Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Pandemi, sosyal medya kullanıcı sayısını uçurdu

2020 yılında sosyal medya kullanıcı sayısı da uçtu. Son dönemde, bazı uygulamaların veri gizliliğine yönelik yürüttüğü politikalar kamuoyunda büyük tepkilere neden olsa da sosyal medya uygulamalarına olan ilgi, artmaya devam ediyor. 1 yılda aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 2.2 milyon kişi arttı.

+A -A
13:11 22-02-2021

Son 1 yıldır yaşanan pandemiyle birlikte gelişen kısıtlamalar, sosyal medya kullanıcı sayısını artırdı. Yaşanan seyahat kısıtlamaları, sokağa çıkma yasakları evde geçen süreyi uzatınca, 2020 yılında sosyal medya kullanıcı sayısı da uçtu. Son dönemde, bazı uygulamaların veri gizliliğine yönelik yürüttüğü politikalar kamuoyunda büyük tepkilere neden olsa da sosyal medya uygulamalarına olan ilgi, artmaya devam ediyor. 1 yılda aktif sosyal medya kullanıcı sayısı 2.2 milyon kişi arttı.

Londra merkezli sosyal medya ajansı We Are Social’in yayınladığı Dijital Türkiye 2020 raporunda yer alan verilere göre, nüfusu 83.88 milyonu bulan Türkiye’deki yetişkinlerin yüzde 74’ü yani 62.7 milyon kişi internet kullanıyor. Raporda Türkiye’deki internet kullanıcı sayısının son 1 yılda 2.4 milyon kişi artığı yer alırken, cep telefonu kullanıcı sayısının 2.6 milyon, aktif sosyal medya kullanıcı sayısının da 2.2 milyon kişi arttığı yer aldı.

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal medya platformları:

·         Youtube yüzde 90,

·         İnstagram yüzde 83,

·         Whatsapp yüzde 81,

·         Facebook yüzde 76,

·         Twitter yüzde 61 kullanım oranı ile ilk 5’te yer aldı.

Türkiye’de en çok ziyaret edilen siteler:

·         Google.com

·         Youtube.com

·         Google.com.tr

·         Facebook.com

·         Sahibinden.com.

Sosyal medyanın 2025 yılında 4.4 milyar kişiye ulaşması bekleniyor

Global ölçekte de yükseliş trendini her geçen gün artıran sosyal medya kullanıcı sayısı 3.6 milyar kişiye ulaştı. Tercih edilen sosyal ağ uygulamaları ülkelere göre değişiklik gösterse de 3 milyardan fazla kullanıcı söz konusu uygulamalar aracılığıyla paylaşım yapıyor. Günlük yaşamın bir parçası haline gelen bu uygulamalar; veri ihlali, gizlilik ilkesi ve kullanıcı politikaları nedeniyle de sıkça gündeme geliyor. En çok kullanılan sosyal ağ uygulamaları listesinde zirvede bulunan Facebook, 2018 yılında ABD ve İngiltere'de siyasi seçimleri etkilemek için 50 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarının izinsiz toplandığı ‘Cambridge Analytica’ veri skandalıyla gündeme gelmişti. Bu olayın ardından veri güvenliği konusu kamuoyunda daha fazla ele alınmaya başlamış ve bu uygulamalara yönelik yasal düzenlemelerin devreye alınma süreci hızlanmıştı.

Facebook, en çok kullanılan sosyal ağ uygulamalarından Whatsapp, Facebook Messenger ve Instagram'ı da bünyesinde bulunduruyor. Facebook bünyesindeki anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp, geçen ay veri kullanımına ilişkin düzenlemeler içeren yeni ‘Gizlilik İlkesi’yle ilgili kullanıcılardan yoğun eleştiri almış, Türkiye'deki kullanıcılar da "#WhatsAppSiliyoruz" etiketiyle binlerce paylaşım yapmıştı. Gelişen bu olaylar ve kamuoyunda yaşanan tepkilere rağmen büyüme hızını her geçen gün artıran sosyal medya uygulamalarını kullanan kişi sayısının, Online istatistik portalı Statista'nın "Sosyal ağ kullanıcılarının sayısı" verilerine göre 2025 yılında 4.4 milyar kişiye ulaşması bekleniyor.

Twitter siyasilerin gündeminde

Son dönemde tartışmalı uygulamalarıyla gündeme gelen bir diğer sosyal ağ uygulaması ise Twitter oldu. ABD'deki 59. başkanlık seçimi sürecinde eski Başkan Donald Trump'ın paylaşımlarını "Muhtemelen tartışmalı ve yanıltıcı" olarak etiketleyen platform, bir süre sonra Trump'ın hesabını kalıcı olarak askıya almıştı. Twitter'ın ardından diğer sosyal medya platformları da Trump'ın hesaplarını askıya almış ve bu durum "sosyal ağ uygulamalarında ifade özgürlüğü" konusunu gündeme getirmişti.

Twitter, tartışmalı uygulamalarına Türkiye'de de yer vermiş, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin bazı paylaşımları platform tarafından kaldırılmıştı. İçişleri Bakanı Soylu konuya ilişkin değerlendirmesinde, "Twitter eline geçirdiği iletişim tekeliyle ülkelerin kimyasını bozmaya çalışmaktadır" ifadesini kullanmıştı.

Paylaşım kısıtlamaları, veri ihlali gibi çeşitli alanlarda tepkilerin odağı haline gelmesine rağmen kullanıcı sayısı artan uygulamalar:

·         Facebook 2.7 milyar kullanıcı

·         Youtube 2.2 milyar kullanıcı

·         Whatsapp 2 milyar kullanıcı,

·         Facebook Massenger 1.3 milyar kullanıcı

·         Wechat 1.2 milyar kullanıcı

·         İnstagram 1.2 milyar kullanıcı 

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et