Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

Türkiye'nin en güvenilir ünlüsü Haluk Levent neden Bitcoin/Altcoin reklamında oynadı?

+A -A
11:26 10-06-2021
Aklayanlar

“Türkiye’nin en güvenilir ünlüleri endeksinde” son dört yıldır ilk sırada yer alan Haluk Levent’in yakın geçmişinde çok sayıda borç-alacak, çek-senet davaları ve zaman zaman da hapis cezaları var. Çözümü kumarda ve bir süre de içki içmekte arayan ünlü şarkıcı bir röportajında “kendimden utanıyorum” itirafında bulunmuştu. Haluk Levent için özellikle 2017’den itibaren yaptığı yardım çalışmalarıyla küllerinden doğdu denebilir.

Cengiz Semercioğlu, Gazeteci, 2017
“Kimi görsem hakkında pozitif konuşuyor. Zaten geniş bir hayran kitlesi vardı, şimdi gençler tarafından daha çok seviliyor. Oysa bundan bir süre öncesine kadar hep negatif haberlerle gündemdeydi Haluk Levent. Yok borçları, yok hapis maceraları, yok yurtdışına kaçtığı haberleri... Çoğu abartılı olan bu haberler Haluk Levent’in yakasına yapışmıştı. Neredeyse son 10 yılı bunlarla boğuşmakla geçti Haluk’un. Şimdi sosyal medya sayesinde küllerinden yeniden doğdu. Yardımsever, gençlere kulak veren, herkesin derdini dinleyen, elindekini avucunu paylaşan bir Haluk Levent ortaya çıktı.”

Nurettin Çelmeoğlu, Gazeteci, 2020
“Son yıllarda, darda kalanlara, mağdurlara maddi ve manevi yardımlarıyla büyük isim yaptı. Karşılıksız yardım konserleriyle sevilip sayıldı. AHBAP Platformu ile öğrencilere burs verilmesini sağladı. Son olrak Elazığ depremine 350 bin liralık çadır üretimiyle katkıda bulunuyor. Biliyoruz ki, duyulmadık iyilikleri, duyulanlardan kat kat fazladır.

Adamlık, insanlık, merhamet kavramları kişiliğinde özdeşleşmiş örnek bir yurttaş, büyük sanatçı olarak Adanamızın sarsılmaz gururu oldu. Adam gibi adam Haluk Levent’in heykeli, bence Adana’ya ve dolayısıyla da Türkiye’mize çok yakışacağı gibi, vefa borcumuzun ufak bir karşılığı olacak.”

Haluk Levent, 2017
“Batmıştım 22 dava açıldı. 19’u bitti 17 beraat aldım. 2 tanesi Yargıtay’da. Tek tek çalışarak ödedim. Ama fikrimi satmadan ödedim. Yandaş olmadan!”

Karalayanlar

Haluk Levent’in 2010 yılında verdiği bir röportaja göre yedisinden beraat ettiği toplam 21 dava bulunuyordu. 2017 yılında paylaştığı bir tweet’te ise dava sayısı 22 olarak görülüyor. Ünlü şarkıcı hakkındaki davalar genellikle karşılıksız çek, senetlerin ödenmemesi gibi gerekçeler üzerinden şekillenmiş. Kumar borçları nedeniyle tefecilerden de borç alan Levent’in borçlarının karşılığında aynı anda müzik haklarını devrettiği iki ayrı şirket olması da dava konularından biri haline gelmişti. 

Şarkıcı Arel, 2014, Haluk Levent’in kendine olan 350 bin TL’lik borcu üzerine:
"Haluk kumar borçları yüzünden onlarca kişi gibi beni de mağdur etti. Hakkında hapis kararı var. Görüldüğü yerde tutuklanacak."

Mehmet Doğru, Nimet Doğru, 2008, Haluk Levent’in borçlarını ödemeleri karşılığında 10 yıllık müzik çalışması getirisini vermek üzere sözleşme imzaladığı Transtel Makine Şirketi ortakları.
“Haluk Acil (Levent), tefecilerin eline düştüğünü söyledi. Ben de onun sözlerine inanarak kredi kullanıp çeklerini ödedim. Sonra benimle sözleşme yapacağını söyledi. 10 yıllık sözleşme yaptı. Onun çeklerinden yaklaşık 5 milyon 624 bin 800 YTL meblağlı olanlarını ödedim. Her ödemenin ardından başka ödemeler çıktı. Sonunda da iflas aşamasına geldim. Sanığın benimle sözleşme yapmadan önce, başka bir firmayla da 10 yıllık sözleşme yaptığını duydum. Böylece sanığın menajeri olan kişiyle beni dolandırdığını anladım. Sanıklar, benim dışımda da İzmir ve Antalya’da da başka kişileri dolandırmışlardır. Benden alınan çekler tefecilerden ve faktoring şirketlerinden çıkmıştır.”

Nimet Doğru da ifadesinde Mehmet Doğru’nun eşi olduğunu ve eşinin beyanlarına katıldığını ifade ederek, sanıklar tarafından sahte çekler düzenlenerek, aleyhlerine kullanıldığını belirtmişti.

Gerçek Ne?

Haluk Levent biyografisinde; “Türk rock şarkıcısı ve hayırsever” olarak nitelendiriliyor. 90’lı yılların başında müzik hayatı başladı. 1993 yılındaki ilk albümü Yollarda’nın ardından 2021’e kadar belli aralıklarla toplam 19 albüm çıkardı. İlk albümüyle yaklaşık 200 bin tiraj elde ederek ülke çapında ses getiren Haluk Levent’in ikinci albümü Bir Gece Vakti’nin satışı ise bir milyona yakın gerçekleşti.

Şarkıcı, 1997 yılının Ağustos ayında cezaevine girdi. Gerekçe; on yıl öncesine ait 3 milyon liralık karşılıksız çek idi. Levent, infaz yasasına göre 9 ay 10 gün cezaevinde yattıktan sonra serbest bırakıldı.

Cezaevindeyken, Akkuyu’ya yapılması planlanan nükleer santral projesinin protesto gösterilerine, uzun saçlarını kesip yollayarak destek oldu.

En uzun konserle dünya rekoru kırdı
1998 yılında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda 13.05’te başlayan konserinde toplam 27 bis yaparak sahneden gece 12.00’de inen sanatçı, bu performansıyla bir dünya rekoruna imza atmıştı. 27 bisin hepsinde de Gülendam adlı şarkıyı seslendiren Haluk Levent bu konserinde 139 şarkı söylemişti ve rekoru Beyoğlu 9. Noteri tarafından onaylanmıştı. Şarkıcının rekoru 2014 yılında Las Vegas’ta bir Irish Pub’da 360 saat ile kırılacaktı.

Haluk Levent bu rekor denemesini o dönemki orman yangınlarını protesto etmek ve konuya dikkat çekmek için yapmıştı. Dönemin Orman Bakanı Ersin Taranoğlu da konsere dinleyici olarak katılmıştı.

1999 yılındaki İzmit depreminde çadırlar kurarak bizzat yardım çalışmalarına katılan Haluk Levent, gelirini ihtiyaç sahiplerine bağışladığı konserler ile dikkat çekiyordu.

2003 yılında, verdiği 2 senede yanlış adres yazarak "dolandırıcılık yaptığı" öne sürülen sanatçıya hakkında 5.5 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.

Borç konusundaki sorunları devam eden ünlü şarkıcı, 2008 yılında Hürriyet gazetesine verdiği bir demecinde şunları söyledi: “Bir dönem, borcumu kumar oynayarak kapatma cehaletine düştüm. Kıbrıs'ta, orada burada kumar oynadım. Bu benim gibi aklı başında birinin düşmemesi gereken bir durumdu. Çok cahilce bir şeydi… Nitekim işe yaramadı ve sonra da alkol bağımlılığı başladı. Ama şunu belirteyim; hiçbir zaman uyuşturucunun esiri olmadım. Zaten hatalarımdan da ders aldım ve kendimi topladım.” Şarkıcının bu dönem kumar nedeniyle hem tefecilere hem alacaklılara borcu olduğu biliniyor.

2008 yılında ayrıca Haluk Levent için bir yakalama emri çıkarıldı: "Borçlarını ödemeleri karşılığında 10 yıllık müzik çalışmalarının getirisini vereceği konusunda sözleşme yaptığı kişileri, başka bir şirketle anlaşması olduğunu söylemeyerek dolandırdığı" iddiasıyla yargılanan şarkıcı ile menajerinin adresten araştırılmasını ve en yakın ağır ceza mahkemesinde savunmaları alınarak serbest bırakılmasını hükme bağlamıştı.

2010 yılında borçları nedeniyle 50 gün yine cezaevinde yatan Haluk Levent’in katıldığı bir televizyon programında yaptığı açıklamalardan:
2000'de tefecilerden 1 milyon dolar aldım.
Katlanarak 9.5 milyon dolara çıktı.
4.5 milyon dolarını ödedim. Geriye 5 milyon dolar kaldı. 
Hakkımda davalar açıldı. 7’sinden beraat ettim, geriye 14 dava kaldı.

Google’a bakmaktan utanıyorum
Haluk Levent aynı programda itibarıyla ilgili endişelerini de dile getirmişti:
“Hakkımda her gün çıkan 'dolandırıcı', 'sahtekâr', 'gaspçı' haberleri. Bu yüzden birtakım insanların hedefi haline getirildim. Sokaktaki kişi Haluk Levent'i adam tehdit eden, dolandırıcı olarak görmeye başladı. Ya bir gün sokakta yürürken biri bana gıcık olup kafama kurşunu sıkarsa? Beni kim koruyacak? Kim bunun hesabını verecek? Bir ailem var benim. Google'a giriyorum, dolandırıcılık davalarım çıkıyor. Kendimden utanıyorum! Google'a bakmaktan utanıyorum. Sokakta can güvenliğim kalmadı. Korkuyorum.”

Ayrıca 2010 yılında “silahla haksız ekonomik çıkar sağlamak amacıyla örgüt kurmak veya üye olma” suçlarından yürütülen soruşturma sonucunda açılan davada, 16.5 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı. 2018 yılında ise Levent'in üzerine atılı suçları işlediğine dair her türlü şüpheden uzak, kesin ve inandırıcı delil elde edilemediğinden tüm suçlardan beraatına karar verildi.

2011 yılında ise bir restoranı satın almak için yaptığı ön ödemeden sonra tapuyu bir arkadaşına devrettiği ve geri kalan ödemeyi yapmadığı öne sürülerek dolandırıcılıkla suçlandı ve 2012 yılında bu davadan beraat etti. Levent ifadesinde “Senedi ödeyemedim, dolandırmadım” demişti.

Haluk Levent dava sonucuyla ilgili Twitter’dan şu açıklamayı yapmıştı:
“Tam 10 küsur yıldır 4.300 küsur haber yapıldı. Konserlerimin çoğu iptal edildi, sponsorluklar iptal edildi. Şimdi benimle konuşmadan beni dinlemeden tutukluluğa sevk eden savcıya ne diyeceğim? Diyemiyorum çünkü Fetö'den içerde...”

Haluk Levent ayrıca 2014 yılında şarkıcı Arel’e 350 bin TL borcu olduğu için üç kez mahkemeye verildi. Bu haberin ortaya çıkmasıyla birlikte Haluk Levent hakkında üç ay kesinleşmiş hapis cezasının bulunduğu haberi gündeme geldi. Sanatçı bu borcu doğrulayarak borcunun bir kısmını ödeyeceğini söylese de sözünü tutmadığı belirtilmişti.

2014 yılındaki başka bir habere göre, Haluk Levent'in 6 milyon TL'den fazla olan borcunu DNK Müzik Yapım Prodüksiyon kapattı. Karşılığında da şarkıcıyla 10 yıllık albüm ve menajerlik sözleşmesi imzaladı.

Borç davalarından yardım kuruluşuna
Haluk Levent, borçlar, hapis cezaları, kumar haberlerinin yanı sıra çevre ve hayvanlar ile ilgili farkındalık yaratmak üzere ya da yardım amaçlı düzenlediği konserlerle de gündeme gelen bir sanatçı oldu.

Şarkıcı, 2017 yılında “AHBAP” (Anadolu Halk ve Barış Platformu) adlı bir sivil toplum kuruluşunu hayata geçirdi. Önce bir platform olarak çalışmaya başlayan ve dernekleşen kuruluş, 70 şehirde sahada 30 bine yakın gönüllü ile faaliyet gösteriyor. AHBAP en son pandemi nedeniyle işsiz kalan müzisyenlerin 400 TL’ye kadar olan faturalarının ödeneceği bir kampanya ile gündeme geldi. Nisan 2020’de de Haluk Levent, 10 bin 500 ailenin gıda ihtiyacı için 3 milyon TL topladıklarını açıklamıştı.

2019 yılında yayımlanan bir haberde Haluk Bilginer o tarihe kadar AHBAP’ın 245 öğrenciye burs imkânı sağladığını, 136 medikal cihaz ve ilaç temin ettiğini, 4 bin 216 aileye çeşitli yardım ulaştırdığını, 1414 özel günde etkinlik, 331 kan ve kök hücre kampanyası ve 574 de eğitim faaliyeti düzenlediğini söylemişti.

En güvenilir kişi: Haluk Levent
İYİ Parti'li Aytaç Cihan sosyal medya üzerinden yayımladığı ankette, "Başlatılacak bir bağış kampanyasında en güveneceğiniz kişi ya da kurum hangisidir?" sorusunu sordu. Cumhurbaşkanlığı, Hükümet, Kızılay ve Haluk Levent (AHBAP) şıklarının yer aldığı ankete 269 binden fazla kullanıcı katıldı. Anketin birincisi Haluk Levent ve AHBAP Derneği oldu.

Haluk Levent, Ipsos'un her yıl yaptığı güven endeksinde son 4 yıldır birinci sırada yer alıyor. Ekim 2020’de yayımlanan son anket verilerine göre Türkiye’nin En Güvenilir Ünlüleri sıralamasında Haluk Levent %70.9 ile yine ilk sırada yer aldı.

Aralık 2020’de Gezici’nin düzenlediği, “Türkiye'nin en güvenilen isimleri” araştırmasında “Türkiye'nin en güvenilir medya isimleri” grubunda halkın söylediği 428 isim arasında 11. sırada Haluk Levent yer aldı.

Neden alım-satım platformunun reklam yüzü oldu?
Bitcoin ve altcoin’lerin bir arada bulunabildiği dijital varlık alım satım platformu Bitexen’in reklam yüzü olan Haluk Levent, Twitter’dan bu iş birliğini şöyle duyurdu:
“Müzisyenler için 300 bin lira, 2 Hijyen tır’ı için 410 bin lira harcayan, 2.304 çocuk için 300 liralık koli gönderen @bitexencom’a reklamda oynayarak teşekkür ettim. (Bu arada kripto paradan falan hiç anlamam. Ama illaki işlem yapacaksanız paranızın küçük bir miktarı ile yapın.)”

Paylaş:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et