Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Ankara Gar katliamı davasında mahkeme karıştı, dava ertelendi

Ankara Garı’nda terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 103 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısına ilişkin süren davada, bir kişinin ‘Adalet istiyoruz’ diye bağırmasının ardından mahkeme salonu karıştı, mahkeme başkanı duruşmayı 19 Mart'a erteledi.

+A -A
09:24 11-03-2021

Ankara Garı’nda terör örgütü IŞİD tarafından gerçekleştirilen ve 103 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısına ilişkin süren davada, bir kişinin ‘Adalet istiyoruz’ diye bağırmasının ardından mahkeme salonu karıştı, mahkeme başkanı duruşmayı 19 Mart'a erteledi.

Terör örgütü IŞİD’in 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Tren Garı’nda gerçekleştirdiği canlı bomba saldırısına ilişkin 16 firari sanığın yargılandığı davanın 9. duruşması, Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşmada tanık olarak dinlenen firari sanık Muhammed Zana Alkan'ın eşi Büşra Şahin'in, gösterilen firari sanık fotoğraflarından hiçbirini tanımadığını söylemesi üzerine, salonda ‘Adalet istiyoruz’ sesleri yükseldi.  Mahkeme başkanı 'adalet istiyoruz' diye bağıran bir kişinin salondan dışarı çıkarılmasını isteyerek duruşmaya ara verdi. Aranın ardından bağıran kişinin salonda olduğunu fark eden mahkeme başkanı, duruşmayı 19 Mart’a erteledi.

Heyetin değişmesi dikkat çekti

Duruşmayı izleyenler arasında yer alan CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ertelenen dava öncesi açıklamalarda bulundu. Heyetin değişimine dikkat çeken Tanrıkulu, “300 klasörü bulan dosyaya vakıf olan Heyetin tümüyle değişmiş olması müdahillerde haklı soru işaretleri yaratmıştır. Yeni heyeti bugün ilk duruşmasını yapacak. Müdahil avukatların özellikle dijital verilerin toplanmasına ilişkin talepleri mutlaka yerine getirilmeli” dedi.

Ankara Garı’nda ne oldu?

Çeşitli iş sendikaları ve bazı sanatçılarında katılımıyla 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Garı’nda düzenlenen Barış Mitingine, terör örgütü IŞİD tarafından intihar saldırısı düzenlendi. İki kişi tarafından eşzamanlı düzenlenen bu intihar saldırılarında olay yerinde 69 kişi, toplamda ise 103 kişi hayatını kaybetti. 391 kişinin de yaralandığı olay, Türkiye tarihinin en kanlı intihar saldırısı olarak kayıtlara geçti.

Saldırının ardından 3 gün ulusal yas ilan edilerek, 36 kişi hakkında dava açıldı. Suruç saldırısını da aynı kişileri tarafından organize ettiği belirtilen iddianamede, IŞİD’in Türkiye sorumlusu İlhami Balı'nın da aralarında bulunduğu 14 sanık hakkında "birden çok kasten öldürme" suçundan 100'er kez ağırlaştırılmış müebbet, "anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs" suçundan birer kez ağırlaştırılmış müebbet ile kasten öldürmeye teşebbüs etmek suçlarından 5 bin 83 yıldan 7 bin 820 yıla kadar hapis cezaları istendi. Saldırıyla ilgili dava, 7 Kasım 2016'da başladı ve sürüyor.

Kaynak: T24, BBC Türkçe

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et