Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Türk Telekom 5G’ye odaklandı

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, 5G'ye hazırlanmanın temelinin fiber olduğunu ve baz istasyonlarının yüzde 50’sini fiberleştirdiklerini belirterek, "5G yolunda diğer operatörlerin de baz istasyonlarının fiberleşmesi konusunda hizmet sunma gibi bir rolümüz var" dedi.

+A -A
14:49 18-02-2021

Satırbaşları,

Türk Telekom Üst Yöneticisi Ümit Önal, "5G'ye hazırlanmanın temeli fiber. Baz istasyonlarımızın yüzde 50’sini fiberleştirdik. 5G yolunda diğer operatörlerin de baz istasyonlarının fiberleşmesi konusunda hizmet sunma gibi bir rolümüz var" dedi.


Önal, "Sağladığımız yeni teknolojiler ve sayılı operatörlerle yaptığımız iş birlikleri ile 5G'nin beşiği olmayı amaçlıyoruz” açıklamasında bulundu.
 

Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Ümit Önal, 5G'ye hazırlanmanın temelinin fiber olduğunu ve baz istasyonlarının yüzde 50’sini fiberleştirdiklerini belirterek, "5G yolunda diğer operatörlerin de baz istasyonlarının fiberleşmesi konusunda hizmet sunma gibi bir rolümüz var. Sağladığımız yeni teknolojiler ve sayılı operatörlerle yaptığımız iş birlikleri ile 5G'nin beşiği olmak amacımız." dedi.

Türk Telekom'un 2020 yılı finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladığı toplantıda konuşan Önal, "İstihdamı olumsuz etkilemeden uzaktan çalışmanın sunduğu her türlü imkanı kullanmayı ve süreçlerimize dahil etmeyi öngörüyoruz. Sürdürülebilirliğimiz ve verimliliği değerlendirdiğimiz Türkiye'nin istihdamına asla halel getirmeyecek modellerle işleyişimize devam edeceğiz" şeklinde konuştu. 2020 yılında haberleşme fiyatlarındaki değişimle ilgili bilgi aktaran Ümit Önal, "Toplam enflasyonun çok altında fiyatlar var bizde, üstelik artan iletişim ihtiyacı ve şebeke yüküne rağmen. Bizim fiyat artışımız daha çok tarife artışından ziyade hızlı ve yüksek kapasiteli internete olan talebin artışına bağlı paket fiyatının artışından geldi. Geçen yılki fiyat artışı yüzde 5 civarında oldu” dedi.

Tartışmaların odağında olan sosyal medya uygulamaları hakkında da konuşan ve yeni uygulamaların gelebileceğinin sinyalini veren Önal, "Dünyada özellikle sosyal medya uygulamaları ile ilgili gündemler yoğun. AB, OTT'ye karşı pozisyonlanması var. Yakın zamanda Whatsapp’ın 3. taraf bilgilerinin paylaşımı ile ilgili özellikle Türkiye'de gündem olan bir uygulaması var. Bu, bizim gibi diğer operatörlerin de çalışmaları var. Yerli ve milli uygulamaları desteklemek için ortak mutabakata vardık. Bu noktada operatörler ile sınırlı kalmayacak şekilde yeni uygulamalar eklenebilir. Bip ve Yaay ile sınırlı aynı zamanda Vodafone kullanıcılarına sunduğu sosyal medya paketlerinin ücretsiz olmasını sağlayan uygulama için de geçerli olacak. Şu an bu ya da şu ürünler eklenecek demek için erken" değerlendirmesinde bulundu. 13 bin tane Türk Telekom santrali olduğunu ve buralarda 17 bin çalışanın tüm Türkiye’nin internet erişimi için çalıştığını aktaran Önal, sahada 10 binin üzerinde arıza ve yeni tesis için müşterilere hizmet vermeye çalışan personelinin bulunduğunu ve talebin yoğun zamanında istihdam artırarak talebi karşılamaya çalıştıklarını vurguladı.

2020’de 9 bin yeni istihdam

İstihdam politikaları üzerine konuşan Önal, 2020'de iştirakler dahil 9 bine yakın yeni istihdam sağladıklarını ve yeni yıla 500 ilave istihdamla başladıklarını belirtti. Önal, "Yeni mezun Start programımız, dijital dönüşüme odaklandığımız TT Ventures ve tüm ekosistemi büyütmeye odaklandığımız bir yılda istihdamı büyütüp değer katmaya devam edecek diyebiliriz. Şu anda çalışan sayımız 35 bini buldu." ifadelerini kullandı. Türkiye'nin en büyük siber güvenlik merkezine sahip olduklarını bildiren Önal, "Siber güvenlik, Türk Telekom gibi kamu kurumlarının tamamı ve özel sektörün en büyük şirketleri ile çalışan operatör için olmazsa olmaz kavram. Sadece altyapı sunmayıp güvenli ortamda internete erişmelerini sağlıyoruz" dedi.

Kaynak: AA

Paylaş:
Yorum Yap:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et