Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Papa hatıra pulu skandalına tepkiler büyüdü, IKBY’den açıklama geldi

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis’in ziyareti için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) 6 farklı hatıra pulu bastırdı. Pullardan birinde Türkiye'deki bazı illeri de içeren bir harita skandalına imza atan yönetime tepkiler çoğalırken, IKBY’den konuyla ilgili açıklama geldi.

+A -A
14:16 11-03-2021

Katoliklerin ruhani lideri ve Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis’in ziyareti için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) 6 farklı hatıra pulu bastırdı. Pullardan birinde Türkiye'deki bazı illeri de içeren bir harita skandalına imza atan yönetime tepkiler çoğalırken, IKBY’den konuyla ilgili açıklama geldi.

Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in, geçtiğimiz hafta Irak’a gerçekleştirdiği tarihi ziyarette Irak Kürt Bölgesel Yönetimi kontrolünde olan Erbil’e gitmişti. Burada temaslarda bulunan Papa Francis, IKBY Başkanı Neçirvan Barzani, Başbakanı Mesrur Barzani ve diğer yetkililer görüşmüş ve skandal pul burada Papa Francis’e sunulmuştu. Türkiye'nin doğu ve güneydoğusunu içeren bir haritanın ön plana çıktığı pul, tepkileri de beraberinde getirdi. Tepkilerin ardından IKBY’den gelen açıklamada, söz konusu pulların taslak tasarım olduğu, hangisinin kullanılacağına karar verilmediği bildirildi.

Ömer Çelik: “Türkiye’nin kudreti karşısında hükmü yok”

Sosyal medya hesabı üzerinden tepkilerini dile getiren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, “Bu tür paçavra haritaların Türkiye Cumhuriyeti’nin kudreti karşısında hiçbir hükmü yoktur. Türkiye Cumhuriyeti’nin bütünlüğüne dönük haddini aşan her türlü projeye karşı irademiz ve kararlılığımız ortadadır" ifadelerini kullandı. Belirli odaklarca daha önce Fransa ve Ermenistan’da da benzer şeylerin yapıldığını söyleyen Çelik, “Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı her türlü bölücü haritanın ve faaliyetin bedeli bugüne kadar ilgililerinden sorulduğu gibi bugünden sonra da sorulacaktır. Bu konuda milletimizin en ufak bir kuşkusu yoktur” diye konuştu. Çelik, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada ile de tepki gösterildiğini vurguladı.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, "IKBY makamlarından bu vahim hatanın derhal düzeltilmesine yönelik gerekli açıklamanın bir an önce ve net bir şekilde yapılmasını bekliyoruz." denilmişti.

Mehmet Muş: “Bedeli çok ağır olur”

TBMM Genel Kurulunda konuşan AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, “Irak'ın kuzeyinde bulunan yönetim Türkiye Cumhuriyeti'ni gayet iyi tanır. Neler yapacağını da neler yaptığını da, iradesinin ne olduğunu da iyi bilir. Bu tip hayallerin peşinde, hülyaların peşinde koşmanın bedeli çok ağır olur" dedi. Dışişleri Bakanlığının konuyla ilgili izahatı istediğini belirten Muş, “Bu iş için Türkiye'nin içinde uğraşanlar var. Onlara bu fırsatı asla vermeyeceğiz. Biz, bugün burada varız veya yokuz. Ama bu millet, bu fırsatı vermeyecek.” diye konuştu.

Lütfü Türkkan: “Barzani, dünyaya PKK propagandası yaptı”

Türkiye'deki bazı illeri de içeren bir haritanın resmedildiği pul bastırma planına yönelik İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, “Yapılan bu alçaklık ve küstahlığı şiddetle kınıyorum. Barzani bir kez daha tüm dünyaya terör örgütünün, PKK'nın propagandasını yapmıştır. Üzülerek görüyoruz ki, Türk Dışişleri bu konuda sınıfta kaldı. Hükümet bugün bu konuda hiç tatmin etmeyen bir açıklama yaptı" ifadelerini kullandı. 

Meral Akşener hükümete yüklendi

Partisinin grup toplantısında konuşan İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Irak'ta Papa Francis için hazırlanan pulu eleştirerek hükümete yüklendi. Pulda yer alan haritaya tepki gösteren Akşener, "Sayın Erdoğan'ın Diyarbakır'da başından konfeti temizlediği Barzani'ye göre Doğu ve Güneydoğu Anadolu kürdistanmış" şeklinde konuştu.

IKBY: “Pullar henüz taslak”

Pul skandalına ilişkin artan tepkiler sonrası IKBY’den açıklama geldi. IKBY Ulaştırma Bakanı Ano Cewher Edbulmesih Ebdoke, Papa Francis’e sunulan pulların henüz taslak olduğunu ve bunlardan hangilerinin seçileceğine karar verilmediğini söyledi. BBC’de yer alan habere göre Ebdoke, Papa'nın ziyareti kapsamında yapılan çalışmaları anayasaya uygun bir şekilde merkezi Irak hükümeti ile birlikte değerlendirdiklerini söyledi. Ebdoke, ziyaret hazırlıkları için alınan kaynak kullanılarak farklı tasarımcı ve sanatçılardan taslak pullar hazırlamalarını istediklerini ancak henüz hangi pulun kullanılacağına dair kesin bir karar alınmadığını belirtti. Ebdoke, hatıra pulu olarak seçilen tasarımda piyasaya sunulurken yazıların Kürtçe'nin yanı sıra Arapça, Süryanice ve Türkmence de yazılacağını ifade etti.

İran da tepki gösterdi

İran Dışişleri Bakanlığı, IKBY tarafından bastırılması öngörülen hatıra pulları arasında, Türkiye, İran, Irak ve Suriye topraklarını da içeren bir haritanın resmedilmesine tepki gösterdi. İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Said Hatibzade, IKBY tarafından sergilenen pullarda bölge ülkelerinin yer aldığı haritanın resmedilmesinin uluslararası hukuka aykırı olduğunu söyledi. Hatibzade, "İran, Irak hükümetine bu konu hakkındaki itirazlarını ileterek, bu dostça olmayan eylemin derhal düzeltilmesi için çağrıda bulunmuştur" dedi.

Kaynak: AA, BBC Türkçe

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et