Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Sümela Manastırı’nın UNESCO Dünya Miras Listesi’ne girmesi isteniyor

Sümela Manastırı, önemli bir destinasyon olacak Sümela Manastırı'na yapılması planlanan teleferik projesinin tamamlandığını aktaran Zorluoğlu, "Başlattığımız süreçle önümüzdeki yıllarda Sümela Manastırı'nın Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla ilgili çalışmayı tamamlayacağız” dedi.

+A -A
16:35 18-02-2021

Satırbaşları,

Teleferik projesi tamamlandı.

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, “Süreçle önümüzdeki yıllarda Sümela Manastırı'nın Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla ilgili çalışmayı tamamlayacağız” dedi.

Sümela Manastırı, önemli bir destinasyon olacak Sümela Manastırı'na yapılması planlanan teleferik projesinin tamamlandığını aktaran Zorluoğlu, "Birinci ayağı vadinin içerisinden başlıyor ve Sümela'ya uzak ancak yüksekçe bir noktaya ulaşıyor. İkinci ayağı ise Sümela'ya yakın bir noktaya sizi taşıyor, dolayısıyla iki duraklı bir teleferik sistemi. Başlattığımız süreçle önümüzdeki yıllarda Sümela Manastırı'nın Dünya Mirası Listesi'ne alınmasıyla ilgili çalışmayı tamamlayacağız ve Sümela Manastırı artık dünyada çok daha bilinen, ziyaretçilerin gelmeyi daha çok arzu edecekleri bir destinasyon haline gelmiş olacak” şeklinde konuştu.

Zorluoğlu, dünyanın en uzun ikinci mağarası kabul edilen Çal Mağarası'nda da acil durum planına göre kamera sistemi, aydınlatma sistemleri, alarm sistemleri ve acil durum çıkış noktalarında düzenlemeler yapıldığına dikkati çekerek, çalışmalar sonrasında mağaranın her açıdan çok daha cazip hale geleceğini bildirdi. Atatürk Köşkü'nde 2014 ve 2016 yılları arasında kısmi çalışmalar yapıldığına vurgu yapan Zorluoğlu, uzmanlardan oluşturulan komisyonla birlikte restorasyon çalışmaları yapılan köşkü daha güzel bir noktaya taşıyacaklarını aktararak, "Salgın sürecine rağmen Atatürk Köşkü yerli ve yabancı turistlerimiz tarafından bu yıl da büyük ilgi gördü. Yeni turizm sezonunda pandeminin etkisinin de azalmasıyla Atatürk Köşkü'nün daha çok misafire ev sahipliği yapacağına inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et