Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Türk jimnastiği, tarihindeki ilk madalyaya Tokyo 2020’de ulaştı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 11. gününde artistik jimnastik paralel bar kategorisinde finalde yarışan milli sporcu Ferhat Arıcan, üçüncü olarak Türk jimnastiğinin tarihideki ilk olimpiyat madalyasını elde etti.

+A -A
15:25 03-08-2021

Japonya'nın başkenti Tokyo'da devam eden 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda artistik jimnastikte son gün final müsabakaları yapıldı.

Paralel bar aletinde finalde mücadele eden Ferhat Arıcan, ilk sırada performans sergiledi. İyi bir seri çıkaran ve sorunsuz bitiriş yapan milli jimnastikçi, 15.633 puan aldı. Ferhat Arıcan, bu derecesiyle 8 sporcu arasında 3. oldu ve bronz madalya kazandı. Bu başarı, Türk jimnastik tarihinde gelen ilk madalya olarak tarihe geçti.

Çinli Jingyuan Zou 16.233 puanla altın, Alman Lukas Dauser ise 15.700 ile gümüş madalyanın sahibi oldu.

Ariake Jimnastik Merkezi'nde yapılan final müsabakaları sonrasında ödül töreni düzenlendi. Milli sporcu Ferhat Arıcan, törende Türkiye'nin jimnastikteki ilk olimpiyat madalyasını boynuna taktı.

Ferhat, madalyanın sevincini tribünde kendisini destekleyen Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, federasyon yetkilileri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlileriyle paylaştı.

Tokyo 2020'de Türk sporcular
Artistik jimnastik, Ferhat'ın yarıştığı finalle Türk sporcular için sona erdi. Türkiye, Tokyo 2020'ye erkeklerde İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve Adem Asil, kadınlarda ise Nazlı Savranbaşı ile katıldı.

Nazlı final göremezken 4 erkek sporcu toplamda 7 final müsabakasına çıktı ve daha önce olimpiyat finali olmayan Türk jimnastiği açısından bir ilki gerçekleştirdi.

Adem Asil, genel tasnifte 15, halkada 7 ve atlama masasında 6. bitirdi.

Ahmet Önder, madalya şansı kalmayınca sakatlığından dolayı riske girmedi ve genel tasnifi yarıda bıraktı. Ahmet, atlama masasında ise 7. oldu.

İbrahim Çolak, dünya şampiyonluğuna ulaştığı halkada 5. sırada yer aldı.

Son olarak yarışan Ferhat Arıcan, bronz madalya ile elde edilen final başarılarını taçlandırdı.

Türk sporcular Tokyo 2020'de ilkleri başarıyor
Milli sporcular okçuluk, jimnastik, boks, güreş ve voleybolda elde ettikleri başarılarla ilklere imza atıyor.

Mete Gazoz aldığı altın madalyayla okçulukta Türkiye'ye bu branşta ilk madalyayı kazandırdı.

Bronz madalya kazanan Yasemin Adar, oyunlarda madalya alan ilk Türk kadın sporcu olurken, aynı başarıyı gösteren Ferhat Arıcan da jimnastikte Türkiye'ye bir ilki yaşattı.

Rıza Kayaalp, 3 olimpiyat madalyası kazanan 4. Türk olurken, 2. güreşçi olarak tarihe geçti.

Yarı finale yükselen ve madalyayı garantileyen Busenaz Sürmeneli ile Buse Naz Çakıroğlu da boksta madalya alacak ilk kadın sporcular olacak.

A Milli Kadın Voleybol Takımı ise oyunlarda ilk kez çeyrek finale yükseldi.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et