Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Davos Zirvesi bu sene Davos’da yapılmıyor, Davos Agenda ise 25-29 Ocak arası online

Her yıl Ocak ayında, Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Davos Zirvesi’nin, Covid-19 nedeniyle Mayıs 2021’de yapılmasına karar verilmişti. Forumun geleneksel tarihlerinde ise Davos Agenda adlı online bir programa yer verilecek.

+A -A
16:52 15-02-2021

Her yıl Ocak ayında, Dünya Ekonomik Forumu tarafından düzenlenen Davos Zirvesi’nin, Covid-19 nedeniyle Mayıs 2021’de yapılmasına karar verilmişti. Forumun geleneksel tarihlerinde ise Davos Agenda adlı online bir programa yer verilecek.

25-29 Ocak arasında gerçekleştirilecek zirveye dünya genelinden 2000'den fazla lider katılıyor. İspanya Başbakanı Pedros Sanchez ve Ruanda Devlet Başkanı Paul Kagame Zirvenin ilk konuşmacıları arasında. 

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından Mayıs 2021’de Singapur’da fiziksel olarak düzenlenecek olan Davos Zirvesi öncesi, aralarında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in bulunduğu liderler online Davos Agenda etkinliğinde konuşacak. Etkinlikte ayrıca, 50’den fazla şirket, WEF’nin Eylül 2020’de duyurduğu Paydaş Kapitalizm Karnesi için raporlama yapacaklarını da taahhüt edecek.

Şirketlere Sorumluluk Karnesi Geliyor

Dünya Ekonomik Forumu, 2020’nin Eylül ayında dünyanın en büyük dört bağımsız denetim şirketiyle birlikte, şirketlerin dünyanın hangi bölgesinde veya hangi sektörde faaliyet gösterdiklerine bakılmaksızın, çevreye, topluma ve yönetişime katkılarını ölçecek bir karne ile değerlendirileceklerini açıklamıştı. Buna da ESG (environmental/çevresel, social/sosyal and governance/yönetişim) Scorecard (Karne) adı verildi. 

ESG için, şirketlerin sorumluluk karnesi denebilir. Kriterleri ise dört adet:

 1. İnsan
 2. Gezegen
 3. Refah
 4. Yönetim Prensipleri

Şirketlerin finansal olmayan faaliyetlerini kolektif şekilde raporlayabilmelerini kolaylaştıracak standartlar, aynı zamanda WEF’in güçlü şekilde savunmakta olduğu ‘hissedar kapitalizminden paydaş kapitalizmine geçişi’ de destekliyor.

 

WEF’in Deloitte, Ernst and Young, KMPG ve PwC ve 140 paydaşın katılımıyla son iki yılda oluşturduğu ve şirketlerin sorumluluk karnesi niteliğindeki ESG Scorecard’ın bu dört kriteri Dünya Ekonomik Forumu’na göre şirket ve yatırımcıların sürdürülebilirlik kabiliyetini güçlendirecek. Böylece karar alma mekanizmaları iyileşerek şirketlerin oluşturduğu sürdürülebilir değer kapsamında şeffaflığı ve hesap verebilirlikleri artacak.

52 Şirket Online Davos’ta Paydaş Kapitalizm Karnesine Uyacağına Söz Verecek

24-29 Ocak tarihleri arasında online olarak düzenlenecek olan Davos Agenda etkinliğinde Paydaş Kapitalizmi Karnesi standartlarına uyacağını ve bu ölçütlere göre raporlama yapacağını taahhüt eden 52 şirketten dikkat çekenler: Siemens, Schneider Electric, Unilever, BBVA, Dow, HSBC, Mahindra, PayPal, Nestlé, Credit Suisse, Sony, Total, Royal Dutch Shell, Royal Philips, Eni, Heineken, Dell Technologies, Mastercard, Takeda, Novo Nordisk, Zurich Sigorta.

Raporlama Nasıl Gerçekleşecek?

 • Şirketler, işleriyle ilgili ölçütleri raporlayarak veya farklı bir yaklaşımın neden daha uygun olduğunu kısaca açıklayarak yatırımcılara ve diğer paydaşlara yaptıkları raporlarda temel ölçütleri yansıtacak. 

   
 • Bu raporlamayı destekleyerek iş ortaklarını da katılım sağlamaları için teşvik edecekler. Ayrıca, ortak ESG ölçütlerine ilişkin finansal olmayan ve küresel bir raporlamaya yönelik gelişimi desteklemek için mevcut ESG standartlarının ve ilkelerinin bir noktada birleşmesi için çalışacaklar. 

   
 • Bu ölçütleri yerine getirmek için taahhüt veren liderler, ESG faktörlerinin işletmelerin uzun süreli başarısı için giderek daha kritik bir öneme sahip olduğu sinyalini veriyor. Bu durum da küresel şirketlerin ana strateji ve operasyonlarına sürdürülebilirlik ilkesini entegre etme niyetini belli ediyor. Paydaş kapitalizminin giderek daha yaygın bir hal aldığını belirten WEF Kurucusu ve Başkanı Klaus Schwab, “Şirketlerin yalnızca finansal konularda değil, aynı zamanda ESG etkilerini de raporlama konusundaki taahhütleri, insanlar ve gezegen için çalışan küresel bir ekonomiye doğru önemli bir adımdır” yorumunu yaptı.

Online Ajanda haftasında liderler geçidi

Toplam dört gün sürecek Davos Agenda etkinliğinde konuşmacı olarak yer alacak liderler listesi şöyle:

25 Ocak 
Çin Devlet Başkanı Xi Jinping
Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde

26 Ocak 
Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen
Almanya Şansölyesi Angela Merkel
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron

27 Ocak 
Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in
Microsoft Kurucusu Bill Gates
İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu

28 Ocak 
Hindistan Başbakanı Narendra Modi
Arjantin Cumhurbaşkanı Alberto Fernandez

29 Ocak
Singapur Cumhurbaşkanı Lee Hsein Loong
Japonya Başbakanı Yoshihide Suga

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et