Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

ABD’nin dış politika öncelikleri nasıl şekillenecek?

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin dış politika önceliklerinde artık demokrasi adına başka ülkelere askeri müdahale olmayacağını ya da otoriter rejimleri askeri güçle değiştirmeye çalışmayacaklarını belirtti. Blinken, geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Joe Biden, yönetiminin dış politika önceliklerini açıkladı. 

+A -A
09:56 10-03-2021

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, ülkesinin dış politika önceliklerinde artık demokrasi adına başka ülkelere askeri müdahale olmayacağını ya da otoriter rejimleri askeri güçle değiştirmeye çalışmayacaklarını belirtti. Blinken, geçtiğimiz günlerde Dışişleri Bakanlığında yaptığı konuşmada, ABD Başkanı Joe Biden, yönetiminin dış politika önceliklerini açıkladı. 

Küresel ekonomi ve küresel demokrasi önceliği

Blinken, küresel anlamda demokrasiyi teşvik edeceklerini ve küresel ekonomik durgunluğu bertaraf etmenin öncelikleri arasında olacağını belirterek şunları söyledi: "…Ama demokrasiyi, pahalı askeri müdahaleler ya da otoriter rejimleri güç kullanarak devirme girişimleri ile yüceltmeye çalışmayacağız. Bu taktikleri eskiden kullandık. Ancak iyi niyete rağmen başarılı olamadılar. Demokrasinin yüceltilmesine kötü bir nam kattı bunlar ve Amerikan halkına olan güveni zedeledi. Biz işleri farklı yapacağız." diye konuştu. Küresel ekonomik durgunluğu tersine çevirmenin, demokrasiyi yeniden yüceltmenin de önemli öncelikler arasında olduğunu dile getirdi.
 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın açıklamalarından öne çıkanlar:

  • "Demokrasiyi, pahalı askeri müdahaleler ya da otoriter rejimleri güç kullanarak devirme girişimleri ile yüceltmeye çalışmayacağız"

  • "Gelecekte askeri güç kullanmak durumunda kaldığımız zaman bunu sadece hedef ve misyonlarımız açık ve elde edilebilir ise değerlerimiz, kanunlarımız ile tutarlı ve Amerikan halkının rızası dairesinde yapacağız"

  • "Çin, istikrarlı ve açık uluslararası sisteme ve dünyayı bizim istediğimiz gibi yapan kurallar, değerler ve ilişkilere ciddi bir şekilde ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik olarak meydan okuyabilecek tek ülkedir"

 

Askeri güçten diplomasiye geçiş

Biden’ın askeri güç yerine diplomasiye öncelik vereceğini anlatan ABD Dışişleri Bakanı Blinken, ülkesinin savaşlardan ağır dersler çıkardığını ve Amerikan halkının uzun süren ABD müdahalelerinden yorulduğunu söyledi. 

Blinken, özellikle de Afganistan ve Orta Doğu'daki müdahalelerden sonra kalıcı bir barış inşa etmede askeri gücün sınırlı bir rol oynadığını gördüklerini söyleyerek, "Gelecekte askeri güç kullanmak durumunda kaldığımız zaman bunu sadece hedef ve misyonlarımız açık ve elde edilebilir ise değerlerimiz, kanunlarımız ile tutarlı ve Amerikan halkının rızası dairesinde yapacağız. Ve bunu diplomasi ile birlikte yapacağız" dedi. 

Çin ile ilişkiler, 21 yüzyılın en büyük jeopolitik sınavı

ABD'nin dış ilişkiler listesinin önceliklerinden biri de Çin. Blinken, Çin'in ABD ile ilişkilerini "21. yüzyılın en büyük jeopolitik sınavı" olarak tanımladı.

Blinken, ABD'nin dünyada Rusya'dan İran'a Mynamar'dan Etiyopya'ya kadar birçok sınama ile karşı karşıya kaldığını belirterek, "Ancak Çin'in ortaya koyduğu sınama hepsinden çok farklı." dedi. 

ABD'nin Çin ile ilişkilerinin gerektiğinde rekabetçi, gerektiğinde işbirliği eksenli, gerektiğinde ise hasımlık üzerinden olacağını ifade eden Blinken "Çin, istikrarlı ve açık uluslararası sisteme ve dünyayı bizim istediğimiz gibi yapan kurallar, değerler ve ilişkilere ciddi bir şekilde ekonomik, diplomatik, askeri ve teknolojik olarak meydan okuyabilecek tek ülkedir." diye konuştu. 

Blinken, iklim değişikliği ile mücadele ve yeni gelişen teknolojilere öncülük etmenin de ABD dış politikasının önemli önceliklerinden olduğuna dikkat çekti.

 

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et