Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Görevdeyken yargılanan ilk başbakan

İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail polisinin hazırladığı ve İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit’in mahkemeye sunduğu 3 ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle 2019 yılında açılan soruşturmada ikinci kez hakim karşısına çıktı. İlk duruşması 2020’nin Mayıs ayında görülen davada İsrail Başbakanı, hakkındaki suçlamaları bir kez daha geri çevirdi.

+A -A
11:15 16-02-2021

İsrail’in en uzun süre görev yapan başbakanı Binyamin Netanyahu, İsrail polisinin hazırladığı ve İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit’in mahkemeye sunduğu 3 ayrı yolsuzluk dosyası nedeniyle 2019 yılında açılan soruşturmada ikinci kez hakim karşısına çıktı. İlk duruşması 2020’nin Mayıs ayında görülen davada İsrail Başbakanı, hakkındaki suçlamaları bir kez daha geri çevirdi.

Kudüs Bölge Mahkemesi’nde görülmeye başlanan duruşma öncesi açıklama yapan Netanyahu, polis ve savcıların kendisine komplo kurduğunu iddia ederek, duruşmanın canlı yayınlanmasını istedi. Duruşma öncesi Batı Kudüs’teki başbakanlık rezidansı önünde gösteri düzenleyen muhalifler Netanyahu’yu istifaya davet ederken, mahkeme yakınlarında toplanan Netanyahu taraftarları ise İsrail Başbakanı’na destek mesajı verdi. Uluslararası basının yoğun ilgi gösterdiği duruşmada, Netanyahu hakkındaki yolsuzluk suçlamalarını reddetti.

İsrail Başsavcısı Avichai Mandelblit’in 21 Kasım 2019’da İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu hakkındaki 78 sayfalık iddianameyi Kudüs Bölge Mahkemesi’ne sunmasıyla başlayan süreç; rüşvet, yolsuzluk ve görevi kötüye kullanma suçlarını içeriyor. 2009 yılında başa gelen ve İsrail’de görevi başındayken yargılanan ilk başbakan olarak tarihe geçen Netanyahu, suçlu bulunursa 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılabilir.

Ne ile suçlanıyor?

-İsrail polisi tarafından Dava 1000 ismi verilen soruşturma dosyasında; Netanyahu ve ailesinin, Hollywood yapımcısı olan İsrailli Arnon Milchan ve Avustralyalı James Packer'dan pahalı hediyeler aldıklarına ilişkin iddialar yer alıyor. 

Netanyahu Aleyhine İddialar:

Dava 1000 Dosyası
 

  • İsraillilerin ülkeye geri dönmelerini kolaylaştıran vergi yasasında değişiklik yaparak Milchan'nın 284 bin dolar kara geçmesini sağlamak,
  • İş insanları Milchan ile Packer'dan yapılan işler karşılığında 285 bin dolar değerinde "hediye" almak,
  • Söz konusu kişilerin ABD'ye 10 yıllık vize almalarını kolaylaştırmak,
  • İsrail televizyonlarında kendi çıkarlarını korumak,

İsrail Savunma Bakanlığı'nın projeye karşı çıkmasına rağmen Hindistanlı iş insanı Ratan Tata ile anlaşmalar yapmak, 

  • Hissedarı olduğu Channel 10 televizyonunun iflas etmesine engel olmaya çalışmak.
  • Dava 4000 olarak isimlendirilen soruşturmada ise Netanyahu, Bezeq medya şirketine ait Walla News adlı internet sitesinde kendisi ve ailesi lehine haberlere yer verilmesi karşılığında 276 milyon dolar mali imtiyaz sağlamak ile suçlanıyor.

-İsrail Başbakan'ı Binyamin Netanyahu hakkında açılan ve “2000” olarak isimlendirilen bir diğer soruşturmada ise Netanyahu'nun rüşvet aldığı, yolsuzluk yaptığı ve görevini kötüye kullandığı iddiaları yer alıyor.

Netanyahu ne diyor?

2009 yılından bu yana görevini yürüten İsrail Başbakanı Biyamin Netanyhu, hakkında açılan soruşturmalarla ilgili İsrail polisi ve medyasını kendisine "cadı avı" yapmakla suçladı. Soruşturmaya imza atan İsrailli polis ve savcıları kendisine komplo kurduğunu iddia eden Netanyahu,"Güçlü bir başbakanı zorla görevden almaya çalışıyorlar" dedi. Hakkındaki suçlamaları "gülünç" olarak nitelendiren ve polis ile savcılığın hakkındaki suçlamaları "uydurduğunu" söyleyen Netanyahu, mahkemenin televizyondan naklen yayınlanması talebinde bulunarak, bu sayede vatandaşların soruşturmayla ilgili daha şeffaf fikir yürütebileceğini savundu. 

Dışarıdan Yemek Söylediği İçin Eşi Suçlu Bulunmuştu

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun eşi Sara Netanyahu, 2018 yılında hakkında açılan davada, 2010-2013 yılları arasında başbakanlık rezidansında aşçı varken dışarıdan yemek alarak devleti 96 bin dolar zarara uğrattığı için suçlu bulunmuştu. Sara Netanyahu, 2019 yılının Haziran ayında 15 bin dolar para cezasına çarptırılmıştı. 

İsrail yılda 4. kez erken seçime gidiyor

İsrail, 9 Nisan 2019 seçimlerinden bu yana kurulan koalisyonların anlaşmazlıkları nedeniyle iki yılda 4. kez erken seçime hazırlanılıyor. Yolsuzluk soruşturmaları gölgesinde geçen 2 Mart 2020 seçimleri öncesi Netanyahu; kendisine tanınan yasal sürenin dolmasına saatler kala 1 Ocak 2020'de İsrail Parlamentosu Knesset'e başvurarak dokunulmazlık talebinde bulunmuş, ardından 28 Ocak 2020'de rakiplerinin siyasi malzeme olarak bunu kullanmasına izin vermeyeceğini açıklayarak başvurusunu geri çekmişti. Netanyahu'nun partisi Likud, seçimleri birinci parti olarak tamamlamıştı. Cumhurbaşkanı Reuven Rivlin tarafından 120 sandalyeden oluşan parlamentoda salt çoğunluk sağlanamadığı için Netanyahu'ya verilen hükümeti kurma yetkisi, Mavi-Beyaz ittifakı ile yapılan koalisyon hükümeti ile son bulmuştu. Ancak Mavi-Beyaz ittifakı lideri ve koalisyon ortağı olan Savunma Bakanı Benny Gantz ile yapılan koalisyon, Netanyahu ile Gantz arasında yaşanan anlaşmazlık nedeniyle yıllık bütçe meclisten geçirilemeyerek, ülke tekrardan erken seçime gitmek zorunda kaldı. 2 yılda 4. kez gidilecek olan erken seçimin 23 Mart 2021 tarihinde yapılması planlanıyor ancak seçimlerin Kovid-19 ile mücadele kapsamında ertelenebileceği de iddia ediliyor.

 

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et