Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

TCMB Başkanı değişti, TL yüzde 15’in üstünde değer kaybetti

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'ın 132 gün süren görevine son verildi, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Karar sonrası TL sert düşerken, dünya basını değişimi ‘kaygı verici’ olarak yorumladı.

+A -A
09:27 22-03-2021

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Naci Ağbal'ın 132 gün süren görevine son verildi, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu getirildi. Karar sonrası TL sert düşerken, dünya basını değişimi ‘kaygı verici’ olarak yorumladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4.5 ay önce atadığı Naci Ağbal TCMB Başkanlığı görevinden alırken, yerine eski milletvekili Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nu atadı. Yaşanan değişiklik sonrası TL’deki sert düşüş dikkat çekerken, değer kaybı yüzde 15 seviyesinin üzerine çıktı. Değişimle birlikte Cumhuriyet tarihinde ilk defa 20 ay içerisinde 4 başkan atanmış oldu. Daha önce Halk Bankası’nda üst düzey yönetici olarak çalışan ve Bayburt Eğitim Kültür ve Hizmet Vakfının Başkanlığını yürüten Şahap Kavcıoğlu, AK Parti’den 26. Dönem Bayburt Milletvekili olarak görev yapmıştı.

Dünya basını ‘kaygı verici’ olarak servis etti

Financial Times: “Yatırımcıları rahatsız etti”

İngiltere merkezli Financial Times Gazetesi değişimi, “Merkez Bankası başkanını görevden alarak Erdoğan özüne döndü” başlığıyla servis etti. Kararın, piyasa dostu bir ekonomist olarak görülen Ağbal'ın atanmasını Merkez Bankası'nın bağımsızlığını güçlendirecek bir hamle olduğunu düşünen yatırımcıları rahatsız ettiğini vurguladı. Ağbal'ın yerine atanan Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu'nu "pek bilinmeyen bir bankacılık profesörü" olarak aktarılan haberde, “Erdoğan'ın ekonomi yönetimini eski haline döndüreceğinden endişe duyuluyor” ifadeleri kullanıldı. Haberde, Asya'daki ilk işlemlerde Türk lirasının yüzde 14 civarında değer kaybına uğradığı ve 8.40 seviyesinin üzerine çıktığı belirtildi.

Wall Street Journal: “Türkiye ekonomisi hakkında endişe doğurdu”

ABD merkezli Wall Street Journal Gazetesi’nde yer alan haberde, Kavcıoğlu'nun yaptığı ilk açıklamayla piyasa oyuncularının kaygılarını gidermeye çalıştığını ancak Ağbal'ın görevden alınma kararının yatırımcı ve ekonomistlerde Türkiye ekonomisinin gidişatına yönelik endişeler doğurduğu yer aldı. Haber "Yıllarca devam eden öngörülemez politika kararlarının ardından Ağbal'ın dönemi yabancı yatırımcıların yeniden güven duymasını sağladı.” İfadeleri yer alırken, “Ağbal, geçen yıl faiz oranlarını artırmaya başladıktan sonra yatırımcılar 4,6 milyar dolarlık Türk varlığı alımı gerçekleştirdi. Türkiye, cari açığının finansmanı için dış kaynaklara bağımlı.” denildi.

Guardian: 'En az Brexit kadar kötü'

İngiltere merkezli Guardian Gazetesi değişimle ilgili yer verdiği haberde, “Erdoğan bu kararıyla küresel yatırımcıları ‘şoke etti’ ifadelerini kullandı. “Bir uzmanın bu kararı ‘en az Brexit (İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması) kadar kötü’ diyerek yorumladığını aktaran gazete, "Erdoğan, geleneksel ekonomi politikalarına karşı çıkıyor ve bugüne kadar defalarca çift hanelere ulaşan enflasyonla mücadele için faiz artırımlarına gidilmesine karşı olduğunu söyledi. Son iki yıl içerisinde üç Merkez Bankası başkanını görevden aldı" dedi. Haberde, piyasalardaki genel beklentinin Kavcıoğlu'nun, Ağbal döneminde uygulanan politikaları tersine çevirmesi yönünde olduğu ve bunun da Türk lirasını olumsuz etkilemesinin beklendiği vurgulandı.

Bakan Elvan’ın açıklamaları doları 8’in altına çekti

Merkez Bankası Başkanı değişikliği kararı sonrası sert değer kaybeden TL, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan'ın açıklamaları sonrası 8’in altına indi. Açıklama öncesi 8.48 değerine kadar ulaşan dolar, Bakan Elvan’ın 'Serbest piyasa mekanizmasından taviz verilmeyecek' mesajı ile 7.76 seviyesine kadar geriledi.

Bakan Elvan yaptığı yazılı açıklamada, “makroekonomik istikrarın ön koşullarının fiyat istikrarı ve finansal istikrar” dedi. Elvan, enflasyonda kalıcı düşüş sağlanana kadar mevcut politikaların süreceği ve serbest piyasa mekanizmalarından taviz verilmeyeceğini söyledi.

Kaynak: BBC Türkçe, AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et