ve İnsan" ile de emeğinin karşılığını alacağına inanıyor.

+A -A
15:21 16-02-2021

Satırbaşları,

- Ödüllü kısa filmlere imza atan yönetmen Cevahir Çokbilir, savaştan kaçan bir asker ve karıncanın mağaradaki yaşantısını beyaz perdeye aktardığı "Karınca ve İnsan" ile de emeğinin karşılığını alacağına inanıyor.
- Filmlerinde annesi ve amcasını başrolde oynatan Çokbilir: "Şu ana kadar dünyanın en prestijli 21 festivaline başvurduk, başvurmaya devam ediyoruz. Güzel ülkemize güzel haberler getirmeyi umut ediyorum".
 

Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali'nde "Kar Zamanı" filmiyle ödüle layık görülen ancak seyahat giderleri nedeniyle gidemediği Hollywood'dan ödülü kargoyla gelen yönetmen Cevahir Çokbilir'in, yeni filmi için Kültür ve Turizm Bakanlığından destek geldi.

Annesinin 12 Eylül 1980 askeri darbesinde yaşadıklarını beyaz perdeye aktardığı "Kar Zamanı" filmiyle 10 ödül alan Çokbilir, yeni film için kollarını sıvadı.İmza attığı filmlerden "Nar Zamanı" ile de 7 ödülün sahibi olan Çokbilir, savaştan kaçan bir asker ile karıncanın mağaradaki yaşantısını aktardığı "Karınca ve İnsan" filmi için yönetmen koltuğuna geçti.
Filmin çekimlerini tamamlayan genç yönetmen, bu çalışmasıyla Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen 39 kısa film yapım projeleri arasında yer aldı. Almanya'nın Worms Belediyesi’nin de katkıda bulunduğu film, ulusal ve uluslararası film festivallerine gönderilmeye başlandı.
 

"Şu ana kadar 21 festivale başvurduk"
Yönetmen Çokbilir, yaptığı açıklamada, başrolde amcası Şahin Çokbilir'in oynadığı filmin çekimlerinin bir hafta sürdüğünü söyledi. Filmin senaryosunun amcasına ait olduğunu aktaran Çokbilir, daha önceki filmini annesi Naciye Çokbilir ile hayata geçirdiklerini, bunda da amcasıyla çalıştığı için mutlu hissettiğini belirtti.
 

Çekimlerde "karınca" için özel makro lensler kullandıklarını anlatan Çokbilir, karıncayı görsel efekt, animasyon ve 3 boyut teknolojisiyle filmde gerçekçi şekilde canlandırdıklarını, filmi bir yılda tamamladıklarını dile getirdi.
Bu filmin ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından desteklendiğini vurgulayan Çokbilir, "Bakanlığın desteğini almak beni daha da mutlu etti. Güzel bir dram filmi oldu. Şu ana kadar dünyanın en prestijli 21 festivaline başvurduk, başvurmaya devam ediyoruz. Güzel ülkemize güzel haberler getirmeyi umut ediyorum." diye konuştu.
Çokbilir, filminde insan ile karıncanın yemek ve su aramak için yaşadıkları mücadeleyi anlattığını bildirdi.
Diğer filmlerini kendi imkanlarıyla çektiğini aktaran Çokbilir, festivallerde emeğinin karşılığını almanın ayrı bir sevinç kaynağı olduğunu kaydetti. Çokbilir, Amerika Birleşik Devletleri'nde düzenlenen Los Angeles Uluslararası Kısa Film Festivali'nde annesinin başrolde oynadığı "Kar Zamanı" filmiyle "En İyi Sinematografi" ödülüne layık görüldüğünü ancak seyahat giderleri nedeniyle Hollywood'a gidemediği için kargoyla gelen ödülüne kavuştuğunu hatırlattı.

 

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et