Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Mutasyonlu koronavirüs oranı yüzde 75’lere ulaştı, vaka sayısı 37 bini aştı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mutasyonlu koronavirüsün Türkiye’deki görülme oranının yüzde 75’lere ulaştığını açıkladı. Türkiye’de son 24 saatte 37 bin 303 kişinin testi pozitif çıktı.

+A -A
10:06 31-03-2021

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca mutasyonlu koronavirüsün Türkiye’deki oranının yüzde 75’lere ulaştığını açıkladı. Türkiye’de son 24 saatte 37 bin 303 kişinin testi pozitif çıktı.

1 Mart tarihinden itibaren başlayan normalleşme süreci ile yükselişe geçen vaka sayısı, korkutucu artışını sürdürüyor. Türkiye'de son 24 saatte 235 bin 298 Kovid-19 testi yapıldı, 37 bin 303 kişinin testi pozitif çıktı, 155 kişi hayatını kaybetti. Son 24 saatte 19 bin 925 kişinin Kovid-19 tedavisi ya da karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 2 milyon 995 bin 33'e yükseldi. Toplam test sayısı 38 milyon 338 bin 45'e ulaştı, vaka sayısı 3 milyon 277 bin 880, vefat sayısı 31 bin 385, ağır hasta sayısı 2 bin 54 oldu. Mecliste gazetecilerin koronavirüs pandemisi ve bu kapsamda yürütülen çalışmalara ilişkin sorularını yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Mutasyonun Türkiye'deki oranı yüzde 75'lere ulaştı” dedi.

Mutasyonlu virüs oranı bazı şehirlerde yüzde 95’lere çıktı
Mutasyonun Türkiye’de her geçen gün arttığına dikkat çeken Bakan Koca, “Kimi illerimizde yüzde 50-55 oranında ama yüzde 95 olan illerimiz de var. Bütün illerimizde mutasyon var ama ortalama yüzde 75. Bunun dışında ağırlıklı İngiliz mutantı söz konusu” diye konuştu.

“Virüsün yerini İngiliz varyantı almaya başladı”
Koronavirüsün İngiliz varyantında bulaştırıcılığın çok yüksek olduğunu kaydeden Koca, “Var olan virüsün yerini artık İngiliz varyantı almaya başladı. Bu varyantın en önemli özelliği; bulaştırıcılığının çok yüksek olduğu ama şimdiye kadar virülansında bir değişiklik olmadığını biliyoruz. Ayrıca Brezilya ve Güney Afrika mutantı, varyantı söz konusu. Brezilya mutantına ilişkin daha önce bir ilimizde görülen bir vakadan bahsetmiştim. Şimdi 3 vaka oldu. İki vakamız İstanbul, bir vakamız İzmir'de” açıklamasında bulundu. Güney Afrika varyantında şu ana kadar 157 vaka olduğunu bildiren Koca, şöyle devam etti: “Mutant, varyant giderek arttığı, ağırlıklı İngiliz varyantı olduğu için ve bulaştırıcılığı da fazla olduğu için bu dönemde bizim kapalı, kalabalık ortamlardan ve özellikle yakın temastan uzak durmamız gerekiyor. Bu anlamda daha önemli olmaya başladı. Bu varyantın riskli dediğimiz hasta grubunda, olumsuz anlamda daha ciddi sonuçlar doğurduğunu biliyoruz. Bu nedenle riskli kişilerin korunması ve yakın temasların, mümkün mertebe önlenmesi... Ne zamana kadar? Aşı sürecinin bitimine kadar hiç olmazsa biraz daha gayret gösterelim."

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et