Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Biden: “Putin bir katil ve bedel ödeyecek”

ABD Başkanı Joe Biden, ABD-Rusya ilişkilerini derinden sarsacak bir açıklama yaptı. Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "katil" olduğunu ve ABD seçimlerine müdahale ettiği için "bedel ödeyeceğini” söyledi.

+A -A
14:32 17-03-2021

ABD Başkanı Joe Biden, ABD-Rusya ilişkilerini derinden sarsacak bir açıklama yaptı. Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in "katil" olduğunu ve ABD seçimlerine müdahale ettiği için "bedel ödeyeceğini” söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, Pensilvanya eyaletine yaptığı ziyaret sırasında konuştu. Biden konuşmasında, Putin’in katil olduğunu ve seçimlere müdahale ettiği için bedel ödeyeceğini dile getirdi. Açıklamanın arından Rus borsası değer kaybetti. Biden, ocak ayı sonunda yaptığı bir telefon görüşmesi sırasında Putin'e söz konusu iddiaların kanıtlanması durumunda buna karşılık verilebileceği konusunda uyardığını kaydetti. Putin'le uzun bir görüşme yaptıklarını aktaran Biden, "Seni tanıyorum ve sen de beni tanıyorsun. Bunun gerçekleştiğini tespit edersem, o zaman hazırlıklı ol dedim” açıklamasında bulundu.

 

ABD’nin seçim raporu

ABD Ulusal İstihbarat Direktörlüğü tarafından yayımlanan raporda, Rusya’nın ABD seçimlerinde Joe Biden’a karşı “dezenformasyon” içeren iddiaları yaydığı belirtildi. Seçim sürecinde Biden ve ailesi hakkında finansal konularda çıkan bazı haberlerin Moskova tarafından organize edildiği iddia edildi. Rusya’nın seçim sürecinde Joe Biden’ı yıpratmaya yönelik çalışmalar yürüttüğü aktarıldı.

İran’ın da Donald Trump’ı yıpratmak için birtakım çalışmalar yürüttüğü iddia edilen raporda, Çin’in bu seçimler için herhangi bir yolsuzluğu karışmadığı yer aldı.

Ayrıca raporda, Venezuela, Küba ve Hizbullah’ın da seçimlere etki etmeye yönelik girimlerde bulunduğu bildirildi.

Moskova Borsası yüzde 2 değer kaybetti

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Putin ile ilgili “katil” ve "bedel ödeyecek” açıklamaları, Rus piyasalarının negatif seyretmesine neden oldu. Açıklamanın arından dolar/ruble paritesi yüzde 1,2 artarak 74 seviyesine, euro/ruble paritesi de yüzde 1 yükselişle 88’e çıktı. Moskova Borsası (MICEX), yüzde 2 değer kaybederek 3.515 puana, RTS endeksi de yüzde 3’ün üzerinde azalarak 1.503 puana düştü.

Kaynak: AA, Euronews

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et