Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Kısmi kapanma rehberi

Koronavirüsle mücadelede alınan yeni tedbirlere ek olarak Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanacak yeni kısıtlamalar getirildi. Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında açıklanan kısmi kapanma kararı ile tüm Türkiye’de hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının başlangıç saati 21.00’den, 19.00’a çekildi.

+A -A
09:11 14-04-2021

Koronavirüsle mücadelede alınan yeni tedbirlere ek olarak Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanacak yeni kısıtlamalar getirildi. Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında açıklanan kısmi kapanma kararı ile tüm Türkiye’de hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının başlangıç saati 21.00’den, 19.00’a çekildi.

Koronavirüsle salgınında vaka sayılarında ve can kayıplarında yaşanan artış, ek önlemleri de beraberinde getirdi. Koronavirüsle mücadelede alınan yeni tedbirlere ek olarak Ramazan ayının ilk iki haftasında uygulanacak yeni kısıtlamalar getirildi. Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında açıklanan kısmi kapanma kararı ile tüm Türkiye’de hafta içi uygulanan sokağa çıkma kısıtlamasının başlangıç saati 21.00’den, 19.00’a çekildi. Dün gerçekleşen Kabine Toplantısı sonrasında kısmi kapanma tedbirlerini açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ramazan ayının ilk iki haftasında tedbirleri biraz daha sıkılaştırarak kısmi kapanma uygulamasına geçiyoruz. İki haftalık dönemde hedeflediğimiz oranda iyileşmeyi temin edemezsek devamında çok daha sert uygulamaların gelmesi kaçınılmaz hale gelecek” dedi.

Kısmi kapanma kararları

Şehirler arası seyahatler yasaklandı
Sokağa çıkma saatlerinde zorunlu haller dışında şehirler arası seyahatlere izin verilmeyecek.

18 yaş altı ve 65 yaş üstüne toplu taşıma yasağı
65 yaş üstü ve 18 yaş altının şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanma sınırlaması yeniden getirildi.

Hafta içi 19.00 ile 05.00 arası sokağa çıkılmayacak
Hafta içi sokağa çıkma sınırlamasının saatleri akşam 19.00 ve sabah 05.00 olarak güncellendi.

8. ve 12. sınıf hariç uzaktan eğitim kararı
8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitimle faaliyetlerini sürdürecek.

Kamuda esnek mesai
Kamuda saat 16.00'da bitecek şekilde dönüşümlü ve esnek mesai yeniden yaygınlaştırılacak. Kamuda hamileler ve kronik hastalığı olanlar ile 10 yaş altı çocuğu bulunan kadın personel idari izinli sayılacak.

Kafe ve restoranlar
Yeme içme hizmeti veren kafe, kıraathane, lokal, çay bahçesi, spor salonu, benzeri mekanlar faaliyetlerine bayram sonuna kadar ara verecek. Lokanta ve benzeri işletmeler ramazan boyunca sadece belirlenen saatlerde paket ve gel-al hizmetiyle çalışmalarını yürütecek.

Toplu iftar yasak
Konaklama tesisleri ile evlerde toplu iftar ve benzeri organizasyonlar gerçekleştirilemeyecek.

Düğün ve nikahlar ertelenecek
Düğün, nişan, kına, nikah, genel kurul ve toplantılar ile kapalı alanlarda yapılan etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenecek.

Otellerin durumu
Oteller, sadece kendi müşterileriyle sınırlandırılmış şekilde hizmet verebilecek, sahte rezervasyon ve benzeri hilelere göz yumulmayacak.

İş yerleri 18.00’e kadar açık olacak
İçişleri Bakanlığı valiliklere 'Kısmi Kapanma' konulu genelge gönderdi. Genelgeye göre, sokağa çıkma kısıtlama sürelerine uyum için istisnalar haricinde işyerleri hafta içi 07.00-18.00 saatleri arası açık olabilecek. Bakanlıktan yapılan açıklamada, genelgede, salgınla mücadele sürecinin temel prensipleri temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra hayatın her alanına yönelik uyulması gereken kurallar ve önlemlerin, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu'nun önerileri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları doğrultusunda belirlenerek uygulamaya geçirildiği belirtildi.

Mutasyona uğrayan Kovid-19 virüsünün dünya genelinde hastalığın yayılımını artırdığı, Türkiye'de de özellikle İngiltere varyantı sebebiyle günlük vaka, yoğun bakım ve entübe hasta sayılarında hızlı bir artış yaşandığı bildirilen genelgede, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde alınan kararlar doğrultusunda bugün saat 19.00'dan itibaren ülke genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanmaya gidileceği aktarıldı.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et