Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Yarasadan mı, değil mi? Koronavirüs’ün kökeni araştırılıyor

Yeni bir araştırma, Kamboçya'daki bir mağarada yaşayan yarasaların, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) neden olan virüsle neredeyse aynı patojeni taşıdığını keşfetti. Skynews’in haberine göre araştırmacılar, Kamboçya'da Phnom Penh Pasteur Enstitüsünde Aralık 2010'dan beri dondurucuda tutulan yarasa örneklerini inceledi.

+A -A
15:17 17-02-2021

Satırbaşları

  • Kamboçya'da mağarada yaşayan yarasaların Kovid-19 ile neredeyse aynı patojeni taşıdıkları belirlendi.
  • Araştırmacılar, keşfin hastalığın nerede başladığını bulmak ve daha fazla yayılmasını önlemek için çok önemli olabileceğini belirtti.
  • Diğer taraftan corona virüsünün kaynağını bulmak için Çin'in Wuhan şehrine giden Dünya Sağlık Örgütü heyeti incelemelerini tamamladıktan sonra bir basın toplantısı düzenledi. Heyet salgının kaynağı olarak bir hayvana ulaşamadıklarını ve elde ettikleri yeni bulguların resmi büyük oranda değiştirmediğini açıkladı.

Yeni bir araştırma, Kamboçya'daki bir mağarada yaşayan yarasaların, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) neden olan virüsle neredeyse aynı patojeni taşıdığını keşfetti. Skynews’in haberine göre araştırmacılar, Kamboçya'da Phnom Penh Pasteur Enstitüsünde Aralık 2010'dan beri dondurucuda tutulan yarasa örneklerini inceledi.

Ocak ayı sonunda açıklanan ve henüz hakemli bir dergide yayımlanmayan araştırmada, on yıldan uzun bir süre önce toplanan, Kamboçya'nın Laos sınırındaki Steung Treng eyaletinde bir mağarada yaşayan 430 yarasadan alınan örneklerin test edildiği bildirildi. Araştırmacılar, Kamboçya, Laos ve Myanmar'da bulunan iki Shamel at nalı yarasasında (Rhinolophus shamel) Kovid-19'a neden olan virüslerle neredeyse aynı patojeni buldu.

Yarasaların Kovid-19'a neden olan SARS-CoV-2 ile yüzde 92,6 benzerlikte patojeni taşıdığını belirten araştırmacılar, yarasaların genomunun birkaç bölümünün "genetik olarak SARS-CoV-2'ye, bugüne kadar keşfedilen yakından ilişkili diğer virüslerden daha yakın olduğunu" yazdı. Araştırmacılar, bulgularının virüsün nereden kaynaklandığını keşfetmede çok önemli olabileceğini, bölgedeki yarasaların ve diğer vahşi hayvanların daha fazla gözetim altında tutulmasının dünyanın bir sonraki salgın dalgasına daha iyi hazırlanması anlamına gelebileceğini söyledi.

Pastör Enstitüsü araştırmacıları, sadece Çin'de değil, Güneydoğu Asya'da da "SARS-CoV-2'nin kökenleri için devam eden araştırmanın Kovid-19’un tam olarak kaynaklandığı alanın sınırlarını çizmek açısından çok önemli olduğuna dikkat çekti. Araştırmacılar, bölgenin çok çeşitli türlerde yaban hayatına ev sahipliği yaptığını ve Kovid-19 benzeri virüslere sahip yabani hayvanlarla yoğun etkileşim içindeki yerlilerin bulunduğu bir alan olduğunu belirtti.

Bu nedenle araştırmacılar "Güneydoğu Asya'daki yarasaların ve diğer önemli vahşi hayvanların sürekli gözetlenmesi, yalnızca SARS-CoV-2’nin (Kovid-19) kaynağını bulmak için değil, aynı zamanda daha sonra gelebilecek salgına daha iyi hazırlanabilmek için de çok önemlidir.” vurgusunda bulundu.

Çin'in Yunnan kentindeki bilim insanları da 2019 ve 2020 yıllarında, 2013’te yaşayan bir Shamel at nalı yarasası örneğinde yüzde 96,2 oranında Kovid-19’a benzer patojen bulmuşlardı. Çin’in güneyine 2020 Şubat ayında kaçırılmaya çalışılan iki Malayan Sunda pangolininde de SARS-CoV-2 ile yakından ilişkili iki patojen bulunmuştu.

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’deki araştırmalarını Şubat başında tamamlandı

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) araştırmacıları, pandeminin tam olarak nerede ve nasıl başladığını belirlemek için Çin'in Wuhan kentinde yaklaşık 1 ay süren çalışmaların ardından DSÖ ekibinden Peter Ben Embarek, virüsün ortaya çıktığı düşünülen Wuhan’daki yarasa mağaralarına işaret eden herhangi bir bulgu olmadığını söyledi. Virüsün kaynağı olarak herhangi bir hayvanı gösteren verilere ulaşamadıklarını belirten Embarek, elde ettikleri yeni bilgilerin salgınla ilgili oluşan resmi büyük oranda değiştiremeyeceğini ifade etti. Virüsün laboratuvardan yayılmış olma ihtimalini de olası görmediklerini vurgulayan Embarek, dondurulmuş gıda zinciri ihtimaliyle ilgili ilerleyen dönemde araştırma yapılabileceğini aktardı.

Öte yandan DSÖ ekibinin basın toplantısında yer alan Çin Sağlık Komisyonu’ndan Liang Wannian, koronavirüsü salgınına yol açan virüsün 2019 yılında Çin’in Wuhan kentinde keşfedilmeden önce başka yerlerde de görülmüş olabileceğini söyledi. Liang, 2019 yılının sonlarından önce salgının şehirde önemli ölçüde yayılımı olmadığını savundu.

Kaynak: AA

 

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et