Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Kayıt dışı ve 14 saat mesaiyle çalışıyorlar: Motokuryeler

Sokağa çıkma kısıtlamaları olsa bile yemek, temizlik malzemesi, giyim, makyaj malzemesi, teknoloji aygıtları ve daha pek çok ürünü online alışverişlerle adrese teslim getiren motokuryelerin çoğunun kayıt dışı olması ve 2020 Aralık sonunda yayınlanan verilere göre Mart 2020’den bu yana hayatını kaybeden kurye sayısının 160’ı geçmesi dikkat çekiyor.

+A -A
10:54 15-03-2021

Sokağa çıkma kısıtlamaları olsa bile yemek, temizlik malzemesi, giyim, makyaj malzemesi, teknoloji aygıtları ve daha pek çok ürünü online alışverişlerle adrese teslim getiren motokuryelerin çoğunun kayıt dışı olması ve 2020 Aralık sonunda yayınlanan verilere göre Mart 2020’den bu yana hayatını kaybeden kurye sayısının 160’ı geçmesi dikkat çekiyor.

Motokuryelerin sayısının 1 milyona yaklaştığı Türkiye’de, özellikle pandemi sürecinde artan siparişler nedeniyle mesailerinin de 14 saate kadar çıktığı belirtiliyor. Uzun çalışma saatleri ve zamanla yarış ise kuryelerin kaza yapma oranlarına yansıyor. Adana Motosikletli Kuryeler Derneği Başkanı Yalçın Parmak’ın geçtiğimiz Aralık ayında yaptığı açıklamaya göre bir yıl içerisinde 160'tan fazla motosikletli kurye, çalışırken kaza sonucu hayatını kaybetti.

Hürriyet'ten Erdinç Çelikkan'ın hazırladığı haberde yer alan Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay’ın açıklamalarına göreyse; motokuryelerin son senelerde kurmuş oldukları dayanışma dernekleri ve federasyonlarının verilerine bakıldığında Türkiye’de 1 milyona yakın kurye bulunuyor ve bunların %90’ı kayıt dışı. Sosyal Güvenlik Kurumu verilerinden %10’luk kesimin resmi olarak çalıştığı görülüyor. Tolunay ayrıca haberde, ülke genelinde yaşanan kazaların yüzde 11’ine motorlu taşıtların karıştığını, şehir içi kazaların yüzde 34’ünün motorlu araçlarla yaşandığını belirtiyor.

 

Yasal düzenleme ihtiyacı

Öz Taşıma İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay, bu alanda bir yasal düzenlemeye ihtiyacına dikkat çekiyor ve ekliyor: “Hükümetimizin yeniden şekillenen bu meslek dalı için, yasal düzenleme, yeni mevzuat ve iş güvenliği noktasında denetleme mekanizması kurması gerekmektedir.”

 

Neler yapılmalı?

Öz Taşıma iş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Toruntay’ın çözüm önerileri:

  • Kuryelerin iş kolları taşımacılık olarak belirlenmeli.
  • Taşımacılık ve kurye hizmetleri mevzuatları uygulanmalı.
  • Trafik kontrollerinde kask ve ehliyetle birlikte SGK numarası da sorgulanabilmeli.
  • Bu mesleğin ve çalışanlarının, her an farkında olmadan temas ettiğimiz insanlar olduğu unutulmamalı.

 

Kaynak: Hürriyet, Sputnik 

 

 

 

   

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et