Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Rusya ve Çin, Ay’da ortak uzay istasyonu kuracak

Son zamanlarda uzay keşifleri alanında ABD ve Çin’in gölgesinde kalan Rusya, Çin ile iş birliğine gitti. Ortak uzay istasyonu kurmak için anlaşan iki ülke imzaları attı.

+A -A
15:15 11-03-2021

Son zamanlarda uzay keşifleri alanında ABD ve Çin’in gölgesinde kalan Rusya, Çin ile iş birliğine gitti. Ortak uzay istasyonu kurmak için anlaşan iki ülke imzaları attı.

Rusya Federal Uzay Ajansı'ndan (Roscosmos) yapılan yazılı açıklamada, Roscosmos ile Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA) arasında, Ay’da araştırmalar yapmak üzere ortak bir istasyon kurulması konusunda imzaların atıldığı belirtildi. Söz konusu istasyonun, ilgilenen tüm ülkeler için erişime açık olacağı bilgisine yer verilen açıklamada, “Roscosmos ile CNSA arasındaki iş birliği, bilimsel araştırma etkileşimini güçlendirmek ve uzayı tüm insanlığın çıkarları için barışçıl amaçlarla kullanmaya katkı sağlayacaktır.” ifadeleri yer aldı.

Çin’in uzay alanındaki en büyük iş birliği olarak görülüyor

Roscosmos ve CNSA’nın açıklamalarına göre iş birliği, Ay’ın keşfi ve kullanımı gibi çok çeşitli araştırmaları içerecek. Uzmanlar tarafından uzay alanında Çin’in en büyük iş birliği olarak yorumlanan proje, Fransız Haber Ajansı (AFP) tarafından "Moskova, uzay yarışında yeniden liderliği ele geçirmeye çalışıyor" ifadeleriyle servis edildi.

Çin geçen yıl Mars'a, şu anda Kızıl Gezegen'in yörüngesinde bulunan Tianwen-1 keşif aracını fırlattı. BBC’de yer alan habere göre, Ay'dan kaya ve toprak örneklerini başarılı bir şekilde dünyaya geri getirildi ve bu gelişme 40 yılı aşkın bir süredir meydana gelen bu türdeki ilk görevdi.

Ayrıca Roscosmos Başkanı Dmitry Rogozin Twitter’da, CNSA Başkanı Zhang Kejian'ı Rusya'nın 1 Ekim'de yapılması planlanan ilk modern Ay'a iniş aracı Luna 25'in fırlatma törenine davet ettiğini yazdı. Bu, 1976'dan beri Rusya tarafından fırlatılacak ilk Ay aracı.

Kaynak: BBC Türkçe, AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et