Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Alo Fetva'ya 155 bin soru

İstanbul'da geçen yıl “Alo Fetva”ya 155 bin soru soruldu. Pandemi ile birlikte soruların miktarında artış görülürken soru içeriklerindeki çeşitlilik de dikkat çekiyor. 

+A -A
11:28 16-02-2021

İstanbul'da geçen yıl “Alo Fetva”ya 155 bin soru soruldu. Pandemi ile birlikte soruların miktarında artış görülürken soru içeriklerindeki çeşitlilik de dikkat çekiyor. 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ücretsiz hizmet verdiği dini danışma hattına 190’ı tuşlayarak ulaşmak mümkün. Alo Fetva’ya ilginin pandemide %30 oranında arttığını belirten yetkililer, estetik ameliyatlar, dövme yaptırmanın hükmü, evcil hayvanın kısırlaştırılması, bitcoin alım satımı, borsa, banka kredisi gibi konularda sorular aldıklarını belirtiyor. Salgın döneminde vatandaşların Alo Fetva'dan yardım aldığı bir diğer konu da Kovid-19 olmuş ve şöyle sorular gelmeye başlamış:

“Kovid-19'dan ölenler yıkanıyor, kefenleniyor mu, Kovid-19'dan ölenler şehit sayılır mı, Kovid-19 olma riskine karşı oruç tutulmasa olur mu, kolonya ve dezenfektan abdesti bozar mı, Kovid-19 aşısı yaptırmanın hükmü nedir?"

“Pandeminin ilk zamanlarında soru hattına gelen soru sayısı yüzde 30 arttı.” diyen İstanbul Müftü Yardımcısı Halime Yıldız, salgınla ilgili soruların bir süre sonra yerini psikolojik destek arayışını belli eden sorulara bıraktığını söylüyor:  “Bu dönemde daha çok koronavirüsle bağlantılı olarak cenaze işlemleri ve ölen kimsenin durumuyla ilgili sorular daha yoğunlukta geldi. Zamanla pandemiyle doğrudan bağlı sorularda azalma olurken dolaylı olarak takıntı, korku, boşanmalara dair gelen soruların artması, bu sürecin insan psikolojisinde bıraktığı olumsuz etkiyi yansıttığını düşünüyorum.”

İstanbul’un 39 ilçesine hizmet veren Alo Fetva hattı; hafta içi 10.00 ile 16.00 saatleri arasında vaizleriyle, din hizmetleri uzmanlarıyla, fetva verme ehliyetine sahip personeliyle sorulara yanıt veriyor.
Gelen soruların yoğunluğunun da ilçelerin nüfus yoğunluğuna göre değiştiği, bazı ilçelerden yoğun soru gelirken, bazılarından az sayıda soru geldiği belirtiliyor. 


Yetkililerin verdiği bilgiye göre Alo Fetva hattına gelen diğer sorulardan bazıları şöyle:

“Kaza namazı kılınmayan vakitler, sandalyede namaz meselesi, oruca niyet vakitleri, orucu bozan haller, ramazan ayında özellikle fitre, zekat ve hatim konuları.” Ayrıca koronavirüsle ilgili, “Eşim Kovid-19 virüsünden öldü, ardından ağlamam onun şehit sevabı almasını engeller mi, bir kabre birden fazla cenaze konur mu, Kovid-19'dan ölenler yıkanıyor, kefenleniyor mu, Kovid-19'dan ölenler şehit sayılır mı, Kovid-19'dan olma riskine karşı oruç tutulmasa olur mu, kolonya ve dezenfektan abdesti bozar mı, pandemide oluşturulan vefa gruplarında din görevlisi var mı, Kovid-19 aşısı yaptırmanın hükmü nedir, virüs sebebiyle cuma namazına gidemiyorum evde cuma namazı kılabilir miyim?” 
İstanbul Müftü Yardımcısı Caner Akdemir ise Alo Fetva hattının daha önce İstanbul Müftülüğünün Nuruosmaniye ek hizmet binasında hizmet verdiğini anımsattı.
İstanbul'un nüfusuna bağlı olarak daha geniş bir hizmet ağı kurmaya karar verildiğini vurgulayan Akdemir, "Hattın daha sağlıklı hizmet vermesi için de 39 ilçede müftülük bünyesinde hizmet verecek bir sistem kuruldu. Bizim için özel bir yazılım yapıldı ve mart ayında ilçelerde sistem kuruldu. Nisan ayından beri de İstanbul'da Alo 190 hattından hizmet vermeye devam ediyoruz." dedi.

Kaynak: AA

 

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et