Drawing Layer 1

Gri TV Nedir?

O sadece bir damat mı?

+A -A
14:06 16-03-2021
Aklayanlar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:
"Son zamanlarda CHP ve şürekâsı, eski Hazine ve Maliye Bakanım Berat Albayrak'ı ve onun nezdinle tüm ailemle şahsımı hedef alan bir kampanya yürütüyor. Artık bu iş siyaset boyutunu aşıp, temel hak ve özgürlüklere, ailemize saldırı boyutuna vardı.”

“Bu mücadelenin ön safında Berat Albayrak yer almıştır. En büyük talihsizliği damat sıfatının bu alanlardaki birikimi ve gayretinin önüne geçirilmiş olmasıdır.”

“Berat Bey’in görevde olduğu zamanda 2 sondaj, 3 sismik araştırma gemisi aldık. Bir sondaj gemisi daha alıyoruz. Akkuyu Nükleer Santral yatırımı da Berat Bey’in döneminde başladı. Bugün Putin ile 3. reaktörün temelini atacağız.”

“Herhangi bir siyasetçi olarak bu işleri yapsaydı kendisiyle ilgili değerlendirmelerin daha objektif olabileceğini düşünüyorum. Karadeniz'deki doğalgaz keşfini yapan, sondaj gemilerimizin alınmasından madenciliğe kadar ülkemizin pek çok kazanımında Berat Bey'in imzası var. Bunu başardığı için kuduruyorlar, çıldırıyorlar.”

“Yatıyorlar kalkıyorlar damat da damat. Damat kadar taş düşsün başınıza.” Kaynak↗

AKP Sözcüsü Ömer Çelik:
“CHP'nin Albayrak'ı hedef alan kirli dili, bir iftira furyası ile birlikte linç kampanyasıdır.”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun:
"Bu ülkede 5 yıl alnının akıyla bakanlık yapmış bir dava arkadaşımızı sonuna kadar savunuruz. Ucuz taktiklerinizle bizden adam eksiltemezsiniz."  Kaynak↗

 

Karalayanlar

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu:
“Merkez Bankası'nın kasasındaki 128 milyar dolar buharlaştı. Nereye gitti 128 milyar dolar. Bu soru soruluyor, damat yok ortada. Damadın görevden alınışını açıklayacak televizyon, gazete bulamadılar.”

“Berat Albayrak başarılıysa niye aldın görevden? Başarıysa 128 milyar doları senin talimatınla peşkeş çeken Merkez Bankası başkanını niye aldın görevden. Bu milletin Merkez Bankası'nda biriktirdiği 128 milyar doları ne yaptın, kime verdin?” Kaynak↗

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba:
“Damat senin evinin kasiyeri değil, damat Türkiye ekonomisinin hazinesini 2 yıl 4 ay boyunca teslim ettiğin birisi. Damat Türkiye ekonomisini çökertmiş en az 200 bin esnaf kepenk kapatmış.”

“Görevde kaldığı her ay ortalama 64 bin kişi işsiz kalmış, dolar 4,67'yken göreve geldiğinde 8.52'ye çıkmış sen şimdi damadı aile içi bir mesele olarak görüyorsun. Hakikaten akıl alır gibi değil. Bu aile içi bir mesele değildir, Türkiye'nin meselesidir.” Kaynak↗

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak:
“Berat Albayrak CHP’ye 500 bin liralık tazminat davası açacağını duyurdu. Bugün hesap vermesi gerekenler, hesap soranlara yayın yasağı getiriyor. 128 milyar doların hesabını vermeyenler, bir de üstüne 500 bin lira istiyor.”

“Hukuk devletinde milletin 128 milyar dolarını buharlaştıranlardan hesap sorulur. TCMB rezervleri tablosundaki rakamlar benim değil; Merkez Bankası'nın. 18 Şubat itibariyle, TCMB'nin net döviz rezervleri, eksi 600 milyon dolar.” Kaynak↗

 

Gerçek Ne?

2015 yılında gerçekleşen genel seçimler ile AK Parti Milletvekili olarak meclise giren Berat Albayrak, tartışmaları da beraberinde getirdi. Siyasi hayatının başladığı günden itibaren çeşitli tartışmalara neden olan Albayrak, meclise girmesinin ardından Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak atandı. Kur dalgalanmalarının yaşandığı 2018 yılının Temmuz ayında Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanan Albayrak hakkındaki tartışmalar, bu süreçten sonra daha da alevlendi. İktidar ve muhalefeti birçok kez karşı karşıya getiren konu olan Albayrak, muhalefetin dile getirdiği gibi sadece bir damat mı, yoksa iktidarın savunduğu gibi “damat” sıfatı başarısının önüne mi geçti?

Berat Albayrak’ın bugüne kadar üstlendiği görevler:

Hazine ve Maliye eski Bakanı, 

Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı,

Ak Parti’den 25. ve 26. dönem İstanbul Milletvekili,

Sabah Gazetesi eski köşe yazarı,

Marmara Üniversitesi’nde eski Öğretim Üyesi,

Çalık Holding bünyesinde sırasıyla; ABD Finans Direktörlüğü, Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı ve Genel Müdürlük.

Berat Albayrak

1 Ocak 1978 tarihinde İstanbul'da doğan Berat Albayrak, aslen Trabzonlu. Lise eğitimini Özel Fatih Koleji'nde gören Albayrak, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünü tamamlayarak, New York'ta bulunan Pace Üniversitesi'nde finans üzerine yüksek lisans yaptı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Esra Erdoğan ile de bu sırada tanışan Albayrak, bu dönemde Çalık Grubu'nun yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde çeşitli görevler üstlendi.

1999 yılında profesyonel olarak iş hayatına başlayan Albayrak, 2002 yılında çalıştığı Çalık Holding'in ABD ofisinde Finans Direktörlüğü ile görevlendirildi. 2006 yılında ABD'den Türkiye'ye dönen Albayrak, holdingin Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı görevine daha sonra da 2007 yılında Genel Müdürlüğe atandı. Finans ve Bankacılık bilim dalında doktorasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanı üzerine tez hazırlayarak tamamlayan Albayrak, 2013 yılının sonunda Sabah Gazetesi’nde köşe yazarlığı da yaptı. Birçok sivil toplum kuruluşunda da görev alan Albayrak, Marmara Üniversitesi’nde bankacılık ve finansman alanında ders verdi. Kaynak↗

Enerji ve Tabii Kaynaklar dönemi
Bakanlığı döneminde Rusya ile Türkiye'nin ilk nükleer santrali Akkuyu için temeller atıldı, çalışmalara başlandı. Türkiye’nin enerji alanındaki dışa bağımlılığını azaltmak için projeler geliştirildi.

Akdeniz ve Karadeniz’deki ilk derin deniz sondaj çalışmalarının temeli de bu dönemde atıldı.

Berat Albayrak’ın bakanlık görevini yürüttüğü 2015-18 yılları arasında yenilenebilir enerji alanında da gelişmeler yaşandı: 2016 yılında Türkiye’nin kurulu rüzgar gücü, yüzde 30 oranında artış gösterdi.

Bu dönemde Türkiye'nin hidrolik, kömür ve yenilenebilir enerjideki kurulu gücü de artış gösterdi. Kaynak↗

Hazine ve Maliye dönemi
Berat Albayrak’ın göreve geldiği gün Dolar-TL kuru 4.53 ve Euro-TL kuru ise 5.50 seviyesindeydi. Yeni kabinenin açıklandığı günün akşamı dolar 4.75 seviyesine çıkmış, borsa BIST 100 endeksi de 2 bin 978.15 puan azalışla 96 bin 274.69 puana gerilemişti. Albayrak'ın bakanlığı boyunca kurlardaki bu artış ve Türk Lirası'ndaki düşüş devam ederek 2020 yılında TL yüzde 30'dan fazla değer kaybı ile dünyanın en çok değersizleşen para birimi oldu.

Berat Albayrak’ın göreve geldiği ve istifa ettiği süre içerisinde yaşanan değişimler:

Başlangıç (2018) İstifa (2020)
Dolar
4.53 8.52
Euro
5.50 10.14
Altın (Gram)
190 TL 534 TL
İşsizlik (Yüzde)
10.1 13.4
GSYH (Dolar)
9 bin 632 8 bin 934
Enflasyon (Yüzde)
15.85 11.89
Toplam borçlanma (TL)
969 milyar 940 milyon 1,63 trilyon
Döviz cinsi borçlanma (TL)
409,5 milyar 818 milyar 397 milyon

Kaynak↗Kaynak↗

Berat Albayrak’ın görev yaptığı süre boyunca açıklanan enflasyon rakamlarının gerçeği yansıtıp yansıtmadığı çeşitli tartışmalara neden oldu.

Uluslararası kuruluşlar da Türkiye'deki reel enflasyonun TÜİK verilerinden çok daha yüksek olduğunu belirtirken en son Johns Hopkins Üniversitesi'nden Ekonomi Profesörü Steve Hanke, Türkiye'de gerçek enflasyonun Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinin aksine yüzde 11.77 değil, yüzde 37.87 olduğunu ileri sürdü. Kaynak↗

Albayrak görev süresi boyunca çok sayıda paket açıkladı.

10 Ağustos 2018: Yeni Ekonomi Yaklaşımı Paketi

20 Eylül 2018: Yeni Ekonomi Programı Paketi

9 Ekim 2018: Enflasyonla Topyekün Mücadele Paketi

10 Nisan 2019: Yapısal Dönüşüm Adımları Paketi

23 Mayıs 2019: İvme (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Paketi

30 Eylül 2019: İkinci Yeni Ekonomi Programı

29 Eylül 2020: Üçüncü Yeni Ekonomi Programı

2020 yılına etkileri
Berat Albayrak 2020 yılı için 138,9 milyar TL bütçe hedefi koymuştu. Fakat temmuz ayına gelindiğinde bu rakam aşılarak 139,1 milyar TL'yi geçti.

Yıllık 24 milyar dolar olan cari açık hedefi ise yılın ilk 8 ayında aşılarak 26 milyar 500 milyon dolar cari açık oluştu.

2020 yılında TL yüzde 30'dan fazla değer kaybı ile dünyanın en çok değersizleşen para birimi oldu.

Dolar kurunun belli bir seviyede tutulması için sadece 2020'de 100 milyar dolara yakın rezerv kullanıldı.

2020 yılının sonunda Türkiye Merkez Bankası'nın brüt 42 milyar 259 milyon dolar olarak görünüyor. Bu da döviz rezervlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 46 oranında azaldığını gösteriyor.
Kaynak↗

Berat Albayrak’ın dönme ihtimali kuru hareketlendirdi iddiası
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla birlikte, kulislerde Berat Albayrak’ın tekrar göreve gelebileceğinin konuşulması, “TL’ye değer kaybettiriyor” olarak yorumlandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından önce 7 TL’nin altında olan dolar, açıklamalar ile birlikte 7.08’in üstüne çıktı. Kaynak↗

Anketler ne diyor?
Avrasya Araştırma Şirketi, Berat Albayrak’ın istifa ettiği dönem gerçekleştirdiği anketi Youtube kanalından yayınladı. Anket sonuçlarına göre, "Berat Albayrak'ın istifasını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorulu ankete katılanların:

Yüzde 90.2’si başarısız bir bakandı, istifasına sevindim,

Yüzde 9.8’i ise başarılı bir bakandı, istifasına üzüldüm yanıtı verdi. Kaynak↗

Metropoll Araştırma Şirketinin Berat Albayrak Hazine ve Maliye Bakanlığı görevindeyken gerçekleştirdiği araştırmaya göre sorulan, “Sizce ülke ekonomisini en iyi kim yönetir?” sorusuna katılımcıların yüzde 4.9’u Berat Albayrak cevabını verdi.

Ucu açık soru sorularak gerçekleştirilen ankette katılımcılar:

Yüzde 21.5 Recep Tayyip Erdoğan,

Yüzde 6.5 Mansur Yavaş,

Yüzde 5.7 Ali Babacan,

Yüzde 4.9 Berat Albayrak,

Yüzde 3.4 Ekrem İmamoğlu,

Yüzde 2.1 Meral Akşener,

Yüzde 1.8 Süleyman Soylu,

Yüzde 1.2 Selahattin Demirtaş,  

Yüzde 46.2 fikrim yok cevabını verdi. Kaynak↗

İMECE Araştırma Şirketi tarafından salgın sürecinde gerçekleştirilen ve pandemiyle ilgili birçok farklı konuyu barındıran ankette yer alan “Salgın süreci boyunca bakanların performanslarını nasıl buldunuz?” sorusuna katılımcıların yüzde 15.4’ü Berat Albayrak’ı başarılı bulduğunu belirtti.

Anket sonuçlarına göre katılımcılar:

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Yüzde 4.4 başarısız,

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk Yüzde 25.8 başarısız,

İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu yüzde 39.3 başarısız,

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak yüzde 58.7 başarısız cevabını verdi. Kaynak↗

PİAR Araştırma Şirketi’nin bakanlara yönelik gerçekleştirdiği ankette, katılımcıların yüzde 88.2’si en başarısız bakan olarak Berat Albayrak’ı gösterdi. Kaynak↗

 

Paylaş:
yorum kuralları

Önemli gelişmeleri yakından takip et