Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

22 maddede koronavirüs önlem listesi

Kontrollü normal yaşamla birlikte toplumsal hareketliliğin artması ve dikkatsizlik, Kovid-19'un bulaşma riskini artırdı. Mutasyona uğrayarak yaşamı tehdit etmeyi sürdüren Kovid-19'dan korunmak için nelere dikkat etmeli? Virüs bulaşmasına karşı alınacak tedbirler 22 maddede şöyle…

+A -A
16:26 22-03-2021

Kontrollü normal yaşamla birlikte toplumsal hareketliliğin artması ve dikkatsizlik, Kovid-19'un bulaşma riskini artırdı. Mutasyona uğrayarak yaşamı tehdit etmeyi sürdüren Kovid-19'dan korunmak için nelere dikkat etmeli? Virüs bulaşmasına karşı alınacak tedbirler 22 maddede şöyle…

 

1. Mümkün olduğu kadar şehir dışına ve yurt dışına yolculuk yapmayın. Yurt dışına çıkışın zorunlu olduğu durumlarda seyahat boyunca maske kullanın.

2. Seyahat sonrası 14 gün içinde herhangi bir solunum yolu semptomu olursa maske takarak en yakın sağlık kuruluşuna başvurun, doktora seyahat öyküsü hakkında bilgi verin.

3. Gün içinde her zaman el temizliğine dikkat edin. Bir yere temas sonrası mutlaka ellerinizi en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkayın, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği ya da 80 derece kolonya kullanın. 

4. Elleri dezenfekte etmeden ağız, burun ve gözlerle temas etmeyin.

5. Hasta olduğu bilinen kişilerle temastan kaçının. Temas etmeniz halinde aradaki mesafe en az 1-1,5 metre olmalı ve 15 dakikadan fazla aynı ortamda bulunmayın. Ortamın kapalı bir mekan olması halinde bir pencereyi açık bırakarak temiz havanın içeriye girmesi sağlayın. 

6. Özellikle hasta kişilerle veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra ellerinizi sık sık dezenfekte edin.

7. Hastaların yoğun olarak bulunması nedeniyle acil durumlar dışında sağlık kuruluşlarına gidilmemeli, gidilmesi gereken durumlarda diğer hastalarla temas en aza indirilmeli.

8. Tanı konulması halinde hekim tarafından verilen ilaçlar tamamen kullanın. 

9. Karantina ve izolasyondaysanız kurallara uygun davranmaya özen gösterin ve başkaları ile temastan kaçının. Evinize süreç bitene kadar ziyaretçi almayın ya da karantinada olan bir kişinin evine ziyarete gitmeyin. 

10. Öksürme veya hapşırma sırasında burnunuzu ve ağzınızı tek kullanımlık kağıt mendil ile kapatın, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içiyle ağız ve burun bölgenizi mutlaka kapatın.

11. Mümkünse kalabalık yerlere girmeyin, eğer girmek zorunda kalıyorsanız ağız ve burnu kapatan tıbbi maske kullanın.

12. Çiğ veya az pişmiş hayvan ürünleri yemekten kaçının. İyi pişmiş yiyecekler tercih edin.

13. Çiftlikler, canlı hayvan pazarları ve hayvanların kesilebileceği alanlar gibi genel enfeksiyonlar açısından yüksek riskli alanlardan kaçının.

14. Cep telefonu, tablet, bilgisayar gibi dışarı ile temasın çok olduğu eşyaları kullanmadan önce uygun dezenfektanla iyice temizleyin.

15. Ofis, fabrika gibi mekanlarda kalabalık olunması halinde virüs bulaşma riskini azaltmak için havalandırmaya özen gösterilmeli, klima kullanımından kaçınılmalı. Havalandırmayı doğal yollarla yapın

16. Yemekhane, kütüphane gibi ortak kullanım alanlarında mümkün olduğunca az süre kalın.

17. Gün içinde, kullandığınız maskeyi mümkün olduğunca her iki-üç saatte bir değiştirin. Bez maskeler her gün yıkandıktan sonra ve cerrahi maskeler ise tek sefer kullanılmalı. Ayrıca maskenize dokunmaktan kaçının.

18. Çocuğunuzu okula götürdüğünüzde bahçe girişinde teslim edin, kalabalık oluşturmaktan kaçının.

19. Her öğrenci okulda kendisine ait sırada oturmalı. Çocuğunuzun okuldan geldikten sonra giydiği kıyafetleri dışarıda havalandırın.

20. Düğün, nişan, cenaze gibi kalabalık ortamlardan mümkün olduğunca kaçının. 

21. Toplu taşıma araçları kullanılırken mutlaka aracın birkaç camı açık olmalı ve herkes maske takmalı. Mümkün olduğunca otobüs ve dolmuşlardaki tutamaklara dokunmamaya çalışın. Bu taşıtlardan indikten sonra ellerinizi dezenfekte edin.

22. Ev ziyaretlerinden kaçının.

 

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et