Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

TL’deki değer kaybı sürüyor: Dolar tarihi seviyeyi gördü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası’na ilişkin faiz açıklamalarının ardından Türk Lirası, dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. 8.77 TL'ye kadar yükselen dolar, hızlı yükselişin ardından 8.61 TL’den işlem görmeye başladı.

+A -A
09:52 02-06-2021

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası’na ilişkin faiz açıklamalarının ardından Türk Lirası, dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. 8.77 TL'ye kadar yükselen dolar, hızlı yükselişin ardından 8.61 TL’den işlem görmeye başladı.

TRT’de katıldığı yayında gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştüğünü ve faizi düşürmek gerektiğini açıklamasının ardından Türk Lirası, dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesini gördü. 8.77 TL'ye kadar yükselen dolar, hızlı yükselişin ardından 8.61 TL’den işlem görmeye başladı.

Dün en düşük 8,4725 ve en yüksek 8,5419 seviyelerini gören dolar/TL, günü yüzde 0,6 artışla 8,5370 seviyesinden tamamladı.

Dolar/TL, bugün Asya piyasalarında sığ işlemlerin yaşandığı saatlerde 8,7738 ile tarihi zirvesini görmesinin ardından, saat 10.40 itibarıyla önceki kapanışın yüzde 1 üzerinde 8,61’den işlem görüyor. Avro/TL, tarihi yükseğini 10,7119'a taşımasının ardından şu dakikalarda dünkü kapanışa göre yüzde 0,9 artışla 10,52'den, sterlin/TL de yüzde 1 yükselişle 12,15’den satılıyor.

Dolar endeksi ise yüzde 0,1'lik artışla 90 kritik seviyesinin hemen altında hareket ediyor.

Analistler, ekonomik aktivitedeki toparlanma ile enflasyon endişeleri arasında kararsız kalan fiyatlamaların gelişmekte olan ülke para birimleri üzerindeki baskıyı artırdığını belirterek, Türk lirasındaki negatif ayrışmanın ise sürdüğünü söyledi.

Bugün yurt içinde ihracat verileri, yurt dışında ise ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Bej kitap raporu, Avro Bölgesinde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ile Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde ve Fed üyelerinin konuşmalarının takip edileceğini aktaran analistler, ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın videokonferans yöntemiyle düzenleyeceği yatırımcı toplantısında verilecek mesajların izleneceğini bildirdi.

Bir önceki rekor Kasım'daydı
Türk Lirası dolar karşısında Kasım 2020'de 8,58'i görmüştü. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası ve Merkez Bankası Başkanlığı'na Naci Ağbal'ın getirilmesi sonrası Dolar/TL kuru Şubat ayında 7'nin altına inmişti.

Kaynak: BloombergHT, AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et