Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

3 ülke Kovid-19’a karşı birleşti: hedef ortak aşı üretimi

İsrail, Avusturya ve Danimarka, Kovid-19’a karşı ortak ilaç ve aşı geliştirmek için araştırma ve üretim konularında iş birliğine gitme kararı aldı.

+A -A
16:22 05-03-2021

İsrail, Avusturya ve Danimarka, Kovid-19’a karşı ortak ilaç ve aşı geliştirmek için araştırma ve üretim konularında iş birliğine gitme kararı aldı.

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz ve Danimarka Başbakanı Mette Frederiksen, Tel Aviv yönetimiyle Kovid-19'la mücadelede iş birliğini görüşmek üzere İsrail'e gitti. Burada yaptıkları görüşme sonrası açıklamada bulunan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail, Avusturya ve Danimarka'nın Kovid-19'a karşı ilaç geliştirmek için ortaklaşa araştırma yürütülmesi ve aşı üretimine ortak yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Üç ülkenin Kovid-19 ile mücadele konusunda vardığı iş birliğinin önemine vurgu yapan Netanyahu, başka ülkelerin de bu plana dahil olmak istediğini söyledi.

Avrupa Birliğinin aşı girişiminden memnun olduklarını vurgulayan Avusturya Başbakanı Kurz ise, “Dünya çapında iş birliği yapmamız gerekiyor” dedi.

Danimarka Başbakanı Frederiksen de salgının başlangıcından bu yana İsrail, Avusturya ve Danimarka'nın çok yakın çalıştığını ifade etti. 

Kurz: “Aşılamada sadece AB’ye güvenmek istemiyoruz” demişti

İsrail ziyareti önce sosyal medya üzerinden açıklamalarda bulunan Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz, “Aşılamada sadece AB’ye güvenmek istemiyoruz” demişti. Avrupa İlaç Ajansı’nın (EMA) Covid-19 yavaş davrandığını belirten Kurz, aşıların AB ülkelerine tedariki ve dağıtımıyla ilgili halihazırda devam eden sorunları dile getirmişti. Kurz, Avusturya’nın ikinci nesil aşılara ilişkin araştırma ve üretim çalışmaları için önümüzdeki yıllarda Danimarka ve İsrail ile işbirliği yaparak kendi Covid-19 aşısını geliştireceğini duyurmuştu. Kurz tarafından yapılan açıklamada, "Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in AB için aşı tedarik etmeye yönelik girişimlerinden memnunum ancak virüsün gelecekte yeniden mutasyona uğraması ihtimaline karşı hazırlıklı olmalıyız" ifadeleri yer almıştı.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et