Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Pekmezli baklavaya coğrafi işaret

Anadolu'nun en özel lezzet duraklarından biri olan Erzurum, cag kebabının yanı sırakadayıf dolması, civil peyniri, su böreği gibi çok sayıda coğrafi tescilli yöresel lezzete sahip. Kentte dut ağaçlarından üretilen pekmezden yapılan "pekmezli baklava" da tescillendi.

+A -A
12:46 05-03-2021

Erzurum Ticaret Borsasının Türk Patent ve Marka Kurumuna yaptığı başvuru sonucu, dut ağaçlarından üretilen pekmezden yapılan ve içinde şeker bulunmayan pekmezli baklavaya "Coğrafi İşaret Tescil Belgesi" verildi.

Konuyla ilgili açıklama Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Hakan Oral'dan geldi. Kentin pekmezli baklavasını coğrafi işaret tescil belgesi alarak tescillediklerini belirten Oral, "Pekmezli baklavanın en büyük özeliği yörede yetişen dut ağaçlarından üretilen pekmezden yapılması ve içinde kesinlikle şeker, glukoz içermemesidir. Yaklaşık 30'a yakın üründe tescil belgesi almak için çalışmalarımız var." dedi.


Oral ayrıca Erzurum'da çok fazla yöresel lezzetin bulunduğunu söyleyerek kentin gastronomi şehri olmaya aday ve iddialı olduğunu vurguladı.  

"Endüstriyel açıdan üretilen mevcut coğrafi işaretli civil peniri, kadayıf dolması, yeşil göğermiş peynir gibi ürünlerimiz var. Şimdi tescil için Erzurum tereyağı ve kavurması gibi başvurularımız devam ediyor. Yıl sonuna kadar hedefimiz 50'den fazla coğrafi işaret belgesine sahip olmak. Hazırlığını ve başvurusunu yaptığımız 21 tane ürün ile 19 tane hali hazırda çalışmalarını sürdürdüğümüz işler var. Diğer odalarımızın tescil aldığı ürünler ile koordinasyonlu şekilde bütün ilçelerimiz ve ilimizin yöresel ürünlerini, değerlerini tescil altına alıp hem yöresel değerlere sahip çıkacağız hem de istihdama katkı sunacağız."

Oral, tescil belgesinin istihdamı etkilediğini ve markalaşma yolunda kente ciddi değer katacağını sözlerine ekleyerek, yıl sonunda kadar alınacak diğer tescil belgeleriyle şehrin gastronomi kenti olma yolunda önemli mesafe alacağını sözlerine ekledi.

 

1950'den beri Erzurum'un pekmezli baklavası

İlk üretiminin 1950 yıllarında yapıldığı belirtilen Erzurum'un pekmezli baklavası, baklava açmak için özel üretilen oklavalarla olabildiğince ince olarak elde açılan yufkaların arasına Antep fıstığı, ceviz içi ve Erzurum’da üretilen dut pekmezi ilavesiyle rulo şeklinde sarılarak hazırlanan ve dilimlenerek pişirilen kente özgü şerbetli bir tatlı çeşidi. Bu baklavayı diğerlerinden ayırt eden en önemli özellik ise tatlandırma yöntemi. Erzurum pekmezli baklavasına tatlandırıcı olarak yufkaların arasına Erzurum’da yetişen dutlardan üretilen dut pekmezi kullanılıyor.

 

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et