Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Olumlu mesajlarla başlayan Yunanistan toplantısı krizle sonlandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşen Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ortak basın toplantısı düzenledi. Toplantıda ılımlı başlayan mesajlar Dendias, "Türkiye eğer bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse o zaman yaptırımlar gündeme gelecektir" ifadelerini kullanınca krizle sonlandı.

+A -A
10:24 16-04-2021

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşmesinin ardından, Yunanistan Dışişleri Bakanı ile Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ortak basın toplantısı düzenledi. Yunan Dışişleri Bakanı Dendias’ın, "Türkiye eğer bizim egemenlik haklarımızı ihlal etmeye devam ederse o zaman yaptırımlar gündeme gelecektir" açıklamasının ardından ılımlı mesajlarla başlayan toplantı krizle sonlandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Türkiye olarak biz, üçüncü taraflar yerine iki ülke olarak tüm bu meseleleri konuşmaya ve bundan sonra uluslararası hukuk sistemi çerçevesinde, samimi bir diyalog çerçevesinde görüş ayrılıklarımızı azaltmaya ve iş birliğimizi güçlendirmeye hazırız ama böyle basının önünde benim ülkemi ve milletimi ağır şekilde itham ederseniz, bunun da cevabını vermek durumundayız." dedi.

Mevkidaşıyla yaptığı görüşmelerde ikili ilişkileri tüm boyutlarıyla ele aldıklarını kaydeden Çavuşoğlu, Ege ve Doğu Akdeniz bağlamındaki sorunların da görüşmelerde gündeme geldiğini kaydetti. Çavuşoğlu, Ege meselesinde iki ülke arasında görüş ayrılığı olduğunu, bunların geçmişte istikşafi görüşmelerde ele alındığını hatırlatarak, sürecin bu anlamda da yeniden başlamasının önemli olduğunu vurguladı. Türkiye'nin Doğu Akdeniz konusunda da her zaman hakça paylaşımdan yana olduğunu kaydeden Çavuşoğlu, bu nedenle Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Birliği'ne (AB) Doğu Akdeniz konulu çok taraflı konferans düzenleme teklifinde bulunduğunu anımsattı.

Çavuşoğlu, Türkiye'nin, bu konuyla ilgili detaylı önerilerini AB tarafına iletildiğini, halihazırda AB tarafından cevap beklediklerini kaydetti. Bu ay sonunda Cenevre'de Kıbrıs konulu 5+1 formatında gayriresmi bir toplantının düzenleneceğini hatırlatan Çavuşoğlu, mevkidaşı Dendias ile yaptığı görüşmede, ay sonunda Cenevre'de buluşmak üzere teyitleştiklerini aktardı. Çavuşoğlu, "Herkesin bu toplantıya açık fikirlerle gelmesi, bundan sonraki sürecin de sağlıklı işlemesi bakımından önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Çavuşoğlu, iki komşu ülke olarak ticari ve ekonomik ilişkilere önem verdiklerinin altını çizerek, bu bağlamda ilişkilerin gelişmesi için de birlikte çalışmaya devam edeceklerini bildirdi. İki ülke arasında uçak seferlerinin başlamasını da önemli bulduklarını söyleyen Çavuşoğlu, aynı zamanda sınır kapılarının da açılmasının, ticaret ve turizm alanındaki iş birliğinin geliştirilmesi bakımından önemli olduğunun altını çizdi. Son zamanda tır şoförlerinin vize konusunda yaşadığı bazı sorunları hatırlatan Çavuşoğlu, bugünkü görüşmelerde, Türkiye'nin bu konuda talep ve beklentilerini mevkidaşına aktardıkları dile getirdi. Çavuşoğlu, özellikle gerek Yunanistan, gerekse Avrupa ülkeleriyle ticaretin, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) rağmen kesintisiz devam etmesinde kara yolu taşımacılığının önem arz ettiğini ifade etti.

“Sorunlar iki ülke arasında”
Çavuşoğlu, sorunların iki ülke arasında olduğuna işaret ederek şunları kaydetti: "Bu gerginliği, tartışmayı siz sürdürmek istiyorsanız, sürdürebilirsiniz. Biz de bunu sürdürürüz. Burada AB'yi yok saydığımızdan değil veya uluslararası sistemi yok saydığımızdan değil. Ben burada şunu söylemeye çalıştım: Burada ikili şekilde bu konuları çizebiliriz ama yaşanan süreçte medet umduğunuz AB'nin ve diğer ülkelerin, hangi amaçla bunu yaptıklarını da biliyoruz, size herhangi bir fayda sağlayamayacağını da görmüş oldunuz, göstermiş olduk. Bu anlamda biz ikili düzeyde beraber bunu görüşmeye devam edecek miyiz? Böyle kavga etmeye devam mı edeceğiz? Bir karar vermeniz lazım. Biz Türkiye olarak pozisyonumuzu söylediğimiz halde, sizin pozisyonunuza göre politika belirleriz ama bizim arzumuz, iki komşu ülke olarak tüm bu meseleleri diyalogları açık tutarak görüşmek ve devam etmek. Tabii tüm bu meseleleri bu görüşmelerle çözemeyeceğimiz de aşikar. Görüş ayrılıklarımız keskin ama buna rağmen bu diyaloğun da devam etmesi önemli."

Bakan Çavuşoğlu, sadece karşılıklı anlayış ve yaklaşım olursa bu meselelerin çözülebileceğine, tek taraflı dayatmayla olmayacağına vurgu yaparak, "Çözersek yine iki komşu olarak biz çözeriz. Başkalarının bir faydası olmaz, başkaları ancak silah satar, başka amaçlar güder ama biz meselelerimizi çözebiliriz." dedi.

"Oldu bitti ve provokatif söylemlerden uzak durulmalı"
Bakan Çavuşoğlu, özellikle Türkiye-Yunanistan arasında diyalog kanallarının tekrar canlandırılmasını çok olumlu bulduklarının altını çizerek, söz konusu ziyaretin anlamının büyük olduğunu ifade etti. Sorunların, iki komşu ve müttefik arasında yapıcı diyalog yoluyla çözülebileceğine inanıyoruz." diyen Çavuşoğlu, sorunlara 3. taraflar üzerinden çözüm aramanın doğru bir yaklaşım olmadığını vurguladı.

Çavuşoğlu, "Oldu bitti ve provokatif söylemlerden de uzak durulmalıdır. Bugün bunları enine boyuna değerlendirme imkanımız oldu." diye konuştu. Görüşmelerde hem Türkiye hem de Yunanistan'daki azınlıklar konusunun da ele alındığını belirten Çavuşoğlu, "(Türkiye-Yunanistan) Her iki ülke içindeki azınlıkların huzur ve refah içinde olması bizlerin de yararınadır ve olumlu yansımaları olacaktır." dedi.

Doğu Akdeniz konusu
Çavuşoğlu, Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de kendi belirlediği ve Birleşmiş Milletler'e (BM) kaydettirdiği kıta sahanlığı içinde faaliyetlerini sürdürdüğünün altını çizerek, yine Türkiye'nin bugüne kadar Türkiye'yi dışlayan ve Kıbrıs Türk halkının haklarını yok sayan adımlara karşı ne yapabileceğini gösterdiğini vurguladı.

Türkiye'nin hakça paylaşım ve uluslararası hukuk konularını dile getirdiğini ifade eden Çavuşoğlu, "(Doğu Akdeniz'de) Türkiye kendi haklarını ve Kıbrıs Türk halklarının haklarını korumaya muktedirdir." değerlendirmesinde bulundu.

Batı Trakya'daki Türk azınlığı konusu
Çavuşoğlu, konuşmasında Yunanistan'ı itham edici söylem içinde bulunmadığının altını çizerek, şu ifadeleri kullandı: "Ama bu ilk görüşmenin biz daha pozitif bir atmosferde devam etmesini arzu ediyorduk fakat Nikos Dendias yaptığı konuşmada maalesef ülkeme yönelik son derece kabul edilemez ithamlarda bulundu. Öncelikle Türkiye'nin Yunanistan'ın egemenlik haklarını ihlal ettiğini söyledi. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. Türkiye Cumhuriyeti kendi haklarını, özellikle Doğu Akdeniz'de ve Kıbrıs Türk haklarını korumaya muktedirdir ve attığımız adımlar da haklarımızı korumaya yöneliktir. Bizim bu konularda görüş ayrılığımız var ve bundan sonra bu konuları kendi aramızda görüşme konusunda mutabık kaldığımız halde buraya gelip Türkiye'yi suçlarsanız, ben de bunların cevabını vermek durumunda kalırım. Ayrıca, Türkiye'de biz, Rum Ortodoks azınlığı Rum Ortodoks olarak kabul ediyoruz ama siz 'Ben Türk'üm' diyen Türklere 'Yok sen Türk değilsin, sadece Müslümansın' demeniz de ne insanidir ne de uluslararası hukuka uygundur. İnsani olarak yaklaşımlarınız farklı olabilir ama bu konuda üç tane Avrupa İnsan Hakları kararı var ve siz Türk azınlığın, Türk ismini kullanmasına müsaade etmiyorsunuz. Sonuçta bunlar sadece Müslümandır, peki bunlar Rum Müslümanı mı? Bunlar kendisi ben Türk'üm diyorsa Türk'tür ve bunu da böyle kabul etmek zorundasınız."

AK Parti Sözcüsü Çelik’ten tepki
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias'ın açıklamalarını değerlendirirken, "Türkiye hakkında üretilen yalanları kendi devletlerinin tezi olarak savunanlar, tarihin trajedi tarafında yer alırlar." ifadesini kullandı. Çelik, Twitter hesabından Dendias'ın Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile gerçekleştirdiği basın toplantısındaki sözlerine ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Saygısızlık ve bağnazlık bir diplomasi yöntemi değildir. Saygısızlık ve diyalog yan yana durmaz. Bağnazlığın dolaştığı yerde diplomasi bulunmaz." ifadelerini kullanan Çelik, şunları kaydetti: "Türkiye hakkında üretilen yalanları kendi devletlerinin tezi olarak savunanlar, tarihin trajedi tarafında yer alırlar. Kim olursa olsun, bir devletin tezleri yalanla ve bağnazlıkla savunulamaz. Kendi devletini bu duruma düşürenleri yakın coğrafyamızda çok gördük. Türkiye hakkında yalan üretenlerin çıkmaz sokaktan başka adresleri yok. Bağnazlarla mücadele etmeyi iyi biliriz."

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et